Stabilizátor napětí

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Stabilizátor napětí

Příspěvek od pavel1tu » 18 pro 2019, 19:56

Alespoň zdrojovou část si otestuj na stole, na prototipovacím PCB, nebo destičce,
já testuji vše po částech - zdroj, vstupy, výstupy,
možnosti přetížení, co jak topí, kolik co žere, zkratů na vstupech, výstupech - a stejně sem tam něco uteče.

A lineární stabilizátory se používají opravdu tam, kde není moc velký rozdíl mezi vstupním/výstupním napětím,
a vůbec ne tam, kde se to napájí z baterek - jejích účinnost je hrozná.

Ale lze na něj nalepit hliníkový chladič, pokud těsně kolem něj nic není - já to tak jednou také vyřešil na první verzi PCB
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Axamith
Příspěvky: 530
Registrován: 09 srp 2017, 08:17
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Stabilizátor napětí

Příspěvek od Axamith » 19 pro 2019, 15:18

Určitě nyní problém vyřeším provizorně, finální verze už musí běžet bez problémů. Zásadní chybu vidím v příliš velkém rozdílu vstupního a výstupního napětí a v nedostatečném chlazení.
Jsem stará škola odkojená MA 78xx ... , se spínanými zdroji vlastní stavby nemám zkušenost.

Axamith
Příspěvky: 530
Registrován: 09 srp 2017, 08:17
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Stabilizátor napětí

Příspěvek od Axamith » 19 pro 2019, 16:28

Tak jsem k chladící plošce SMD připájel praporek CU plechu, velikost cca 2x4 cm. Teplota na čipu výrazně klesla, plech topí a Arduino se při zátěži obou sepnutých relé nerestartuje :-)

Uživatelský avatar
kiRRow
Příspěvky: 1152
Registrován: 07 kvě 2019, 07:03
Reputation: 0
Bydliště: Opava

Re: Stabilizátor napětí

Příspěvek od kiRRow » 19 pro 2019, 16:50

78XX se přece taky musely chladit :)

Koukni na tohle : https://www.youtube.com/watch?v=m8rK9gU30v4 ... všimni si jak je ten měnič miniaturní ... schováš vždycky někde (i do napájecího kabelu)

Axamith
Příspěvky: 530
Registrován: 09 srp 2017, 08:17
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Stabilizátor napětí

Příspěvek od Axamith » 19 pro 2019, 17:04

Jasně že se MA78xx musely chladit, to byla spíše poznámka ke spínaným zdrojům.
Tohle jsem vyloženě podcenil, vysoké vstupní napětí a žádný chladič.

ondraN
Příspěvky: 932
Registrován: 08 srp 2019, 20:01
Reputation: 0

Re: Stabilizátor napětí

Příspěvek od ondraN » 19 pro 2019, 18:20

Dnešní spínané zdroje nejsou žádná věda. Jeden IO, SMD indukčnost a dioda, pár low-esr kondenzátorů. Většina výrobců IO má i přehledný kalkulátor, kde se zadá napětí a proudy a spočítá to hodnoty rezistorů ve zpětné vazbě, případně nějaké kapacity. U většiny najdeš i odladěný návrh plošného spoje. Je to fakt pohoda a zvládne to i začátečník. Jedinou nevýhodou může být zvýšené rušení, které se musí řešit, když je zdroj hodně blízko k citlivým částem zapojení.

Axamith
Příspěvky: 530
Registrován: 09 srp 2017, 08:17
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Stabilizátor napětí

Příspěvek od Axamith » 20 pro 2019, 08:06

Měl by jsi nějakou osvědčenou konstrukci? Prošel jsem web, dostal jsem spoustu zapojení a dost se v tom neorientuji.

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Stabilizátor napětí

Příspěvek od pavel1tu » 20 pro 2019, 17:29

Axamith píše:
19 pro 2019, 15:18
Určitě nyní problém vyřeším provizorně, finální verze už musí běžet bez problémů. Zásadní chybu vidím v příliš velkém rozdílu vstupního a výstupního napětí a v nedostatečném chlazení.
Jsem stará škola odkojená MA 78xx ... , se spínanými zdroji vlastní stavby nemám zkušenost.
Pro mne byl veliký krok kupředu, když se první lineární stabilizátory objevily na trhu.
Do té doby klasika - zenerka, tranzistory ....

Tady mne uvrtali do "spínaných" zdrojů, takový DC/DC měnič, když nelpíš na 95% účinnosti je šváb a doslova pár součástek kolem.
Já jsem 30let nic nebastlil - teď takový návrat, ale tady vždy najdu podporu, hlavně co se týče programování a moderních součástek, to jsem se nikdy neučil a v 50ti letech je to docela záhul do toho znovu pronikat.
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Uživatelský avatar
kiRRow
Příspěvky: 1152
Registrován: 07 kvě 2019, 07:03
Reputation: 0
Bydliště: Opava

Re: Stabilizátor napětí

Příspěvek od kiRRow » 20 pro 2019, 18:06

Taky jsem na ty DC/DC měniče čuměl ... malý obvod bez potřeby nějakého chlazení ... s trochou šikovnosti se to dá schovat i do napájecího konektoru, když je dost velký ... nebo někde do krabičky po cestě na kabelu ...

... jak s krokovýmy motory ... před 10ti lety jsem to roztáčel pomocí ne555 a tranzistorů ... dneska ty drivery to je masakr :-D

ondraN
Příspěvky: 932
Registrován: 08 srp 2019, 20:01
Reputation: 0

Re: Stabilizátor napětí

Příspěvek od ondraN » 21 pro 2019, 08:57

Tohle je můj oblíbenec. Jednoduchý, blbuvzdorný a levný. Koupit se dá dokonce i v GM.
Tohle je varianta pro SMD, o kterou ti asi jde.
http://www.ti.com/product/TL2575-15/technicaldocuments
Jinak, pokud půjdeš sem
http://www.ti.com/power-management/non- ... ducts.html
tak si můžeš nastavit podmínky a pak si jenom vybrat. Většina obvodů se dá koupit u mouseru nebo tme.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů