Tranzistor jako "rozepínač"

PetrB
Příspěvky: 141
Registrován: 20 čer 2018, 13:39
Reputation: 0

Re: Tranzistor jako "rozepínač"

Příspěvek od PetrB » 05 pro 2022, 00:52

Tak jsem provedl ta měření:
1) 12V 0,76A
2) 12V 0,3A
4) Uce=1,65V při rozepnutém 5,62V (odpor 4k7)
Uce=0,12V při rozepnutém 5,82V (odpor 2k)
Uce=0,23V při rozepnutém 5,69V (odpor 2k2)

Ideální by tedy byl 2k

ondraN
Příspěvky: 932
Registrován: 08 srp 2019, 20:01
Reputation: 0

Re: Tranzistor jako "rozepínač"

Příspěvek od ondraN » 05 pro 2022, 08:00

Ještě bys mohl použít nějaký spínací výkonový FET s kanálem P. Pak by mohl být rezistor daleko větší, úbytek na tranzistoru daleko menší.

PetrB
Příspěvky: 141
Registrován: 20 čer 2018, 13:39
Reputation: 0

Re: Tranzistor jako "rozepínač"

Příspěvek od PetrB » 05 pro 2022, 23:58

Můžu se ještě vrátit k tomu propočtu? (viz. peterple)
Uvažuji správně?:
tranzistor má zesílení hFE=40
to tedy znamená, že proud co přivedu na bázi (IB), tak je 40x zvětšen a teče mezi emitorem a kolektorem (IEC)
IEC=hFE*IB
Pokud tedy potřebuji proud IEC=500 mA, bude IB 500/40=12.5mA
Jelikož mám napájení 12V, tak bude odpor mezi bází a nulou RB=U/IB tedy 12/12.5m=960 Ohm
Zkráceně RB=U/(IEC/hFE)=U*hFE/IEC

Já mám ovšem při 0,5A odpor 2k a to by odpovídalo zesílení hFE=83...

A teď mám zmatek. Našel jsem typový list, kde je hFE=30 (https://www.svetsoucastek.cz/tranzistor-bd438-p55962/)
nebo naopak list, kde je hFE=30, 40, 85 nebo také 375... (https://html.alldatasheet.com/html-pdf/ ... BD438.html) a v tom už mám úplný guláš. Počítám správně? Které hFE mám vlastně brát v potaz?

ondraN
Příspěvky: 932
Registrován: 08 srp 2019, 20:01
Reputation: 0

Re: Tranzistor jako "rozepínač"

Příspěvek od ondraN » 06 pro 2022, 08:27

Zesílení tranzistoru není jednak konstantní v celém rozsahu proudů, ale jenom v lineární oblasti kolem pracovního bodu. Také záleží na tom, jak se povede tranzistor vyrobit. Některé tranzistory jsou výrobci tříděné podle pásma zesílení a většinou označené za typem ještě písmenem (B,C,D...). Některé nejsou a pak výrobce garantuje nejnižší zesílení a většinou udává i typické zesílení. Ale pokud na tom záleží, musí si každý zesílení změřit sám a to okolo bodu, kde bude tranzistor provozovat.

peterple
Příspěvky: 156
Registrován: 22 zář 2021, 20:20
Reputation: 0

Re: Tranzistor jako "rozepínač"

Příspěvek od peterple » 06 pro 2022, 16:10

Ohľadom zosilnenia je to snáď už jasné. Ja len upresním pár malých detailov ohľadom výpočtu. Takže pri výpočtoch Ib sa zvyčajne počíta s úbytkom 0,6V mezdi bázou a emitorom. Tento úbytok sa odpočíta od celkového napájacieho napätia. Nie je to veľa ale pri malých napájacích napätiach (5V, 3,3V) to už môže hrať rolu.
Druhá vec je že postup výpočtu Ib je opačný ako píšeš. On totiž prúd kolektora záleží hlavne od záťaže. Teda ak záťaž určí že prúd kolektorom je napr 1A a zosilnenie je povedzme 100, tak to neznamená že k do báze pustíš 20mA tak prúd stúpne na 2A. Jednoducho už naplno otvorený tranzistor nemožno otvoriť viacej. Teda pre jeho zopnutie stačí 10mA a hotovo. Ono sa ale dáva aj viac a to z dvoch dôvodov. Prvý je ten že konštruktér počíta s tým že zosilninie môže byť menšie ako práve nameral na konkrétnom kuse. Teda ak niekto niekedy ten traznistor vymení za iný a nedajbože od iného výrobcu tak ten môže mať kludne zosilnenie aj 30 a to by potom tranzistor nebol zopnutý.
Druhá vec je že ak ten bázový prúd bude váčší ako je ten vypočítaný z pomeru, tak ten trazistor bude v tzv saturácii. Teda bude zopnutý "lepšie" ako keby tam bolo presne. To lepšie spočíva v tom že napätie Uce v zopnutom stave bude v saturácii ešte trochu menšie ako by si čakal. Presne to si nameral aj v tvojich meraniach. Tebe vyšlo Uce 0,23V keď to bolo akurát. Čo je aj katalógom uvádzaná hodnota. Ak si odpor ešte zmenšil tak napätie kleslo na 0,12V čo značí menšiu stratu na tranzistore v zopnutom stave.
Za to sa platí dvoma vecami. Jednak sa ti tratí viac výkonu na bázovom odpore a druhá nepríjemnejšia vec je že saturovanému tranzistoru trvá ohodne dlhšie jeho vypnutie. Teda ak by si potreboval spínať niečo vysokou frekvenciou (napr u pásika riadiť jas pomcou PWM) tak to môže byť problém že sa tranzistor nestačí zatvoriť a tak tá PWM regulácia nefunguje.

PetrB
Příspěvky: 141
Registrován: 20 čer 2018, 13:39
Reputation: 0

Re: Tranzistor jako "rozepínač"

Příspěvek od PetrB » 06 pro 2022, 23:42

Díky za rozsáhlou odpověď a trpělivost.
Ještě mám jeden dotaz k těm katalogovým hodnotám. Kde si vyčetl to Uce napětí při saturaci?

Pb

ondraN
Příspěvky: 932
Registrován: 08 srp 2019, 20:01
Reputation: 0

Re: Tranzistor jako "rozepínač"

Příspěvek od ondraN » 07 pro 2022, 07:02

V tom datasheetu od BD483, který jsi linkoval, je na třetí straně graf (fig.1 Collector saturation region), kde je závislost Vce na Ic a Ib. Není to totiž jedno číslo, ale docela složitá závislost, která se dá vyjádřit pouze grafem.

PetrB
Příspěvky: 141
Registrován: 20 čer 2018, 13:39
Reputation: 0

Re: Tranzistor jako "rozepínač"

Příspěvek od PetrB » 09 pro 2022, 01:23

O.K. Díky. Teď už je mi to trochu jasnější ;-)

Pb

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů