Arduino NANO nefunguje na DPS

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Arduino NANO nefunguje na DPS

Příspěvek od pavel1tu » 27 říj 2020, 13:59

No, já jsem na tabletu, ještě k tomu s W10, tak si moc nemohu vyskakovat .

Třeba na to kouknou jiní, musel bych si postahovat datasheety k těm IO a LEDdisp abych to mohl zhodnotit,
uvidím jak večer jestli bude čas.

Ale pokud to na "stole" fungovalo - tak je to tím Arduinem, doufejme že nesublimovalo ještě něco, nebo nějakým "přehmatem" ve schematu.

Co bych vytknul dětem na kroužku:
- "rozlévání" GND je sice na efekt pěkné, ale u DPS "prototipu" (prvního kusu) se to nedělá, blbě se tam opravují přeškrabováním atd. nějaké chyby či úpravy - dělá se to třeba jen pod součástkami kde se mědi DPS využívá jako chladiče či odrušení
- "rozlévání" nějakého potenciálu (+3,3V, +5V) se ze zásady nedělá
- u prototipu se co jde dává na patice ;)
- na prvním DPS si já dávám "měřící" body - minimálně jednotlivé napětí (+12V, +9V, +5V atd.)
- u čehokoliv napájeného z baterky se na DPS dává alespoň dioda proti přepolování, nějakou shotku aby nebyl velký úbytek napětí, u tebe klasickou - úbytek napětí (9V z baterky) tomu stabilizátoru na Arduinu jen prospěje
- pokud to jde - první zapnutí se dělá z lab.zdroje s proudem omezeným na minimum, nebo pokud to jde Arduino jen z USB, pokud není zbytí a musíme hned z baterky - přes trubičkovou pojistku (250mA, 500mA atd.) na tom napájecím kabelu

Ale je to dobrá zkušenost poslat něco do křemíkového nebe, kdyby jsi byla z okolí Trutnova, NANO tu snad někde mám, tak bych zapůjčil než přijde nové ;)
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

AstroMiK
Příspěvky: 592
Registrován: 08 pro 2017, 19:05
Reputation: 0

Re: Arduino NANO nefunguje na DPS

Příspěvek od AstroMiK » 27 říj 2020, 14:30

S tím EasyEda neumím, takže desku nezkontroluju, ale podle popisu bych to tipoval na zkrat mezi GND a pinem 5V - může to být třeba i nějaká kapka cínu.

Stabilizátor to po krátkodobém připojení baterie MOŽNÁ ještě přežil, ale po následném připojení napájení přes USB zafungovala Schottka mezi VUSB a +5V (které je zkratované na GND) jako pojistka a odpařila se (vlastní zkušenost).
Takže než začneš něco pájet, tak bych bez napájení změřil odpor mezi společnou GND a pinem 5V.

Uživatelský avatar
Caster
Příspěvky: 380
Registrován: 11 zář 2019, 09:02
Reputation: 0

Re: Arduino NANO nefunguje na DPS

Příspěvek od Caster » 27 říj 2020, 16:15

Program EasyEda sám zkontroluje, že je vše správně připojeno a na nic se nezpomnělo včetně Design Rule Checking (DRC) ;)

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Arduino NANO nefunguje na DPS

Příspěvek od pavel1tu » 29 říj 2020, 08:41

Caster píše:
27 říj 2020, 16:15
Program EasyEda sám zkontroluje, že je vše správně připojeno a na nic se nezpomnělo včetně Design Rule Checking (DRC) ;)
Heh, to zkontroluje každý program, jsem se nedostatečně vyjádřil,
já myslel funkčnost, zda se ve schematu na něco nezapomělo, nebo omylem nepřipojilo jinam.

Také jsem zvyklý dle datasheetu všech komponent kontrolovat vše - minimální funkční zapojení, napájení atd.
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů