Arduino a Visual Studio - instalace a základní nastavení

petan
Příspěvky: 358
Registrován: 23 črc 2017, 10:19
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Arduino a Visual Studio - instalace a základní nastavení

Příspěvek od petan » 23 črc 2017, 10:26

Jako jednu z nevýhod Arduina vidím vývojové prostředí Arduino IDE. Jde v podstatě pouze o poznámkový blok bez žádných lepších funkcí. Na domovské stránce Arduina lze nalézt několik tipů na odlišná vývojová prostředí. Pro ty, co používají Visual Studio od Microsoftu lze doporučit rozšíření VisualMicro, pomocí kterého lze Arduino programovat přímo z prostředí Visual Studia.

Obrázek

Nejprve je nutné stáhnout samotné Arduino IDE, nejlépe ze stránek výrobce. Jako další je nutné stáhnout a nainstalovat samotné VisualStudio. Verze Community je zdarma pro jednotlivce i pro komerční použití (viz licence). Je v něm možné programovat v VB.NET, C#, F#, C++, … Za ty peníze opravdu neskutečný nástroj! V tom vidím neskutečný rozdíl např. proti TIA portalu (programování PLC Siemens) - program stojí velký peníze, ale stejně je ještě potřeba drahý hardware. Tady od MS nepotřebujete nic dalšího a zdarma máte opravdu kvalitní vývojový prostředek.

Při instalaci VisualStudia zatrhněte volbu instalace C++. Možné je zvolit si více programovacích jazyků. Doporučuji C#, nebo VisualBasic.NET. Výborný návod pro začátečníky je na stránkách DotNetPortal.cz, nebo na itnetwork.cz. Zde je možné se naučit i základy C#.

Obrázek

V Marketplace je nutné stáhnout Arduino IDE for Visual Studio. To jednoduše nainstalujte.

Obrázek

Po úspěšné instalaci se do prostředí VisualStudia přidá nová nabídka a několik lišt. V nabídce zvolte Tools > Visual Micro > Configure Ide Locations. Zobrazí se okno s konfigurací cest pro program.

- V prvním řádku zvolte verzi Arduino IDE.
- Ve druhém řádku složku, kde je IDE nainstalované.
- Ve třetím řádku nastavte cestu, kam se budou vytvořené programy ukládat. Nejlepší je nechat prázdné. Potom se to ukládá do složek, kam běžně ukládá VisualStudio, tedy do X:\Users\User\Documents\Visual Studio 2015\Projects
- Do posledního řádku se zadávají adresy pro definici dalších zařízení (alternativní desky apod.)

Obrázek

Nyní již lze vytvořit nový program pro Arduino. Spusťte VisualStudio, zvolte C++ > Visual Micro a Arduino Project. Ten libovolně pojmenujte, zvolte umístění souboru a klikněte na OK.

Obrázek

Vytvoří se nový projekt. Před psaním samotného kódu je dobré nastavit tyto parametry:

Verze ArduinoIDE
- Typ desky/procesoru (vyberte aktuálně připojenou desku)
- Programátor (tenhle mi funguje, tak jsem to neřešil)
- Port, ke kterému je Arduino připojeno (zobrazí se jen aktuálně dostupné porty)

Obrázek

Nyní již lze psát samotný kód. Ten se zkompiluje a odešle do zařízení pomocí šipky „Build and Upload“. Kód ve videu (na obrázku) rozbliká ledku – ta vždy 100 ms svítí a 100 ms nesvítí. Časování se provádí pomocí příkazu delay(x);, který zastaví provádění programu vždy na nastavenou dobu (v ms).

Obrázek

martinpsota
Příspěvky: 1
Registrován: 25 črc 2017, 16:05
Reputation: 0

Re: Arduino a Visual Studio - instalace a základní nastavení

Příspěvek od martinpsota » 31 črc 2017, 06:55

Díky moc za super návod jak to rozchodit. Snažil jsem se o to už několikrát, ale nefungovalo mi to. Díky tobě se mi to povedlo rozchodit.

afilip
Příspěvky: 116
Registrován: 26 črc 2017, 16:34
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Arduino a Visual Studio - instalace a základní nastavení

Příspěvek od afilip » 04 srp 2017, 13:42

Zkusil jsem to nainstalovat.
blikání LEDkou se mi do Arduina podařilo nahrát,
Když jsem zkusil otevřít a zkompilovat program, který v IDE normálně funguje, tak mi to píše toto:

----------------
Adafruit_BME280.cpp: 294:17: error: 'class SPIClass' has no member named 'endTransaction
SPI.endTransaction(); \\ release the SPI bus
Error compiling libraries
Build failed for project 'bme280test'
----------------
Tohle je jenom konec, předtím je dalších asi 20 errorů v knihovně Adafruit_BME280.cpp:

Chtěl jsem to jenom vyzkoušet :-)
Je tam někde také "Sériový monitor" ?

petan
Příspěvky: 358
Registrován: 23 črc 2017, 10:19
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Arduino a Visual Studio - instalace a základní nastavení

Příspěvek od petan » 05 srp 2017, 09:59

Někdy se stane, že je nutné knihovnu přidat kliknutím na "Add Library...". Samotné #include <something.h> knihovnu nevloží.

Sériový monitor se spouští kliknutím na vMicro > Uploader > View Port Monitor. Nebo kliknutím na ikonu čtverečku vedle názvu portu. Je to ta první ikona na druhém řádku (viz obrázek). Toolbar musí být zobrazen pomocí View > Toolbars > Micro Serial Communications.

Obrázek

pavelr
Příspěvky: 2
Registrován: 01 led 2018, 15:16
Reputation: 0

Re: Arduino a Visual Studio - instalace a základní nastavení

Příspěvek od pavelr » 01 led 2018, 15:24

Zdravím, dodržel jsem přesně postup, ale nejde mi nahrát program do desky. Překlad proběhne v pořádku, ale při nahrávání to vypíše:

Uploader started for board Arduino Due (Programming Port)
Upload method will be: bootloader
Uploading via Bootloader
Unable to auto-reset: COM4 . Check that you have the correct port selected. If it is correct, try pressing the board's reset button after initiating the upload.

C:\Users\Pavel\AppData\Local\arduino15\packages\arduino\tools\bossac\1.6.1-arduino\bossac.exe -i -d --port=COM4 -U false -e -w -b C:\Users\Pavel\AppData\Local\Temp\VMBuilds\NR_PRO~1\ARDUIN~1\Debug/NR_PRO~1.BIN -R
The uploader returned an error
No device found on COM4

Zřejmě nedojde k aktivaci bootloaderu, neboť když desku při programování resetuji ručně, tak to vypíše i jeho verzi. Nemám tam také žádný programátor jako zde AVRISP mkII. Když nahrávám z arduino IDE tak je vše v pořádku. Desku používám Due. VS mám 2017.

petan
Příspěvky: 358
Registrován: 23 črc 2017, 10:19
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Arduino a Visual Studio - instalace a základní nastavení

Příspěvek od petan » 02 led 2018, 21:03

Zkus dát vMicro > General > Configure... Máš tam správně nastavenou verzi a cestu?
Přemejšlím a možná jsem někde zahlídl, že to s nejnovější verzí nefunguje. Ale nejsem si jistej, jestli se mi to jenom nezdálo. Nebo jsem to četl u jinýho programu...?

Mám VS2017 a Arduino IDE 1.6.12 a funguje mi to v pohodě. I s STM32 procesorem...

Rozhodně tam ale mám ty jednotlivý programátory

pavelr
Příspěvky: 2
Registrován: 01 led 2018, 15:16
Reputation: 0

Re: Arduino a Visual Studio - instalace a základní nastavení

Příspěvek od pavelr » 03 led 2018, 01:30

Mám nastavenou verzi Arduino 1.6/1.9, cesta je správně - C:\Program Files (x86)\Arduino, při špatné to nejde ani přeložit. Víc nastaveno není. VS mám 2017 15.5.2, vMicro 1.1711.19 a Arduino 1.8.5. Teď jsem jej zkusil odinstalovat a mám taky 1.6.12. Ve VS jsem dal restart a poté u vMicro Reload ale výsledek je stejný.

mrosh
Příspěvky: 1
Registrován: 05 pro 2018, 11:33
Reputation: 0

Re: Arduino a Visual Studio - instalace a základní nastavení

Příspěvek od mrosh » 05 pro 2018, 15:55

Dobrý den,
mám zvláštní problém s vmicron. Vše funguje jak má až na to že kdyz chci nabrat program na obsluhu displeje i ten základní ukázkový. Displej 16x2 připojený přes piny, ne přes I2C. Tak se mi na displeji rozsvítí jen kontrast horního řádku a občas se na horním řádku objeví zvláštní znaky. Pokud to samé nahrají do stejné desky přes Arduino IDE tak je vše v pořádku. Desku mám Uno, programátor v obou prostředích stejný. Nevíte někdo v čem by mohl být zakopaný pes?
Díky Matěj

BigSandy
Příspěvky: 219
Registrován: 23 zář 2017, 07:09
Reputation: 0

Re: Arduino a Visual Studio - instalace a základní nastavení

Příspěvek od BigSandy » 21 dub 2019, 08:04

Jsem chtěl zkusít :D
Jak je to s tou licenci?
Da se někde zadat cesta ke knihovnám?
Nenajde to aní jednu co použivám v arduino ID :(

BigSandy
Příspěvky: 219
Registrován: 23 zář 2017, 07:09
Reputation: 0

Re: Arduino a Visual Studio - instalace a základní nastavení

Příspěvek od BigSandy » 14 kvě 2019, 09:16

Tak po instalací Visual Studio 2017 + Arduino IDE for Visual Studio to dopadlo takto.
http://img24.cz/images/87953235255616508058.png
Pomohl jen bod obnovení

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti