Úroveň hladiny v jímce

Nedaří se vám s projektem a nenašli jste vhodné místo, kde se zeptat? Napište sem.
Pravidla fóra
Tohle subfórum je určeno pro konzultaci ucelených nápadů, popřípadě řešení komplexnějších projektů, které opravdu není možné rozdělit na menší části.
Většinu problémů jde rozdělit na menší a ptát se na ně v konkrétních subfórech.
Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Úroveň hladiny v jímce

Příspěvek od pavel1tu » 30 čer 2020, 07:21

Pojkynet píše:
29 čer 2020, 23:05
..to řešení s vypínačem,není úplně blbé řešení asi do toho půjdu,jiné řešení zatím nemám :? a už to potřebuji zprovoznit,protože pořád prší :o
To je tvůj kod ? Nebo odkaz na zdroj.
Sepiš tzv. "vývojový diagram" způsobem :
A sepnout když a když
A vypnout když a když

dám to dětem z kroužku (nudí se a otravují) a pak to doladíme
co se nestihne do neděle - tak až za 5 týdnů - jedu na dovču
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Pojkynet
Příspěvky: 28
Registrován: 26 kvě 2020, 01:14
Reputation: 0

Re: Úroveň hladiny v jímce

Příspěvek od Pojkynet » 30 čer 2020, 23:49

Ok moc děkuji za pomoc,ráno to nějak sesmolím a dám to sem na fórum.😀

Pojkynet
Příspěvky: 28
Registrován: 26 kvě 2020, 01:14
Reputation: 0

Re: Úroveň hladiny v jímce

Příspěvek od Pojkynet » 01 črc 2020, 10:59

Ahoj
Zařízení běží na arduino nano
Dohromady má zařízení osm nerezových sond přišroubovaných izolovaně k hliníkové liště.
Šest sond slouží k indikaci hladiny barevnou led.(Zaplaví se první sonda od spodu rozsvítí se první led,zaplaví se druhá rozsvítí se druhá led,až do šesté. (baragraf).Pokud se zaplaví sedmá sonda rozsvítí se sedmá led a sepne se relé na určitý čas (zruba 2minuty)potřebuji vyčerpat jen trochu vody,aby jímka nepřetekla,protože zbytek vody mám na zalévání a úplné vyčerpání je nežádoucí,což se mi s kalovkou bez plováku stávalo běžně,že jsem zapoměl vypnout.
Pokud by však z jakéhokoli důvodu se voda neodčerpala (porucha čerpadla ucpaná hadice a.t.d) a zaplavila se i osmá sonda,mělo by se relé vypnout a začne houkat siréna,že je něco špatně.Možná by nebylo špatné jen vždy nějaký interval,jak tu někdo avizoval kvůli sousedům.Každopádně potřebuji vypnout tlačítkem pokud přijdu k jímce a nevím co se děje.K obnovení činnosti by mělo dojít až s resetováním arduina.
Mám na relé ještě dálkové ovládání na telefon,abych mohl čerpadlo zapnout manuálně,takže odstraním závadu vyčerpám uroveň vody pod sedmou sondu a resetuji arduino.
Obrázek
první myšlenku jsem čerpal zde.
https://www.electroschematics.com/ardui ... ontroller/

PetrB
Příspěvky: 141
Registrován: 20 čer 2018, 13:39
Reputation: 0

Re: Úroveň hladiny v jímce

Příspěvek od PetrB » 01 črc 2020, 11:22

Nahoď prosím odkaz, jaké sondy používáš. Plánuji něco podobného (až tedy vykopu potřebnou díru) a zatím mám objednané toto:https://arduino-shop.cz/arduino/1160-pl ... adiny.html. Chtěl jsem původně tyto https://arduino-shop.cz/arduino/5005-be ... y25-v.html a nalepit je zvenku nádrže, ale obávám se, že by to díky její tloušťce moc nefungovalo. Tak chci dát taky nějakou konzoli dovnitř nádrže a po cca 20% výšky přidělat ty plováky.

Pb

Pojkynet
Příspěvky: 28
Registrován: 26 kvě 2020, 01:14
Reputation: 0

Re: Úroveň hladiny v jímce

Příspěvek od Pojkynet » 01 črc 2020, 11:49

Já mám kvalitní nerezové sondy které se používali do velkých kotlů na uhlí,před pár lety nám jich někde osm zbylo,tak jsem je použil.
Je to šestka nerez kulatinka izolovaná silonem v nerezovém pouzdře se závitem 1/4

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Úroveň hladiny v jímce

Příspěvek od pavel1tu » 01 črc 2020, 12:05

Pojkynet píše:
01 črc 2020, 11:49
Já mám kvalitní nerezové sondy které se používali do velkých kotlů na uhlí,před pár lety nám jich někde osm zbylo,tak jsem je použil.
Je to šestka nerez kulatinka izolovaná silonem v nerezovém pouzdře se závitem 1/4
Někde jsou i nakreslené pro 3D tisk, protože je normálně dost lidí používá
Ale bez závitu musí se tam dát těsnění
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Pojkynet
Příspěvky: 28
Registrován: 26 kvě 2020, 01:14
Reputation: 0

Re: Úroveň hladiny v jímce

Příspěvek od Pojkynet » 01 črc 2020, 14:06

PetrB píše:
01 črc 2020, 11:22
Nahoď prosím odkaz, jaké sondy používáš. Plánuji něco podobného (až tedy vykopu potřebnou díru) a zatím mám objednané toto:https://arduino-shop.cz/arduino/1160-pl ... adiny.html. Chtěl jsem původně tyto https://arduino-shop.cz/arduino/5005-be ... y25-v.html a nalepit je zvenku nádrže, ale obávám se, že by to díky její tloušťce moc nefungovalo. Tak chci dát taky nějakou konzoli dovnitř nádrže a po cca 20% výšky přidělat ty plováky.

Pb
Pokud chceš použít plováky tak tohle je super dá se použít buď jako low nebo high podle toho jak si je otočíš.Mám to v jiném zařízení,ale scháněl jsem je někde z číny asi za 30kč kus.

https://www.higarden.cz/redukce-spojky- ... i-zavlahy/

PetrB
Příspěvky: 141
Registrován: 20 čer 2018, 13:39
Reputation: 0

Re: Úroveň hladiny v jímce

Příspěvek od PetrB » 01 črc 2020, 14:10

Jo, na ty jsem koukal taky. Na konec jsem objednal ty "žluto-bílé" asi za 24 Kč/ks vč. poštovného.
Díky

Pojkynet
Příspěvky: 28
Registrován: 26 kvě 2020, 01:14
Reputation: 0

Re: Úroveň hladiny v jímce

Příspěvek od Pojkynet » 02 črc 2020, 14:19

Pojkynet píše:
01 črc 2020, 10:59
Ahoj
Zařízení běží na arduino nano
Dohromady má zařízení osm nerezových sond přišroubovaných izolovaně k hliníkové liště.
Šest sond slouží k indikaci hladiny barevnou led.(Zaplaví se první sonda od spodu rozsvítí se první led,zaplaví se druhá rozsvítí se druhá led,až do šesté. (baragraf).Pokud se zaplaví sedmá sonda rozsvítí se sedmá led a sepne se relé na určitý čas (zruba 2minuty)potřebuji vyčerpat jen trochu vody,aby jímka nepřetekla,protože zbytek vody mám na zalévání a úplné vyčerpání je nežádoucí,což se mi s kalovkou bez plováku stávalo běžně,že jsem zapoměl vypnout.
Pokud by však z jakéhokoli důvodu se voda neodčerpala (porucha čerpadla ucpaná hadice a.t.d) a zaplavila se i osmá sonda,mělo by se relé vypnout a začne houkat siréna,že je něco špatně.Možná by nebylo špatné jen vždy nějaký interval,jak tu někdo avizoval kvůli sousedům.Každopádně potřebuji vypnout tlačítkem pokud přijdu k jímce a nevím co se děje.K obnovení činnosti by mělo dojít až s resetováním arduina.
Mám na relé ještě dálkové ovládání na telefon,abych mohl čerpadlo zapnout manuálně,takže odstraním závadu vyčerpám uroveň vody pod sedmou sondu a resetuji arduino.
Obrázek
první myšlenku jsem čerpal zde.
https://www.electroschematics.com/ardui ... ontroller/
Mechanicky vše připravené na montáž do šesti kubíkové jímkyJen s tím kòdem nemohu nějak hnout🤔aby dělal to co je popsáno výše.

Uživatelský avatar
kiRRow
Příspěvky: 1152
Registrován: 07 kvě 2019, 07:03
Reputation: 0
Bydliště: Opava

Re: Úroveň hladiny v jímce

Příspěvek od kiRRow » 02 črc 2020, 16:36

Máš obsazeny všechny piny krom 0 a 1. Na ty je připojena sériová linka. Takže, když je použiješ, příjdeš o možnost používat sériovou linku. Sirénu nemůžeš mít na tom samém pinu jako ledku.

Předposlední dioda by měla být case 2, ne? Tam chceš sepnout relé, ne? Poslední dioda je case 1. Tam chceš sirenaPIN = high, rele = low.
Mno a pak to časování. V momentě kdy ještě relé seplé není, ale zrovna ho spínám, tak si musím zapamatovat millis().Dále v programu se kontroluje jestli relé je seplé, pokud ano tak kontroluji jestli millis() - zapamatovaný čas > 120000, pokud ano vypnu relé. To samé můžeš udělat u sirény.
Když se podíváš na kód, tak zjistíš že relé se ti vypne i při poklesu level.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 13 hostů