Tvorba DPS

Uživatelský avatar
gilhad
Příspěvky: 779
Registrován: 07 bře 2018, 11:22
Reputation: 0

Re: Tvorba DPS

Příspěvek od gilhad » 08 bře 2019, 22:03

Používám většinou 0805, dobře se vejdou na univerzální desky s gridem 0.1" a dělá se s nima ještě pohodlně.

V číně je jich plno.

Začínal jsem s něčím takovýmto (podobným, ale je to dávno a stránka už neexistuje) https://www.aliexpress.com/item/New-Arr ... 76122.html

Na další, jako LEDky, kondenzátory a tak jsem si pořídil prázdnou knížku https://www.aliexpress.com/item/SMD-Res ... 66747.html a jdou dokupovat i pouze prázdné listy.


Občas potřebuju doplnit zásoby, pak to beru podle hodnot, které docházejí, například https://www.aliexpress.com/item/MCIGICM ... 78325.html

(Ono to vyjde levněji, než ta knížka, pochopitelně, a taky nepoužívám to rovnoměrně, některé jedu pořád (330R, 220R, 1k, 10k), jiné zřídka a některé jsem ještě nepoužil, ale co kdyby jednou ... takže ta knížka do začátku mi přišla vhod, že něco potřebuju, tak to prostě mám hned a když použiju víc kusů, tak doojednám a ono časem přijde - takže doobjednávám jakmile se dostanu k půlce zásoby, ne až když dojdou )

(samozřejmě to chce trochu rozumné zařízení na pájení, nikoli pouhe trafopájku se smyčkou, tak pro drobné věci vhodná není. Já mám něco obdobné tomuto https://www.aliexpress.com/item/1PC-ATT ... 57658.html koupené v tehdy GME v akci, ale ono by stačilo i něco na tento způsob https://www.aliexpress.com/item/ATTEN-A ... 22612.html )

8BB76E1
Příspěvky: 42
Registrován: 11 lis 2018, 12:01
Reputation: 0
Bydliště: 大阪府

Re: Tvorba DPS

Příspěvek od 8BB76E1 » 08 bře 2019, 22:37

pavel1tu píše:
08 bře 2019, 20:16
Jaké pouzdra doma SMD používáte ?
standardně 0805, a když chci šetřit místo, tak 0603
pájku mám TS100 s hrotem TS-I

Axamith
Příspěvky: 530
Registrován: 09 srp 2017, 08:17
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Tvorba DPS

Příspěvek od Axamith » 09 bře 2019, 05:50

Se SMD teprve začínám a mám minimum zkušeností, tak velikost 1206. Jako reálnou pro mé ruce a oči vnímám ještě velikost 805, menší už jen stěží. Doposud jsem měl jen stařičkou trafopájku a chtěl jsem si udělat radost. Začal jsem si vybavovat dílnu novými hračkami. Krom pinzet a podobných blbostí jsem si jako základ pořídil mikropájku s horkovzduchem Yihua 898BD. K tomu spoustu hrotů a trysek. Zatím se to tváří jako dobrá volba. Jak je v mém věku téměř normální, blbě vidím (hlavně na blízko), tak jsem se vybavil lupou s osvětlením (z Lidlu) a tento týden mi došel USB mikroskop vč. stojanu. Praxe mám se SMD jen minimum, ale jak u všeho, slušné nářadí je půlka úspěchu. Teď už jen mít na to hraní dost času. K elektronice a bastlení jsem se vrátil po více než 20-ti letech půstu a užívám si to :-)

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Tvorba DPS

Příspěvek od pavel1tu » 09 bře 2019, 17:02

Děkuji,
- mikropájku mám kvalitní, už jen kvůli ceně a dostupnosti také půjdu tedy do 805,
- díky za odkaz na tu knížku, to je SUPER věc.

Ještě počkám na nové brýle a testnu to s nima
Když to nepůjde, tak to hold daruji místní průmyslovce :-B
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Axamith
Příspěvky: 530
Registrován: 09 srp 2017, 08:17
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Tvorba DPS

Příspěvek od Axamith » 10 bře 2019, 17:22

Pavle, já se rok trápil se čtením, bez binokulární lupy jsem nebyl schopen fungovat na drobné věci. V mé práci to byl průšvih, o koníčcích ani nemluvě. Nechal jsem si udělat nové skla na blízko, mám na bifokální se širokým přechodovým kanálem, na čtení a PC. Teď si nadávám, že jsem to neudělal dříve.

HrAd
Příspěvky: 35
Registrován: 12 říj 2017, 22:45
Reputation: 0

Re: Tvorba DPS

Příspěvek od HrAd » 11 bře 2019, 11:29

Doporučuji zajímavé čtení na téma pájecí stanice, najdete tam popis, recenze, zkušenosti s čínskou kopii Hakko T12 na různé způsoby...

Axamith
Příspěvky: 530
Registrován: 09 srp 2017, 08:17
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Tvorba DPS

Příspěvek od Axamith » 11 pro 2019, 19:23

Začal jsem, osazovat "vánoční" DPS z číny. A pěkně jsem si naběhl u některých knihoven k Eagle z webu. Otočené vývody, jiné rozteče součástek ... :-(
Naštěstí, to, na co jsem přišel jde řešit úpravou na koleně, ale naštve to. Konečně si nechám udělat profi desky a ono to profi výrobek nebude.
Aby si pak člověk navrhoval knihovny sám, nebo stahoval jen z ověřených zdrojů.

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Tvorba DPS

Příspěvek od pavel1tu » 12 pro 2019, 06:07

Axamith píše:
11 pro 2019, 19:23
Začal jsem, osazovat "vánoční" DPS z číny. A pěkně jsem si naběhl u některých knihoven k Eagle z webu. Otočené vývody, jiné rozteče součástek ... :-(
Naštěstí, to, na co jsem přišel jde řešit úpravou na koleně, ale naštve to. Konečně si nechám udělat profi desky a ono to profi výrobek nebude.
Aby si pak člověk navrhoval knihovny sám, nebo stahoval jen z ověřených zdrojů.
Proto jsem přešel na KiCAD, u SIM800L jsem měl prohozené 2 páry vývodů mezi sebou
a to mám EAGLE 8 koupený
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Axamith
Příspěvky: 530
Registrován: 09 srp 2017, 08:17
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Tvorba DPS

Příspěvek od Axamith » 12 pro 2019, 06:30

Včera jsem se zdravě naštval a KiCAD už mám taky nainstalovaný. Tak se začnu učit.

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Tvorba DPS

Příspěvek od pavel1tu » 13 pro 2019, 06:41

Axamith píše:
12 pro 2019, 06:30
Včera jsem se zdravě naštval a KiCAD už mám taky nainstalovaný. Tak se začnu učit.
Tak držím palce, za mne - vše je návykové, jde si na to zvyknout, jen na DPS jsem nepřišel na to, jak udělat aby při posouvání cesty se nerozpojila ... třeba v zatáčce.
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 hostů