Správnost schéma

AstroMiK
Příspěvky: 592
Registrován: 08 pro 2017, 19:05
Reputation: 0

Re: Správnost schéma

Příspěvek od AstroMiK » 04 led 2021, 21:48

Tak to se omlouvám - neznám přesné normy.

Ondra má asi pravdu s tím obklíčením pomocí "PE".
Už jsem to několikrát takhle viděl.
Byly to ale docela tlusté cesty, takže bys asi musel s tím AC/DC hnout o kus dolu.

Certifikovaný zdroj by byl samozřejmě nejjistější.

glararan
Příspěvky: 11
Registrován: 04 led 2021, 13:02
Reputation: 0

Re: Správnost schéma

Příspěvek od glararan » 04 led 2021, 22:59

AstroMiK píše:
04 led 2021, 21:48
Tak to se omlouvám - neznám přesné normy.

Ondra má asi pravdu s tím obklíčením pomocí "PE".
Už jsem to několikrát takhle viděl.
Byly to ale docela tlusté cesty, takže bys asi musel s tím AC/DC hnout o kus dolu.

Certifikovaný zdroj by byl samozřejmě nejjistější.
Udělal jsem takto https://ctrlv.link/shots/2021/01/04/1GLJ.png. Nejde zrovna o nejtluštší čáry.. 0.75mm

Lépe se mi to tam dát nepodařilo. PE je jak nahoře tak dole. Nechal jsem tam i ty mezery.

ondraN
Příspěvky: 932
Registrován: 08 srp 2019, 20:01
Reputation: 0

Re: Správnost schéma

Příspěvek od ondraN » 05 led 2021, 07:48

Asi je to tak lepší než nic, ale je tam jedno kritické místo. V horní části DPS u bodu AC/L je jen nepatrná mezera mezi fází a PEN. Vzhledem k tomu, že se v AC síti mohou vyskytnout krátké přepěťové impulsy až 2kV, je to místo generálním adeptem na napěťový průraz. Kdyby se modul zdroje trochu posunul dolu, tak by mohla být mezera vetší.
Ještě bych upřesnil, že nějaké normy, jak udělat silovou část DPS a její oddělení nejsou. Ale každé zařízení, které se zapojuje do sítě musí mít atestaci a projít zkouškami, kde se měří, mimo jiné, i izolační odpor a odolnost proti přepětí. Aby to zařízení splňovalo, používá se více různých opatření (oddělení pomocí PEN, profrézování DPS, velký odstup a vhodné krytí (kvůli prachu a vlhkosti)). Třeba při volbě odstupu se u běžných DPS dává cca 1mm/1kV. Pokud je zařízení se slabým krytím, frézují se do DPS otvory, aby se zabránilo usazení prachu, který by mohl způsobit vytvoření půrazové cesty. Asi by nebylo od věci, se nejdříve inspirovat tím, jak jsou tyhle části provedené u jiných zařízení.
Další věc je i bezpečnost při oživení a opravách. Tam je riziko úrazu nebo zničení zařízení dost vysoké. Asi se budu opakovat, ale u amatérských zařízení je volba externího zdroje opravdu ta nejlepší. A tady stačí obyčejný USB zdroj a je to naprosto bezpečně vyřešené.

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Správnost schéma

Příspěvek od pavel1tu » 05 led 2021, 09:22

No, já držím na PCB pravidlo, 5mm-1cm + lakování.
Blíž prostě nic k 230V na PCB nedám, rozhodně do blízkosti nepatří PE ani GND - ani z jedné strany.

Co se týče norem, pokud je zařízení z plastu, neobsahuje žádné větší kovové části (myslím že to je na d 50x50mm), kterých se lze dotknout, PE se ani přivádět nemusí. Prostě jen zařízení spadne do jiné třídy. Pokud to nevyžaduje tedy zdroj ...
Tudíž bych si ani nedělal starosti s "odděleným zdrojem".

Ale pokud jde o to, jak to udělat bezpečně - já pokud to jen trochu jde, používám externí zdroje (i úspora místa v zaříení, jednodušší doplnění zálohování napájení - vše se vyřeší vně).
Když už to dělám na PCB - doslova to přeháním - vše 230V pak i přelakuji, vodiče k PCB - dvojitá izolace (pokud licnou, přidávám bužírku), vodiče s 230V se NIKDY nevedou kolem vodičů "za zdrojem", atd. .....

PS: rozhodně zařízení s 230V nesmíš nikomu vyrábět, ani když na to máš paragraf, jak se píše výše, muselo by to projít certifikací. Zamne to bylo 6kV zkouška, ale už se to snížilo, na kolik nevím.
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

glararan
Příspěvky: 11
Registrován: 04 led 2021, 13:02
Reputation: 0

Re: Správnost schéma

Příspěvek od glararan » 05 led 2021, 13:04

@ondraN Jojo.. taky jsem si říkal, když jsem to kreslil, že je to docela málo.. zkusím s tím něco ještě provést.

co se týče DPS tak to bude vyrábět zmiňované JLCPCB, které tam dá z mé zkušenosti dost kvalitní.. ani nevím jak se to píše správně v češtině "solder mask" (pájecí maska?).

@pavel1tu Jo právě to si pamatuji ze školy.. že pokud DPS neobsahuje kovové části.. což u mě je tak maximálně pár pinů tak nepotřebuje ochraný vodič. Ale praxe může být jiná :D

Jinak jak bylo zmíněno přelakování atd za mě řeší JLCPCB.. kvalitně na můj vkus. S tím vyráběním zařízení 230V.. to je tak napůl pravda pro mě. Já ho nevyrábím, vyrábí ho Meanwell - https://www.gme.cz/spinany-zdroj-mean-well-irm-20-5, který má certifikaci. Já ho jen chci osadit na desku, akorát tam musím dát "bezpečně" konektor pro kabel.


Čemu se chci vyvarovat je mít zdroj větší než samotná deska.. nebo právě táhnout z klasické zásuvky jak již bylo zmíněno "USB" kabel k zařízení. Mám právě dost zkušeností se zdroji typu https://www.gme.cz/spinany-zdroj-mean-well-rs-25-5, ale to už je zdroj velikostně jako zařízení a ještě bych řekl, že až moc výkonný.. mě odhadem stačí 15W. (10W pro registraci do mobilní sítě.. pár sekund).

Pokud máte tip na nějaký externí zdroj, co je malý, ideálně 5V rád si nechám poradit :) Případně můžu udělat step-down z 12V..

ondraN
Příspěvky: 932
Registrován: 08 srp 2019, 20:01
Reputation: 0

Re: Správnost schéma

Příspěvek od ondraN » 05 led 2021, 13:55

A co si ještě pohrát s tím návrhem a trochu využít mrtvý prostor v pravém horním rohu a udělat více místa kolem připojení zdroje? Taky lze použít jiný typ pojistky, nebo ji dát do pouzdra na krabičku nebo na kabel.

glararan
Příspěvky: 11
Registrován: 04 led 2021, 13:02
Reputation: 0

Re: Správnost schéma

Příspěvek od glararan » 05 led 2021, 14:59

@ondraN mrtvý prostor je určitě věc co mě na tom štve, ale člověk se učí pořád. A předpokládám, že bude ještě nějaká budoucí iterace, kde to přepracuji.

Každopádně jsem trošku rozšířil desku dole https://ctrlv.link/shots/2021/01/05/IDP7.png ochranný vodič je od fáze 2mm, ochranný poté od GND 1,5mm.

Mimochodem, jen tak mě napadá, když by do AC sítě přitekl 1kV.. od toho je přeci přepěťová ochrana ne? Aby případně vyskočila.

ondraN
Příspěvky: 932
Registrován: 08 srp 2019, 20:01
Reputation: 0

Re: Správnost schéma

Příspěvek od ondraN » 05 led 2021, 15:36

Takhle to vypadá, že by to mělo fungovat.
Pokud je přepěťová ochrana, pak taková špička za ní nenastane. Pokud ji máš na rozvodu instalovanou, je to jen dobře. Ale je zvykem, navrhovat síťové části tak, aby bezpečně fungovaly i bez ní (i se tak testují).

glararan
Příspěvky: 11
Registrován: 04 led 2021, 13:02
Reputation: 0

Re: Správnost schéma

Příspěvek od glararan » 05 led 2021, 15:46

@ondraN dobrý tip do budoucna.. ohledně návrhu bez ní.. v tomto případě je přítomna, tak o to víc je to bezpečně. Super díky moc za rady ohledně zdroje.

AstroMiK
Příspěvky: 592
Registrován: 08 pro 2017, 19:05
Reputation: 0

Re: Správnost schéma

Příspěvek od AstroMiK » 05 led 2021, 15:54

Jen pro ukázku obrázek obkličování síťových obvodů pomocí "PE", jak ho navrhovali profesionálové.
Prošlo to i zkušebnou.
Žlutě je označené trafo a 3 relátka, která mohou spínat síťové napětí.
Jsou tam vidět opravdu velké rozestupy mezi dráty a hodně tlusté "PE".
ohrada_pe.jpg

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 5 hostů