ePaper na lednici ukazující expiraci potravin

Uživatelský avatar
Caster
Příspěvky: 380
Registrován: 11 zář 2019, 09:02
Reputation: 0

ePaper na lednici ukazující expiraci potravin

Příspěvek od Caster » 03 říj 2021, 00:07

Chtěl bych udělat elektronický poznámkový blok, co mám v lednici, který bude u potravin zobrazovat počet dnů do expirace.

Původní představa byla použít ePaper dotykový displej. Schůdnější asi bude použít běžný dvoubarevný e-Paper například 7.5inch E-Paper E-Ink Display HAT (B) For Raspberry Pi, 800×480, Red / Black / White, SPI. Pro ovládání bych chtěl použít Raspberry Pi Zero W, které teď není k dostání. Data (text) na zobrazení a datum expirace bych tam posílal přes WiFi. Co poradíte?

Nevyhýbám se ani použítí STM32 ve spojení s 7.4″ E ink Display – Spectra (R2.0). Pomocí EPD Extension Kit Gen 3 (EXT3) bych připojil k STM32 Nucleo-32 (pro displej 7.5" potřebuji více RAM než 96 kB a WiFi/BT).

Vím také, že se dá sehnat hotový výrobek. Pro můj účel, nízká spotřeba a změna údajů jen 1x denně by to bylo overkill.

AstroMiK
Příspěvky: 592
Registrován: 08 pro 2017, 19:05
Reputation: 0

Re: ePaper na lednici ukazující expiraci potravin

Příspěvek od AstroMiK » 03 říj 2021, 17:13

Nechci ti nějak tvůj nápad zpochybňovat, ale to opravdu chceš trávit svůj čas tím, že po každém nákupu budeš hledat na každé flašce piva trvanlivost a zapisovat to někam do databáze?
Nehledě na to, že po každém odebrání nějaké potraviny z ledničky budeš muset tu databázi opět aktualizovat.

To by u nás doma teda neprošlo.

Uživatelský avatar
Caster
Příspěvky: 380
Registrován: 11 zář 2019, 09:02
Reputation: 0

Re: ePaper na lednici ukazující expiraci potravin

Příspěvek od Caster » 03 říj 2021, 17:47

Nechci tam zapsat všechno, jen pár potravin (do cca 10), které mají krátkou dobu životnosti a na které se občas zapomene ;) . Smazání položky by mělo být na dvě ťuknutí na displej. Displej by každý den položky srovnal podle expirace.

Ideální by bylo ovládání přes virtuální klávesnici na displeji. Nepotřebovalo by to žádnou bezdrátovou síť.

Tipy na něco podobného:
E-Ink Calendar Paves A Path For All
Adafruit MagTag - 2.9" Grayscale E-Ink WiFi Display

Uživatelský avatar
Caster
Příspěvky: 380
Registrován: 11 zář 2019, 09:02
Reputation: 0

Re: ePaper na lednici ukazující expiraci potravin

Příspěvek od Caster » 04 říj 2021, 10:18

Vypadá to, že se dotykové ePaper displeje, které by umožnily použít virtuální klávesnici moc nevyrábí.

Nejdříve asi zkusím malý displej Adafruit 2.9" Tri-Color eInk / ePaper Display FeatherWing - Red Black White se svým Arduino Pro Mini ATMega328P 3.3V a pak koupím Arduino Nano 33 BLE, abych mohl na displej poslat text přes Bluetooth aplikaci z mobilu, kterou si udělám v Android Studiu a Kotlinu ;) .

KamilV
Příspěvky: 479
Registrován: 03 dub 2018, 15:27
Reputation: 0
Bydliště: Olomouc

Re: ePaper na lednici ukazující expiraci potravin

Příspěvek od KamilV » 04 říj 2021, 18:09

Na RPi se dá udělat pěkně SpeechToText, což by bylo jen o tom, že při vybalování nákupu bude člověk nahlas říkat
"šunka 9.10."
"hermelín 14.10."

Při vytažení potraviny by se jen udělal dvojklik na dotykovém display.

To by moc otravovat život nemuselo :)

Uživatelský avatar
Caster
Příspěvky: 380
Registrován: 11 zář 2019, 09:02
Reputation: 0

Re: ePaper na lednici ukazující expiraci potravin

Příspěvek od Caster » 04 říj 2021, 20:52

Máš nějaký odkaz na příklad s tím rozpoznáním řeči ?


Uživatelský avatar
Caster
Příspěvky: 380
Registrován: 11 zář 2019, 09:02
Reputation: 0

Re: ePaper na lednici ukazující expiraci potravin

Příspěvek od Caster » 04 říj 2021, 22:00

Díky, to je na mě moc složité, abych vymýšlel jak na rozpoznání řeči v češtině. S RPi jsem ještě nikdy nepracoval. Poslal jsem dotaz jejich technické podpoře v ČR, uvidím co mi odpoví a dám vědět.

KamilV
Příspěvky: 479
Registrován: 03 dub 2018, 15:27
Reputation: 0
Bydliště: Olomouc

Re: ePaper na lednici ukazující expiraci potravin

Příspěvek od KamilV » 05 říj 2021, 18:29

Jde o to, že na RPi si můžeš nahodit plnohodnotný HTTP daemon (třeba Nginx nebo Apache) a SSL (to je pro STT důležité). Pak nainstaluješ Chromium a v něm si rozjedeš stránku v KIOSK modu. Tu stránku rovnou můžeš využít k výpisu potravin s nejbližší expirací, zároveň v ní využiješ STT (práci s mikrofonem umí prohlížeč sám, takže je o starost míň).
Češtinu prostě jen nastavíš, pohledám hotový skript, kde jsem to používal.

Uživatelský avatar
Caster
Příspěvky: 380
Registrován: 11 zář 2019, 09:02
Reputation: 0

Re: ePaper na lednici ukazující expiraci potravin

Příspěvek od Caster » 05 říj 2021, 18:54

Rozpoznání řeči umí i Android, zkusil jsme to na svém mobilu "šunka 13 10 21" ;) . Zkusím příklad. Problém by byl vyřešen, text bych pak jen poslal přes BT na ePaper.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů