napěťový sledovač

Uživatelský avatar
Caster
Příspěvky: 380
Registrován: 11 zář 2019, 09:02
Reputation: 0

Re: napěťový sledovač

Příspěvek od Caster » 12 lis 2020, 23:41

Odporový dělič je v pohodě. Napiš nám, na co potřebuješ PWM výstup 1 mV ?!?

ondraN
Příspěvky: 932
Registrován: 08 srp 2019, 20:01
Reputation: 0

Re: napěťový sledovač

Příspěvek od ondraN » 13 lis 2020, 17:57

Vnitřní odpor děliče je 200ohm, což je dost nízký odpor a mělo by to být OK. Problém ale může být citlivost osciloskopu. Běžně je 10mV na dílek. Také se běžně používá sonda s dělícím poměrem 1/10 (kvůli snížení kapacity vstupu). To už je potom 100mV na dílek a osciloskop to nemusí vůbec zobrazit. Obecně platí, pokud je na vstupu nezatíženého děliče signál a rezistory jsou OK, tak je i signál na výstupu. Tady bych spíš viděl jako problém tu citlivost osciloskopu.
Pro takhle malé signály je použití OZ dost nevhodné řešení. Bude dost nízký odstup signál-šum, OZ má nějakou napěťovou nesymetrii vstupu a nezanedbatelný (vzhledem k 1mV signálu) drift.
Napiš raději, co s tím signálem chceš provádět, jak už navrhoval kolega předemnou, a pak se dá najít i nějaké řešení.

miks
Příspěvky: 10
Registrován: 20 srp 2020, 11:02
Reputation: 0

Re: napěťový sledovač

Příspěvek od miks » 13 lis 2020, 21:44

Caster píše:
12 lis 2020, 23:41
Odporový dělič je v pohodě. Napiš nám, na co potřebuješ PWM výstup 1 mV ?!?
Signál by měl být veden na monitor životních funkcí, kde by simuloval QRS komplex EKG signálu. Trváni impulsu 100ms a amplituda by měla být okolo 1mV. Obdélníkový tvar signálu jsem chtěl dále upravit RC obvodem aby lépe odpovídal průběhu QRS komplexu.

Uživatelský avatar
Caster
Příspěvky: 380
Registrován: 11 zář 2019, 09:02
Reputation: 0

Re: napěťový sledovač

Příspěvek od Caster » 13 lis 2020, 23:07

OK. Z pravoúhelníkového průběhu ten QRS signál moc nenapodobíš. Vzhledem k jeho nízké frekvenci 0 až 20 Hz by bylo přesnější ho napodobit proměnlivou šířkou PWM signálu a jeho vyhlazením pomocí RC článku, příklad tady. Další možností je použít generování signálu pomocí DAC převodníku což je jednodušší viz tip ECG Simulator ;) .

Sám se tím trochu zabývám. Koupil jsem si 12ti stopý ECG Sanket Life, který ECG měří reálně na těle. Výstupem jsou profesionální grafy v pdf formátu na které se může podívat lékař. V krabičce je chip s analogovými zesilovači a MCU s Bluetooth. Získaná data se posílají do Android programu v mobilu. Zajímám se o možnost zpracování získaných dat pomocí AI a DNN (ideálně z pdf grafů), tak aby laik zjistil, zda nemá nějaký problém se srdcem.

miks
Příspěvky: 10
Registrován: 20 srp 2020, 11:02
Reputation: 0

Re: napěťový sledovač

Příspěvek od miks » 14 lis 2020, 18:15

Caster píše:
13 lis 2020, 23:07
OK. Z pravoúhelníkového průběhu ten QRS signál moc nenapodobíš. Vzhledem k jeho nízké frekvenci 0 až 20 Hz by bylo přesnější ho napodobit proměnlivou šířkou PWM signálu a jeho vyhlazením pomocí RC článku, příklad tady. Další možností je použít generování signálu pomocí DAC převodníku což je jednodušší viz tip ECG Simulator ;) .

Sám se tím trochu zabývám. Koupil jsem si 12ti stopý ECG Sanket Life, který ECG měří reálně na těle. Výstupem jsou profesionální grafy v pdf formátu na které se může podívat lékař. V krabičce je chip s analogovými zesilovači a MCU s Bluetooth. Získaná data se posílají do Android programu v mobilu. Zajímám se o možnost zpracování získaných dat pomocí AI a DNN (ideálně z pdf grafů), tak aby laik zjistil, zda nemá nějaký problém se srdcem.
Děkuji za doporučení. V mém případě není tvar signálu není důležitý. Úkolem je pouze odpovídající amplituda, trvání signálu a možnost nastavit tři hodnoty tepové frekvence. To mám vyřešené. Problém byl právě s šumem při měření na odporovém děliči. Řešení by tedy mělo být pouze použití dostatečně stíněných vodičů?
Ve druhé práci, co jste poslal, je použit právě RC filter a napěťový sledovač. To by tedy také mohlo být případně řešení problému se šumem?

AstroMiK
Příspěvky: 592
Registrován: 08 pro 2017, 19:05
Reputation: 0

Re: napěťový sledovač

Příspěvek od AstroMiK » 14 lis 2020, 18:44

Tak nevím - zkoušel jsem postavit ten odporový dělič 1MΩ + 200Ω a i když jsem měl všechno zastíněné v plechové krabičce, tak jsem tam měl tak velký šum (asi 5mV p-p), že byl signál téměř nerozpoznatelný. Takže stejný výsledek, jako máš ty.

Takhle malý signál už je asi trochu jiná liga.

Ten RC filtr by mohl pomoci ořezat vysoké frekvence šumu se zachováním signálu s nízkou frekvencí.

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: napěťový sledovač

Příspěvek od pavel1tu » 14 lis 2020, 19:36

A co použít "generátor signálu",
nejsem si v tomto moc jistý v kramflecích,
ale co použít 2 kanálový generátor, na každém kanálu generovat kus signálu, ty pak jen složit dohromady, popřípadě upravit až pak nějakým RC filtrem - ale dělal bych to celé na nějakém normálním napětí, pak až dal dělič.

Ale dělič na mV musíš udělat aby měl nějakou spotřebu - tekl tam proud + dát odpor směrem na výstup z děliče, aby tam také teklo pár mA. Dělič musíš spočítat i s tou spotřebou výstupu.
Pak to nebude snad tak zarušené na tom 1mV - ale jistý si nejsem - tím bych začal jen na PWM zda bude ten signál viditelný na osciloskopu, když se dělič trochu zatíží proudem kolem pár mA.

Já mám doma tohle, ale děcka mi to odpálili, tak nefunkční, ale koukal jsem i po 2 kanálu, ten tolik nestojí

PS: ten dělič bych dal při testování dál od všeho - desítky cm - a signál vedl kolaxem, aby to nebylo jako anténa
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Uživatelský avatar
Caster
Příspěvky: 380
Registrován: 11 zář 2019, 09:02
Reputation: 0

Re: napěťový sledovač

Příspěvek od Caster » 14 lis 2020, 21:32

Pro měření nízkých úrovní osciloscopem je potřeba použít měřící pružinku nasazenou na hrot sondy osciloscopu místo dlouhého zemnícího kablíku, který velkou smyčkou chytá všemožné rušení. Viz video "Praktické ukázky měření vyzařování, rušení a odrušení" od času 11:10 ;) .

Signál můžeš ale v pohodě změřit v plné síle před odporovým děličem a do monitoru životních funkcí pak už pustit jen ten 1 mV. Bude to vyžadovat stíněný vodič.

miks
Příspěvky: 10
Registrován: 20 srp 2020, 11:02
Reputation: 0

Re: napěťový sledovač

Příspěvek od miks » 06 pro 2020, 20:13

Caster píše:
14 lis 2020, 21:32
Pro měření nízkých úrovní osciloscopem je potřeba použít měřící pružinku nasazenou na hrot sondy osciloscopu místo dlouhého zemnícího kablíku, který velkou smyčkou chytá všemožné rušení. Viz video "Praktické ukázky měření vyzařování, rušení a odrušení" od času 11:10 ;) .

Signál můžeš ale v pohodě změřit v plné síle před odporovým děličem a do monitoru životních funkcí pak už pustit jen ten 1 mV. Bude to vyžadovat stíněný vodič.
Dobrý den,
tak signál se na osciloskopu zobrazuje, sice s šumem, ale zobrazuje. Po připojení k monitoru životních funkcí se žádný signál nezobrazí. Problém by měl být v impedančním přizpůsobení. V tomto případě by tedy připojení napěťového sledovače za odporový dělič mělo smysl? Pokud ano, máte nějaké doporučení k výběru OZ? Rád bych OZ napájel 5V přímo z desky arduina, pokud to bude možné.

Uživatelský avatar
Caster
Příspěvky: 380
Registrován: 11 zář 2019, 09:02
Reputation: 0

Re: napěťový sledovač

Příspěvek od Caster » 06 pro 2020, 21:17

Pro měření LSE krystalového oscilátoru 32.768 kHz u STM32 jsem v pohodě použil LMC6482A v zapojení podle příkladu na pdf str. 19 obr. 55 data sheetu s jedním napájecím napětím 3,3 V, 5 V bude v pohodě.

Obrázek

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů