ESP8266 jako HTTP server

Odpovědět
jankop
Příspěvky: 1029
Registrován: 06 zář 2017, 20:04
Reputation: 0
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

ESP8266 jako HTTP server

Příspěvek od jankop » 07 pro 2021, 16:22

K Arduinu jsem se dostal vlastně až poté, co jsem si slušně zaprogramoval s ESP8266 a programovacím jazykem Lua. Ten jsem nakonec zavrhl. Má sice některé zajímavé vlastnosti, ale třeba skutečnost naprosté nekompatability mezi i drobnými vývojovými verzemi jazyka, způsobovala nepřijatelné problémy. Možná se situace zlepšila, ale pro mě je Lua již mrtvá. Pak jsem začal s ESP8266 používat Wiring a tím jsem se také dostal k tomu, abych si pohrál i s "pravým" Arduinem - NANO, UNO, MINI, Mega2560. Když se na takové UNO přilípne dotykový TFT displej 3,5", tak se s tím dají dělat pěkné věci i když pinů zůstane pro aplikaci jen skromně. A musíte mít také štěstí, aby ten displej nebyl naprostý šunt. Jeden takový jsem měl také. Když se vrátím k ESP8266, tak musím konstatovat, že pro některé projekty je vynikající. Pokud není třeba příliš mnoho I/O pinů a využiji možnost síťového WiFi připojení, tak je volba jasná. S pamětí je na tom ESP8266 velmi dobře. Kdysi jsem udělal barometr s grafickým rozhraním.Teď jsem se k němu vrátil s tím, že ho trochu vylepším. Ale narazil jsem na dřívější problém. Standardní http server na ESP8266 nefunguje špatně. Jeho odezva je docela slušná, ale nepravidelně dochází k zasekávání, které vždy trvá téměř 5 sekund. I když to příliš nevadí, hledal jsem řešení všude, zkoušel možné i nemožné. Jeden zkušený známý mi doporučil použití asynchronního serveru, ale to se mi zdálo poněkud složité. Včera jsem ale už nevydržel, začal nad asynchronním serverem bádat a hledat informace. Je to pro mě nejspíš běh na delší trať, ale statické stránky ze souborového systému už mi to posílá. Odezva je zatím naprosto skvělá. Dalším krokem by mělo být parametrizování těchto stránek, vyzkoušet autorefresh stránky při změně parametrů, vyřešit OTA a zakomponovat nějaký asynchronní WiFi manager, protože ten klasický je sice mocný nástroj, ale na mezi použitelnosti.
Pokud někdo z vás má nějaké příklady na asynchronní http server s ESP8266, tak je moc rád uvidím, zatím v tom ještě docela plavu.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů