Sekání Nano a divné znaky na OLED displeji

Odpovědět
hafca
Příspěvky: 86
Registrován: 23 říj 2017, 23:05
Reputation: 0

Sekání Nano a divné znaky na OLED displeji

Příspěvek od hafca » 08 srp 2021, 13:26

Postavil jsem trezor a celou elektroniku jsem umístil na dveře trezoru.
Na zkušební desce i s dlouhýmí propojkami všechno chodilo. Po propojení na dveřích se při volbě kódů začaly na displeji objevovat divné znaky a seklo se to. Nebo se to seklo rovnou a buď se to celé zresetovalo nebo pomohlo až vypnutí.
Zkusil jsem vyndat BT modul, který jsem tam přidal, aby bylo vidět kód pro případnou nápovědu. Jiné Arduino, jiný displej a nic. Přidal jsem všude blokovací kondenzátory a na vstupu napájení Arduina ještě 470µF a taky to nezabralo.
Celé je to napájené Li-Ion baterkou přes vykuchanou elektroniku z power banky do vstupu 5V Arduina. Když to živím přes mini USB na Arduinu seká se to taky.
Nemá někdo tip, co s tím, kde je zakopaný pes?

Uživatelský avatar
kiRRow
Příspěvky: 1152
Registrován: 07 kvě 2019, 07:03
Reputation: 0
Bydliště: Opava

Re: Sekání Nano a divné znaky na OLED displeji

Příspěvek od kiRRow » 08 srp 2021, 17:37

Hledal bych někde špatný spoj, nebo kraťas ... už se mi to párkrát povedlo a přesně tak nějak se to i pak chová

ondraN
Příspěvky: 932
Registrován: 08 srp 2019, 20:01
Reputation: 0

Re: Sekání Nano a divné znaky na OLED displeji

Příspěvek od ondraN » 09 srp 2021, 09:35

Já bych hledal ten problém v I2C sběrnici. Protože knihovny neřeší chybové stavy, snadno dojde k záseku. Zkusil bych zmenšit/zvětšit terminační rezistory, poižít stíněný kabel k displeji, změřil bych úbytek napětí na GND vodiči k displeji, jesli tam není problém. Ještě je možné snížit rychlost I2C. Podobné problémy, jaké jsem řešil, byly ve většině právě spojené s touto sběrnicí a a ovladači bez ošetřených chyb.

hafca
Příspěvky: 86
Registrován: 23 říj 2017, 23:05
Reputation: 0

Re: Sekání Nano a divné znaky na OLED displeji

Příspěvek od hafca » 09 srp 2021, 10:19

Studené spoje jsem prověřil několikrát a nic jsem neobjevil.
Posílil jsem zemnící spoj, ale bez výsledku stejně tak novější knihovna Adafruit_SSD1306 nezabrala.
Terminační odpory v zapojení žádné nejsou.
Ještě mi napadlo jestli by na to nemohlo mít vliv napájení displeje. Je napájený z vývodu 3.3V.
Naposledy upravil(a) hafca dne 09 srp 2021, 10:37, celkem upraveno 1 x.

ondraN
Příspěvky: 932
Registrován: 08 srp 2019, 20:01
Reputation: 0

Re: Sekání Nano a divné znaky na OLED displeji

Příspěvek od ondraN » 09 srp 2021, 10:35

Oba dráty I2C, tedy data a hodiny by měly být zakončeny u posledního zařízení na sběrnici (na konci fyzických drátů) rezistory proti napájení. U 5V logiky jsou doporučené hodnoty 4k7, u 3V logiky 2k7 až 3k3. Dá se to změřit ohmmetrem, při vypnutém stavu a odpojených drátech. Měříš odpor mezi pinem sběrnice a napájením, nejlépe udělat měření, prohodit polaritu a zopakovat. Měla by být změřena stejná hodnota, pokud není tak je na to měřák nevhodný (příliš vysoké měřící napětí).
Vystopovat problém se dá i tím, že na jeden IO pin zapojíš LED (nebo použiješ tu zabudovanou). Před začátkem každé I2C komunikace ji rozsvítíš a po komunikaci ji zhasneš. Pokud po zamrznutí svítí, je velmi pravděpodobné, že to vytuhlo právě na ovladačích I2C.
Pokud je displej 3V a arduino 5V, tak může být problém. Některé displeje jsou 5V tolerant, jiné nejsou a arduino taky nemusí správně vyhodnotit úrovně z displeje. Pak zkusit převodník úrovní, pokud už tam není. Použití interního 3V napájení z arduina může také způsobit problémy, Hlavně při vyšších proudech.

hafca
Příspěvky: 86
Registrován: 23 říj 2017, 23:05
Reputation: 0

Re: Sekání Nano a divné znaky na OLED displeji

Příspěvek od hafca » 09 srp 2021, 10:50

Měřil jsem a naměřil v jednom směru 10k a v opačném 15k. Zkusím tam dát těch 1k5 a uvidím co to udělá.

hafca
Příspěvky: 86
Registrován: 23 říj 2017, 23:05
Reputation: 0

Re: Sekání Nano a divné znaky na OLED displeji

Příspěvek od hafca » 09 srp 2021, 11:27

Zdá se, že problém je odstraněný. Přepojil jsem napájení displeje na 5V a chyba se zatím neobjevila.
Děkuji za rady, jsem zas o něco chytřejší.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů