Dobíjecí baterie

Odpovědět
Patrik
Příspěvky: 199
Registrován: 02 dub 2020, 09:58
Reputation: 0

Dobíjecí baterie

Příspěvek od Patrik » 15 čer 2020, 21:25

Ahoj,

přemýšlím nad dobíjecím obvodem (s dobíjecí baterií 9 V - asi klasická - či dle Vašeho doporučení?) pro Arduino. Nyní mám 12 V zdroj, který mně také napájí Arduino (přes stabilizátor napětí a různé vyhlazovací kondenzátory) - 12 V na 9 V... Zde přes pojistku je napájeno Arduino a paralelně (přes oddělovací diodu) je zapojena zatím nedobíjecí baterie). Nyní přemýšlím nad odstraněním této oddělovací diody a vložení dobíjecí baterie... Rád bych však Vaše rady a zkušenosti, určitě je asi minimálně vhodné k baterii použít nějaký omezovací odpor a pojistku.. Dále mě zajímá, zda má někdo zkušenosti s tím, že by baterie byla nepřetržitě dobíjena... (z hlediska zahřívání),.. Děkuji.

Např. tato baterie: https://hadex.cz/r551-nabijeci-baterie- ... mah-tinko/


Baterie má za úkol nahradit napájení kontroléru při ztrátě vstupního napětí do 12 V zdroje.

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobíjecí baterie

Příspěvek od pavel1tu » 15 čer 2020, 22:39

A opravdu potřebuješ těch 9V ?
Arduina lze napájet přímo těmi 5V, a na to seženeš "moduly" pro LiLion baterky, které fungují jako takové malé UPSky
Lze koupit i s 9V výstupem, ale proč to honit z Lilionky nahoru na 9V a pak stabilizátorem dolů na 5V - zbytečné ztráty

Příklad
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Patrik
Příspěvky: 199
Registrován: 02 dub 2020, 09:58
Reputation: 0

Re: Dobíjecí baterie

Příspěvek od Patrik » 16 čer 2020, 13:37

No, není to úplně nutné... Ale mám 12 V zdroj, kde používám 12 V na různé ventily, napájení čtečky,.. Pak jsem si upravil těch 12 V na 9 V přes stabilizátor a vyhlazovací kondenzátory a tímto napětím napájím Ardurino (a to jen z toho důvodu, neboť jsem se dočetl že při trvalém zatížení s napětím kolem 12 V nebo i přes se zahřívají stabilizátory na desce Arduina)... No a paralelně k tomu jsem připojil tu baterii přes oddělovací diodu... Ovšem... Kdybych zde měl připojit tu 5 V baterii, jak píšeš, tak stejně ten stabilizátor z těch 9 V na 5 (nebo 12 V na 5 V) budu potřebovat kvůli dobíjení stejným napětím... Nejlépe bych to ponechal takto, ale nevím co tyhle dobíjecí baterie viz odkaz výše snesou.. .A jestli mohou být dobíjeny trvale... Ovšem baterie by se neměla téměř vůbec vybíjet, pokud by byl zdroj 12 V pod napětím.. pokud bych dal před baterii nějaký omezovací rezistor z důvodu omezení dobíjecího proudu (možná i kvůli úbytku napětí na rezistoru?) Tak by vždy na baterii bylo trošku nižší napětí 9 V než za stabilizátorem (12 / 9 V)... takže by baterie měla mít ztráty minimální.

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobíjecí baterie

Příspěvek od pavel1tu » 16 čer 2020, 16:34

Chápu, ideální by bylo koupit k té baterce modul na dobíjení, nebo postavit, bohužel se mi nedaří nic dohledat.
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů