Arduino NANO nefunguje na DPS

Hana
Příspěvky: 19
Registrován: 26 říj 2020, 19:45
Reputation: 0

Arduino NANO nefunguje na DPS

Příspěvek od Hana » 26 říj 2020, 19:58

Sestavuji vysílač k autu na dálkové ovládání. Vytvořila jsem schéma a desku plošných spojů, kterou jsem nechala zhotovit. Připájela jsem na ni součástky a poté připojila baterii 9V. Arduino se ale nerozsvítilo a ani se nic nestalo. Poté jsem zkusila připojit ho k počítači, ale také nic. Nevím, jestli je chyba v návrhu desky plošných spojů, zde je odkaz ke schématu a samotné desce (https://easyeda.com/editor#id=|dec87151 ... a4a487e25d)

Nejsem si jistá, jestli se nestala chyba, když jsem připojovala baterii, tedy že jsem připojila GND na VIN a naopak. V tom případě by asi stačilo vyměnit Arduino za nové, ale opravdu nevím, jestli není chyba v návrhu.

jankop
Příspěvky: 1029
Registrován: 06 zář 2017, 20:04
Reputation: 0
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Arduino NANO nefunguje na DPS

Příspěvek od jankop » 26 říj 2020, 20:25

Jsi jen hloupý provokatér. Pokud bys svedl navrhnout zapojení a desku, tak bys tam pak nepřipojil 9V baterii a ještě obráceně. A neptal by ses jak nesvéprávný na funkci MCU bez software.

Hana
Příspěvky: 19
Registrován: 26 říj 2020, 19:45
Reputation: 0

Re: Arduino NANO nefunguje na DPS

Příspěvek od Hana » 26 říj 2020, 21:14

Omlouvám se, pokud jsem se špatně vyjádřila, ale jedná se o můj první pokus práce s elektronikou snažím se pouze najít řešení a zjistit, co jsem udělala špatně

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Arduino NANO nefunguje na DPS

Příspěvek od pavel1tu » 26 říj 2020, 22:27

1) PCB (deska) v odkaze není dodělané, podle čeho se tedy vyrábělo ? + z konektoru není proroutované na VIN Arduina - je to vidět ve 2D zobrazení
2) z čeho se vycházelo, z nějakého jiného projektu

PS: takovéto věci se nejprve zapojí a odladí na stole a pak se teprve vyrábí PCB ;)
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Uživatelský avatar
Caster
Příspěvky: 380
Registrován: 11 zář 2019, 09:02
Reputation: 0

Re: Arduino NANO nefunguje na DPS

Příspěvek od Caster » 26 říj 2020, 23:45

Jde o trolla... Nevím, kde nechal desku vyrobit, když není dokončená. Je to nesmysl :twisted:

Hana
Příspěvky: 19
Registrován: 26 říj 2020, 19:45
Reputation: 0

Re: Arduino NANO nefunguje na DPS

Příspěvek od Hana » 27 říj 2020, 07:23

@pavel1tu
Tak to nevím, co se stalo a proč nebyla tlačítka připojená, na desce připojená jsou. VCC jsem spojila měděnou plochou na spodní straně desky, takže ze spodu to jde vidět i ve 2D zobrazení.
Vycházela jsem z tohoto projektu https://howtomechatronics.com/projects/ ... ansmitter/
Já jsem si jednotlivé části předtím zapojila a fungovaly

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Arduino NANO nefunguje na DPS

Příspěvek od pavel1tu » 27 říj 2020, 09:59

No, už tam vidím to "rozlití", předtím tam nebylo,
na desku napsat velké (+) kam přijde zapojit to +, a drátky co se zastrkávají buď + červeně, nebo uzlík.
Nebo příště konektor co nejde dát obráceně.

- pokud je něco v paticích - vytahat to ven, osazovat postupně a zkoušet
- jinak měřit, měřit a měřit - začít napájením jestli je všude kde má být a pak pokračovat
- u Arduino NANO 5V verze (málokdo ví) se nesmí těch 3,3V používat na nějaké napájení čehokoliv, není to z žádného stabilizátoru nebo dc/dc měniče ale pouze z převodníku USB/rs232 a myslím že to zvládne tak 50mA, nFR24 se do toho vejde, odebírá do 20mA - osobně to takto nepoužívám ale asi tobude fungovat

Pokud došlo k přepolování, možná odešel jen stabilizátor UIN/5V, je zespodu na desce (na jednu stranu jedna široká nožička, na druhou 3), bastlíři ho mívají doma, já zrovna nemám (mám 50ks na cestě z číny) na kroužku dost odcházejí ;)
On tam má být originál LM1117-5V, ale číňani tam dávají většinou ASM1117-5V - je to jedno

Co dál ?
- Funguje to NANO bez baterky z USB ? Pokud ne je asi K.O. (Zapojit do USB jen krátce jestli se rozsvítí, aby to neoddělalo USB v PC,já používám ten nejlevnější rozbočovač pro připojení Arduina, aby to kdyžtak odnesl on a ne PC).

Víc neporadím, zatím

PS: ostatní asi mají špatnou náladu ;)
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Arduino NANO nefunguje na DPS

Příspěvek od pavel1tu » 27 říj 2020, 10:12

Mimo téma,
co tě přivedlo k elektronice - studium, koníček ?
pokud budeš ještě dál něco dělat - zapřemýšlel bych o jiném SW na schemata a PCB, třeba KiCAD je free
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Hana
Příspěvky: 19
Registrován: 26 říj 2020, 19:45
Reputation: 0

Re: Arduino NANO nefunguje na DPS

Příspěvek od Hana » 27 říj 2020, 11:37

Moc děkuji,
NANO se nerozsvítí ani po připojení přes USB do počítače. Mohla bych ho jen odpájet a připájet nové? Myslíte, že PCB je navrhnutý správně?

Studuju gymnázium a tohle je součást jednoho projektu, na kterém pracuji. Vždycky mě zajímalo, jak fungují různé věci, proto jsem si vybrala právě toto téma. Chci také zjistit, zda by mě práce s elektronikou bavila i jako povolání. Program, ve kterém jsem vytvářela schéma a PCB se mi zdál asi nejjednodušší na pochopení a seznámení se s principem návrhu, pokud budu ještě někdy chtít něco navrhnout ráda zkusím něco jiného.

Hanz
Příspěvky: 262
Registrován: 25 dub 2019, 23:52
Reputation: 0

Re: Arduino NANO nefunguje na DPS

Příspěvek od Hanz » 27 říj 2020, 12:59

pokud budeš tahat ven z dps arduino, tak bych ho doporučil vsadit potom do patice. Můžeš pak kdykoliv cokoliv s Nano tvořit, zkoušet atd., když se projekt ukončí nebo jen budeš potřebovat další Nano ;)

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů