Tvorba DPS

martinius96
Příspěvky: 579
Registrován: 01 srp 2017, 19:29
Reputation: 0
Bydliště: Poprad
Kontaktovat uživatele:

Tvorba DPS

Příspěvek od martinius96 » 06 črc 2018, 01:33

Ahoj, pred 4 rokmi som naposledy robil v programe Eagle. Chcel by som si urobiť DPS dosku, ktorá je veľmi jednoduchá, bude tam: LCD displej 20x4, I2C prevodník, RFID čítačka RC522, Arduino Nano, prípadne v budúcnosti AtMega328. Sťahoval som si rôzne súčiastky, ktoré nie sú dané v štandardných knižniciach. LCD displej dávať zrejme nemusím však?
Wiring:
Obrázek
Úplne by postačil I2C prevodník do toho návrhu. Pri RFID čítačke som zistil, že je akosi naopak (zrkadlovo). Tu je druhá otázka.. Keď to kreslím, znamená to, že sa na tieto moduly pozerám zhora? Som z toho trošku zmagorený...
Vyšiel mi z toho takýto návrh (RFID čítačku som zrkadlovo prevrátil) mriežku mám nastavenú na 1,27mm. Podaril by niekto ako to celé vhodnejšie rozmiestniť, umiestniť, prípadne vidí tam niekto nejaký problém?
DPS:
Obrázek
Malo by ísť iba o jednu dosku ako prototyp a neskôr chcem to Nano nahradiť za AtMega328 s interným oscilátorom. Princíp je iba v čítaní niekoľkých kľúčeniek (22ks) A meranie času (stopky).

A k tomu displeju.. Predstavu mam taku, že prevodník tam zozadu dosky a displej spredu.. Malo by to takto fungovať, prípadne by som si tie I2C piny z prevodníku vytiahol na nejaké piny na DPS a tie by išli k A4 A5..

Dík za postrehy!

martinius96
Příspěvky: 579
Registrován: 01 srp 2017, 19:29
Reputation: 0
Bydliště: Poprad
Kontaktovat uživatele:

Re: Tvorba DPS

Příspěvek od martinius96 » 06 črc 2018, 02:18

Ešte by som dodal, žeby som to chcel dať vyrobiť u allpcb.

rejze69
Příspěvky: 174
Registrován: 02 dub 2018, 18:56
Reputation: 0

Re: Tvorba DPS

Příspěvek od rejze69 » 06 črc 2018, 02:32

Ta deska má být oboustranná?

martinius96
Příspěvky: 579
Registrován: 01 srp 2017, 19:29
Reputation: 0
Bydliště: Poprad
Kontaktovat uživatele:

Re: Tvorba DPS

Příspěvek od martinius96 » 06 črc 2018, 02:47

Pravdepodobne ano. Ja si to predstavujem asi tak, ze skratka miesto pre pin je diera cez delu dosku, ktora ma okolo seba pozlatenu plochu a hrubke celej dosky, aby sa tam dalo pripajkovat i z jednej i druhej strany a vzajomne to bolo prepojene. Mylim sa? Ale myslim ze i jednostranna doska by bola ok.

rejze69
Příspěvky: 174
Registrován: 02 dub 2018, 18:56
Reputation: 0

Re: Tvorba DPS

Příspěvek od rejze69 » 06 črc 2018, 02:58

Pokud je jednostranná, nesmí se tam křížit spoje tak jak to vidím na tom obrázku. Myslím si ale,že je to na oboustrannou desku dost jednoduché schéma a oboustranná se prodraží. Není v tom programu na výběr jestli chceš nakreslit jedno nebo oboustrannou desku? S těmi kontaktními plochami je to tak,že u oboustranných desek je profi výrobci udělají prokovené,takže jsou plošky spojené už z výroby. Pokud si desku vyleptáš sám musíš pájet z obou stran a spojí to vývod součástky.
Když jsem vyráběl plošňáky kdysi já,tak žádný kreslicí programy nebyly a vlastně ani ty počítače. To sis vzal průsvitný papír,na ten to nakreslil,pak se to nalepilo na surový kuprextit, důlčíkem jsi nabouchal body pro vrtání a spoje nakreslil trubičkovým perem speciálním inkoustem. pak se to šouplo do buď chloridu železitého(opakovaně použitelné,ale leptání trvalo),nebo směsi kyseliny chlorovodíkové s peroxidem(jedno použití,ale vyleptáno hned) Obě ty lázně jsem si taky vyráběl. :lol:

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Tvorba DPS

Příspěvek od pavel1tu » 06 črc 2018, 08:35

Pěkné,
sehnal jsem desku na alarm z Polska a má to vymakaný - tak pro inspiraci :
(já zatím neměl odvahu se do toho pustit, ale budu muset - mám za sebou 30 alarmů pro známé a ta zapojovačka je mazec,
navíc to zpětně vylepšujeme )

1) žádná Arduino deska, moc nákladné - jen CPU
2) napájení z 5-12V
3) 2x vstup od snímače pohybu (konektor)
4) 4x kontakt (na 12V s optickým oddělením)
5) výstup na sirénu + 2x relé
6) Displej 4x20 - konektor (nemusí být osazen)
7) konektor na GSM (nemusí být)

Alarmové vstupy jsou "1"=OK, tak tam ke každému ná "SWITCH" aby se vyklemoval, když ho nepoužíváš.

Bohužel nemá zálohu napájení a nehrne se do toho, alarm bez záložního napájení, aby alespoň odeslal SMS že někdo vypnul elektřinu - podle mne nutnost.

PS: ten EAGLE (každá barva spoje je jiná strana tišťáku - někde se volí 1/2 strany), máš to dost jednoduché, dej to na 1 stranu, oboustranný + prokovení dírek - mnohem vyšší cena

Držím palce :-)
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Axamith
Příspěvky: 530
Registrován: 09 srp 2017, 08:17
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Tvorba DPS

Příspěvek od Axamith » 09 črc 2018, 07:50

Ceny plošňáků u nás jsou dost vysoké, malo výrobci na poloprofesionální úrovni navíc často nedělají prokovené otvory.
Výrobci v Číně umí udělat za velmi zajímavé ceny profi výrobek, něco málo jsem od nich měl v ruce.
Např. https://www.pcbway.com/
https://jlcpcb.com/

To Polsko by mě Pavle zajímalo, máš nějaké bližší info? Mám navrženou desku na svůj projekt, zatím leží na stole, v sezóně není moc času, ale měl bych s tím pohnout ....

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Tvorba DPS

Příspěvek od pavel1tu » 09 črc 2018, 17:38

Axamith píše:
09 črc 2018, 07:50
Ceny plošňáků u nás jsou dost vysoké, malo výrobci na poloprofesionální úrovni navíc často nedělají prokovené otvory.
Výrobci v Číně umí udělat za velmi zajímavé ceny profi výrobek, něco málo jsem od nich měl v ruce.
Např. https://www.pcbway.com/
https://jlcpcb.com/

To Polsko by mě Pavle zajímalo, máš nějaké bližší info? Mám navrženou desku na svůj projekt, zatím leží na stole, v sezóně není moc času, ale měl bych s tím pohnout ....
Díky za odkaz na tu čínu - já to zatím kreslil u kámoše na "alfíkoj" jestli někdo ještě pamatuje a vrtal v ruce aku.....
To polsko je naprd, tišťák má chyby, ve zdroji jsem již 2x škrábal a dodělával propoje, pán přestal komunikovat když jsem jej poprosil o zdroják, že bych předělal zdroj aby mi vyhovoval.
Já jsem teď časově zasekaný v práci, a doma se nedaří - ten zdroj/UPS co mám nově z číny - každá deska se chová jinak, ale všechny shodně nepřestanou nabíjet články, dokud je nějaký odběr na výstupu - je to na prd.
Teď testuji 2 paralelní zdroje (zdroj/baterku) na 12V oddělené Schottkyho diodou - podobně to máme v RC větroních. Nebo pokud má někdo něco funkčního - já už nevím.
Asi také půjdu do DPS, můj alarm jsou 4 destičky a 3 konektory na ext. možné rozšíření (klávesnice/I2C displej/RFID), vstupy vezmu přímo optočleny PC817, zdroj řeším zatím vedle zvlášť - buď normální nebo zálohovaný. Potřebuji se ustálit na něčem co bude vyhovovat většině bude částečně modulární a taky hlavně funkční ;-).
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Axamith
Příspěvky: 530
Registrován: 09 srp 2017, 08:17
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Tvorba DPS

Příspěvek od Axamith » 10 črc 2018, 08:26

Moje zařízení běží na stole, DPS mám navrženou v Eagle, oboustranná, s prokovy. Ale nemám žádné zkušenosti se SMD montáží, trochu se toho bojím. Zvažuji, že si nechám udělat desky na klasickou montáž, až ověřím 100% funkčnost, přepracuji na SMD a budu se s tím muset nějak poprat.
Stejně jako ty očesávám na samotné CPU a nezbytné ext. součástky.

Wojta
Příspěvky: 184
Registrován: 22 črc 2017, 16:39
Reputation: 0

Re: Tvorba DPS

Příspěvek od Wojta » 10 črc 2018, 12:04

Vůbec bych se SMDček nebál, naopak mi to přijde jednodušší než THT. Když se budeš držet velikostí třeba do 0603 tak s tím mít rozhodně problémy nebudeš. Pak už jen zapájet buď horkovzduškou nebo normální pájkou (já na to mám asi 5mm kopyto a to funguje suprově).

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů