Spoločný zdroj pre 3 arduina

Odpovědět
romanm
Příspěvky: 45
Registrován: 11 pro 2018, 23:17
Reputation: 0

Spoločný zdroj pre 3 arduina

Příspěvek od romanm » 06 led 2021, 00:20

Mám 27W zdroj 7,5V. Chcel by som ho použiť ako zdroj napájania pre 2x arduino uno a 1x mega. Hrozia nejaké problémy?
Z hľadiska výkonovej rezervy sa nebojím, ale nemôže byť problém so spoločnou zemou pre všetky arduina + ostatné komponenty (relé, prevodníky atď)? Nehrozí nejaké vzájomné ovplyvňovanie?

ondraN
Příspěvky: 932
Registrován: 08 srp 2019, 20:01
Reputation: 0

Re: Spoločný zdroj pre 3 arduina

Příspěvek od ondraN » 06 led 2021, 06:43

To je tak obecná otázka, že na ni není odpověď. Dej sem schéma, alespoň blokové, a můžeme o něm diskutovat.

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Spoločný zdroj pre 3 arduina

Příspěvek od pavel1tu » 06 led 2021, 09:22

Záleží co tam vše bude, PWM je hajzl - při větším výkonu, třeba LED, zvedni frekvenci PWM na MAX.

Relé - DC relé klasika - odrušovací diody co nejblíž k cívce, u Arduino modulů - já to pájím na cívky relé zespodu na PCB. Někdo bude oponovat, že tam ty diody jsou - ale ony tak po pár týdnech nejsou - v mém případě (relé 24V cívka) se prorazily - musí se tam dát diody klidně na 400V.

Jinak já třeba z jednoho zdroje 12V/500W napájím 4 akvária (arduina) (svícení, měření teplot, dávkování hnojiv, CO2). Měl jsem problémy právě s PWM, vyřešil jsem to zvednutím frekvence na MAX, destičku s mosfety (beru z ALI 400W a na 100W dost topí) dávám přímo na AL lištu s LED - delší dráty jsou jinak jako anténa.
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Rodrigo
Příspěvky: 5
Registrován: 27 úno 2021, 12:53
Reputation: 0

Re: Spoločný zdroj pre 3 arduina

Příspěvek od Rodrigo » 02 bře 2021, 15:32

Je třeba se předběžně chovat opatrně. Zdroj umísti k součástkám s největší spotřebou, pak další (např. převodníky), nakonec Arduina buď do koaxiálního vstupu prům. 5,5/2,1 mm nebo na vstup Vin (tady pozor na polaritu!) - všechny spoje pokud možno krátké.
Pokud má zařízení fungovat dlouhodobě a bez výpadků, napájej z uvedeného zdroje jen Arduina a elektroniku s malou spotřebou. Pro součástky s větší spotřebou je lépe volit samostatný napájecí zdroj.

Uživatelský avatar
kiRRow
Příspěvky: 1152
Registrován: 07 kvě 2019, 07:03
Reputation: 0
Bydliště: Opava

Re: Spoločný zdroj pre 3 arduina

Příspěvek od kiRRow » 02 bře 2021, 16:42

Já vím, že jsem zbytečný hnidopich ... ale slovní spojení spoj a krátké ... brrr to mi zní jako krátký spoj, spojení na krátko, zkrat :D
Určitě tim bylo myšleno, že vedení od zdroje k spotřebiči by mělo být co nejkratší (nikde nesmotáno půl metru rezervy na káblu) ...

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů