Více čteček na jednom arduinu

michalc
Příspěvky: 11
Registrován: 27 led 2020, 19:40
Reputation: 0

Více čteček na jednom arduinu

Příspěvek od michalc » 27 led 2020, 19:49

Zdravím,
chtěl bych se zeptat zkušenějších, chci si udělat ovládání vrat a dveří přes RFID ověřování přes mysql a PHP. mám 4ks RFID čteček, které by ovládali 4ks dveří, nevím jestli je to možné udělat přes jedno arduino, pokud přes jedno jakou komunikaci pro čtečky by bylo nejlepší využít? Jaký model arduina by byl nejvhodnější pro tento projekt?
Děkuji moc za rady

Uživatelský avatar
kiRRow
Příspěvky: 1152
Registrován: 07 kvě 2019, 07:03
Reputation: 0
Bydliště: Opava

Re: Více čteček na jednom arduinu

Příspěvek od kiRRow » 27 led 2020, 20:22

Záleží jak čtečka komunikuje se světem. Od toho se odvíjí možná délka sběrnice i počet zařízení na ni. Třeba se stane, že jedno arduino dosáhne na dvě čtečky, ostatní budou muset mít každá svoje arduino.

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Více čteček na jednom arduinu

Příspěvek od pavel1tu » 27 led 2020, 20:30

Osobně jsem celé neprogramoval, ale instaloval po elektrické stránce alarm + 2 čtečky.
Nevím jak máte dveře daleko od sebe, ale pochybuji, že by to ty čtečky daly k jednomu arduinu.

Osobně doporučím jak to má kamarád - u dveří čtečku/klávecnici/OLEdisplej nebo LED diody - říkáme tomu "vstupní modul",
ten komunikuje s centrálou (Arduino DUE), je z ní i napájen (pak stačí případně jen jeden zálohovaný zdroj) - 4 vodiče postačují,
komunikace jsou po RS485.
U centrály je i dotykový dispaly, GSM modul pro odesílání alarmu při výpadku LAN a LAN modul (RJ45).

Kdysi jsem tu lanařil lidi aby se někdo přidal, ale nebyl zájem, kamarád si tocelé programuje sám - já skončil u jednoduchého GSM alarmu bez displeje, jednoho vstupního modulu + 3 místa s měřením teplot, hlídání požáru a vytopení vodou.
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

michalc
Příspěvky: 11
Registrován: 27 led 2020, 19:40
Reputation: 0

Re: Více čteček na jednom arduinu

Příspěvek od michalc » 27 led 2020, 20:54

pavel1tu píše:
27 led 2020, 20:30
Osobně jsem celé neprogramoval, ale instaloval po elektrické stránce alarm + 2 čtečky.
Nevím jak máte dveře daleko od sebe, ale pochybuji, že by to ty čtečky daly k jednomu arduinu.

Osobně doporučím jak to má kamarád - u dveří čtečku/klávecnici/OLEdisplej nebo LED diody - říkáme tomu "vstupní modul",
ten komunikuje s centrálou (Arduino DUE), je z ní i napájen (pak stačí případně jen jeden zálohovaný zdroj) - 4 vodiče postačují,
komunikace jsou po RS485.
U centrály je i dotykový dispaly, GSM modul pro odesílání alarmu při výpadku LAN a LAN modul (RJ45).

Kdysi jsem tu lanařil lidi aby se někdo přidal, ale nebyl zájem, kamarád si tocelé programuje sám - já skončil u jednoduchého GSM alarmu bez displeje, jednoho vstupního modulu + 3 místa s měřením teplot, hlídání požáru a vytopení vodou.
Bylo by možné poslat foto na email michal.cepelak@gmail.com, jak to vypadá u toho kamaráda? Čtečku pro RS485 použil nějakou venkovní s krytím nebo to má udělaný s RFID modulu?
Bylo by možné zjistit jaký použil modul pro LAN (RJ45)?
mě by stačilo mít u dveří pouze RFID čtečku.
myslím si že pro ověření karet použil databázi a např. PHP.
Pokud budu mít v arduinu 4 moduly RFID tak každý modul bude komunikovat samostatně nebo vlastně RS485 jsou pouze 4 vodiče a každé zařízení má svoje komunikační ID proto je zapojeno pouze na 4 drátech ( nevím možná se mílím musím si některé věci znovu nastudovat jak fungují)

Děkuji moc

michalc
Příspěvky: 11
Registrován: 27 led 2020, 19:40
Reputation: 0

Re: Více čteček na jednom arduinu

Příspěvek od michalc » 27 led 2020, 20:56

kiRRow píše:
27 led 2020, 20:22
Záleží jak čtečka komunikuje se světem. Od toho se odvíjí možná délka sběrnice i počet zařízení na ni. Třeba se stane, že jedno arduino dosáhne na dvě čtečky, ostatní budou muset mít každá svoje arduino.
Nejvzdálenější čtečka RFID by byla cca 25m

Uživatelský avatar
kiRRow
Příspěvky: 1152
Registrován: 07 kvě 2019, 07:03
Reputation: 0
Bydliště: Opava

Re: Více čteček na jednom arduinu

Příspěvek od kiRRow » 27 led 2020, 20:59

Já tohle montoval v profesionálním řešení ... a je to jak píše Pavel. Na jednotlivých vstupech jsou tzv vstupní moduly, které obsahují svůj vlastní procesor, mají své vlastní nastavení a v případě ztráty komunikace s centrální jednotkou si pamatují poslední nastavení a pracují autonomně. Ukládají si data do bufferu a po navázání komunikace je vysypou na centrální jednotku. Centrálních jednotek je pak několik (a taky umí jet autonomně ... jsou zálohované baterií a napájí vstupní jednotky) a jsou sesíťované pomocí LAN na centrální server odkud je vše pohodlně programovatelné a kam chodí nakonec všechny logy. Akorát nechceš vědět kolik to stojí :D

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Více čteček na jednom arduinu

Příspěvek od pavel1tu » 27 led 2020, 21:01

Ne, to asi nepomůže, kod stejně nemám - ten jeho
a já RS485 nepoužívám, mám to blízko sebe - jedu po tom IIC

U něj:
- čtečka nemá RS485
- čtečka je z číny a má klasický IIC (myslím že ten je tak do 5m)
- každý "vstupní modul" je Arduino + čtečka + klávesnice + zdroj 12/5V + převodník 232/485 - je to postavené, naprogramované
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

michalc
Příspěvky: 11
Registrován: 27 led 2020, 19:40
Reputation: 0

Re: Více čteček na jednom arduinu

Příspěvek od michalc » 27 led 2020, 21:30

Máte někdo zkušenosti s protokolem Wiegand?

Uživatelský avatar
kiRRow
Příspěvky: 1152
Registrován: 07 kvě 2019, 07:03
Reputation: 0
Bydliště: Opava

Re: Více čteček na jednom arduinu

Příspěvek od kiRRow » 27 led 2020, 21:36

Je to standartizovaný protokol. Je jich několik verzí ... ačkoliv sním pracuji, nikdy jsem ho nezpracovával procesorem. Dokumentace bude na google plno, je to světový standart.

KamilV
Příspěvky: 479
Registrován: 03 dub 2018, 15:27
Reputation: 0
Bydliště: Olomouc

Re: Více čteček na jednom arduinu

Příspěvek od KamilV » 27 led 2020, 21:57

Často z RFID leze UART, takže by neměl být problém provozovat jich více na jednom chipu. Otázkou je, jak se bude řešit čipnutí na více místech v jeden okamžik, zda je reálné, že k němu bude docházet.
Ideální by bylo, aby každé dveře, tzn. každá RFID, měla svůj čip a byla v HTTP komunikaci samostatným klientem. Už jen proto, že když to spadne, dostaneš se alespoň do ostatních 3 dveří :)

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti