Měření vlhkosti konstrukce dřevostavby

Nedaří se vám s projektem a nenašli jste vhodné místo, kde se zeptat? Napište sem.
Pravidla fóra
Tohle subfórum je určeno pro konzultaci ucelených nápadů, popřípadě řešení komplexnějších projektů, které opravdu není možné rozdělit na menší části.
Většinu problémů jde rozdělit na menší a ptát se na ně v konkrétních subfórech.
Vhyn
Příspěvky: 3
Registrován: 12 led 2020, 22:13
Reputation: 0

Měření vlhkosti konstrukce dřevostavby

Příspěvek od Vhyn » 12 led 2020, 22:31

Zdravím vás,
Zajímal by mě názor zkušených lidí na možnost sledování vlhkosti uvnitř konstrukce dřevostavby. Komerční systém existuje pod názvem moistureguard - problém je pro me v pořizovací ceně. 6 čidel vlhkosti a 2 teplotní čidla, řídící jednotka - cca 50000kc.
Jde o to, ze se do konstrukce při stavbě zabudují senzory měřící vlhkost a teplotu. Umisťují se na základové prahy především v problémových místech - poblíž odpadů, v koupelně, kuchyni, technické místnosti atd. Cidla jsou propojeny s jednotkou kabelem.
Nasel jsem cidlo HTU21D. Je vhodné pro podobné použití? Cena cidla je cca 170kč, to znamená, ze by se pořizovací náklady systému pohybovaly v jednotkách tisíc se vším všudy.
Mám představu, že by se vlhkost a teplota měřila cca každých 30 minut. Hodnoty by se zapisovaly na sd kartu, popřípadě by se v případě nárůstu vlhkosti odeslala sms... Vyhodnocení dat uz je věc softwaru. Jde mi ted především o ten koncept - jestli by to bylo přesné, jaká by byla životnost čidel atd.
Řešil už případně někdo něco podobného?
Děkuji předem za komenty.
Vhyn

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Měření vlhkosti konstrukce dřevostavby

Příspěvek od pavel1tu » 13 led 2020, 06:35

Pan Google jako by neexistoval ....

http://www.kandrsmith.org/RJS/Misc/Hygr ... _many.html
https://wiki.liutyi.info/display/ARDUIN ... omparision

se všemi jsem dělal, mimo toho co jsi vybral,
tak až to pročteš, můžeme diskutovat.

PS: s lab. vlhkoměrem jeden pán co znám testoval BME280 a hodně záleží na teplotě ....
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Axamith
Příspěvky: 530
Registrován: 09 srp 2017, 08:17
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Měření vlhkosti konstrukce dřevostavby

Příspěvek od Axamith » 13 led 2020, 06:40

Asi by bylo potřeba pár upřesnění.
- systém má provádět monitoring dlouhodobě (po dobu životnosti stavby)?
- jak bude napájen?
- mezi jednotlivými body měření bude kabeláž, nebo bezdrát?
- je opravdu třeba ukládat data na SD?

Napadá mě použít Wemos D1 mini https://www.laskarduino.cz/wemos-d1-min ... ifi-modul/ s čidly, na baterie a k tomu hotspot přes běžný telefon a výsledky posílat na web.

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Měření vlhkosti konstrukce dřevostavby

Příspěvek od pavel1tu » 13 led 2020, 07:31

Axamith píše:
13 led 2020, 06:40
Asi by bylo potřeba pár upřesnění.
- systém má provádět monitoring dlouhodobě (po dobu životnosti stavby)?
- jak bude napájen?
- mezi jednotlivými body měření bude kabeláž, nebo bezdrát?
- je opravdu třeba ukládat data na SD?

Napadá mě použít Wemos D1 mini https://www.laskarduino.cz/wemos-d1-min ... ifi-modul/ s čidly, na baterie a k tomu hotspot přes běžný telefon a výsledky posílat na web.
Ale tak daleko ještě nejsme :lol:

Kabeláž a další asi teprve přijde ....

PS: osobně bych spíše hledal čidla na OneWire ....
http://www.datanab.com/sensors/sensors_1wire.php
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

cz_marek
Příspěvky: 104
Registrován: 31 led 2018, 09:01
Reputation: 0

Re: Měření vlhkosti konstrukce dřevostavby

Příspěvek od cz_marek » 13 led 2020, 12:09

Zminovany miosguard je reseny kabelama a napajen ze site. Ma to ridici jednotku na DIN listu a do ni vedou jednotlive kabely.
Nejsem zadny profik ale pokud bych neco takoveho delal tak bych si utřepal priority:

- spolehlivost (musim verit tomu že mi neteče voda do zakladoveho tramu)
- zivotnost (težko budu menit cidla pod podlahou po 5 letech protože mi prisel horší kus z Ali)
- presnost (je mi jedno jestli je tam vlhkost 70 nebo 90% - musi tam byt max 20%...)
- uzivatelsky interface (ze zacatku je to parada sledovat pravidelne vsechny čidla a mit paradni grafiku - po roce me zajima jen to jestli mi tece odpad do trubky nebo pod podlahu)

Podle toho bych se zařídil - udelal bych to co nejjednodušeji aby to bylo "odolne" - takže napajeni kabelem, ma to byt na dřevostavbu (do baraku) takže neni problem a nemusim řešit životnost baterek... Inspiroval bych se tim moisguardem - centrala ktera je zalohovana baterkou a ze ktere jsou zivene čidla, pokud vypadne proud tak to den vydrzi a pokud neobnovim elektrinu po jednom dnu tak mam obecne vetsi problem...
BME280 apod je na to zbytečne moc funkční - stačí vedet jestli mi nekam kape voda to jestli je tam teplo nebo zima je mi jedno.
Nemam zkušenost s tahanim čidel na velkou vzdalenost (po baraku takze cca 15m drat) ale I2C neni asi moc dobra volba...

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Měření vlhkosti konstrukce dřevostavby

Příspěvek od pavel1tu » 13 led 2020, 12:29

@cz_marek - takže by se měla spíše měřit vlhkost trámů, než okolí nějakým čidlem co měří vlhkost vzduchu ?

Ale jinak souhlas, barák za milion - asi bych neřešil desítky tisíc, pokud to má hlídat věc, která může zásadně ovlivnit životnost domu ...
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

cz_marek
Příspěvky: 104
Registrován: 31 led 2018, 09:01
Reputation: 0

Re: Měření vlhkosti konstrukce dřevostavby

Příspěvek od cz_marek » 13 led 2020, 13:01

@ pavel1tu: nejsem stavař takže to beru jen jako hobík co rad dela se drevem - cilem je zjistit jestli netece voda do tramu ktere lezi na zakladove desce - obcas nejaky "stavitel amater" jeste ohne izolaci ze zakladove desky smerem nahoru a udela "vanu" a pak kdyz zacne protekat odpad se voda hezky hromadi v nejnižším miste pod barakem a nikdo to treba nezjisti nekolik mesicu / let a to už mas tramy na vymenu. Takze nemusi se merit vlhkost tramu ale pritomnost vhkosti v nejakem prostoru - treba v miste pripojeni zachodu, za kuchynskou linkou, v miste pripojeni pracky apod.

Vhyn
Příspěvky: 3
Registrován: 12 led 2020, 22:13
Reputation: 0

Re: Měření vlhkosti konstrukce dřevostavby

Příspěvek od Vhyn » 13 led 2020, 19:15

Děkuji všem za příspěvky.
Google jsem samozřejmě zběžně prošel. Narazil jsem právě na čidlo HTU21D, které podle testů vychází poměrně dobře.
Myšlenka je taková, že by se do základového trámu vyvrtala díra o průměru např. 20mm a do ní se umístilo čidlo - měření vlhkosti vzduchu v prostoru dřeva, překrylo by se to krabičkou ať je to trošku mechanicky chráněné. Kabelem by se to svedlo k jednotce - arduinu nebo jinému kontroléru.
Jde mi především o tu sběrnici I2C. Předpokládám, že by délka kabelu od jednotlivých čidel nebyla větší než cca 12m. Nevím právě jak je I2C vhodné pro tyto vzdálenosti.
Jedno čidlo mám, tak asi udělám nějaký test s různě dlouhými kabely a uvidím.
Jak psal někdo výše. Jde mi o orientační měření. Teplota mě asi zajímat nebude. Potřebuji vědět, jestli je vlhkost v konstrukci pod 20%RH nebo např 40%RH - to už by byl někde problém.
Dnes se staví hodně dřevostaveb. Poměr vůči konvenčním konstrukcím (myšleno v ČR) se zvyšuje. Počet instalací systému Moistureguard je v řádu desítek,takže se dá říct, že rizika úniků vody nikdo moc neřeší. Systém je navíc v provozu jen pár let, takže ani nikdo není schopen říct, jaká je životnost čidel. Čidla jsou zavřená v konstrukci, takže když se pokazí, není možné se k nim dostat bez zásadního zásahu do konstrukce.
Vyhodnocení hodnot čidel, systém ukládání hodnot atd. teď moc neřeším, jde mi koncept a výběr vhodného čidla.
Osobně bych investici 50000kč taky radši neřešil, ale kdo stavěl nebo staví, tak ví, že podobných navýšení rozpočtu se v průběhu stavby objeví více... To si pak člověk musí určit priority do čeho půjde a do čeho ne.

Uživatelský avatar
kiRRow
Příspěvky: 1152
Registrován: 07 kvě 2019, 07:03
Reputation: 0
Bydliště: Opava

Re: Měření vlhkosti konstrukce dřevostavby

Příspěvek od kiRRow » 13 led 2020, 19:46

Spousta modulů co se připojují na I2C sběrnici má na sobě pull-up rezistory. U jednoho to nevadí, ba přímo je to vyžadováno. Pokud ale takto zapojíš více věcí s vnitřními odpory na sběrnici, může se ti ta komunikace rozsypat. Je pak třeba tyto odpory odpájet a nechat je pouze na jednom modulu. Proto to určitě zkoušej se všemi moduly a s plnou délkou kabeláže.

jankop
Příspěvky: 1029
Registrován: 06 zář 2017, 20:04
Reputation: 0
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Měření vlhkosti konstrukce dřevostavby

Příspěvek od jankop » 13 led 2020, 20:52

Já už jsem jednou na tenhle problém reagoval.
https://www.arduino-forum.cz/viewtopic. ... kost#p3674
Mám tady vlhkoměr (ve skutečnosti měřič vodivosti) kalibrovaný na dřevo a stavební materiály z Lidlu za 299Kč. I ten bych nejspíš dokázal s mechanickým přepínačem použít na měření domu, pak by cena byla 299 + cena kabelů řekněme 10Kč za metr + pár nerezových vrutů jako snímače. Pro tvůj účel nemá smysl používat vlhkoměr. Ideální je prostě měření na principu vodivosti. Já si myslím, že jiná cesta není reálná. Polymerová vlhkostní čidla v náročnější podmínkách selhávají a o vlhkosti trámů ti nic moc neřeknou. To by mělo smysl tak v nějaké uzavřené prostoře na půdě, jestli tam nezatéká.
Měřit přesně vlhkost dřeva je docela problém, ale při použití vodivosti prostě vidíš každou významnou změnu a můžeš něco dělat.
Přestože mám velice rád programování, tak bych se v tomto případě asi opravdu spolehl na jednoduchý měřič vodivosti, vyrobený nebo koupený a přepínaný na jednotlivá měřící místa. Buď přepínač nebo prostě zdířky. Jednou za za měsíc bych to přeměřil a vymalováno. Pochopitelně jde udělat konduktometr i s Arduinem, ale to už je třeba něco znát.
Mimochodem, nepochybně víš, vodivost je převrácenou hodnotou odporu. Ten můj vlhkoměr má hroty. Mám tu prkýnko, který ukazuje cca 18% vlhkosti. Když do toho prkýnka píchnu ve stejný rozteči digitální ohmetr, tak ti dokážu říct, jakou to dřevo má vodivost a jaká je tedy jeho vlhkost. Jsem schopen ti pro danou rozteč a vnoření elektrod do dřeva, udělat tabulku ohmy/% absolutní vlhkosti.
BTW: Vlhkost dřeva se udává absolutních jednotkách na rozdíl od vlhkosti vzduchu.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 hostů