Nahrání programu do ESP8266

martinkouda
Příspěvky: 20
Registrován: 27 kvě 2020, 17:01
Reputation: 0

Re: Nahrání programu do ESP8266

Příspěvek od martinkouda » 01 čer 2020, 18:09

Tak tahle úprava taky bohužel nezabrala. Asi jsem ten ESP modul nějak zničil. Už nefunguje ani jako WiFi. Je možné jej nějak "zresetovat" do továrního nastavení?
Jinak prozatím budu na své projekty vždy používat nějakou vývojovou desku.
Martin

jankop
Příspěvky: 1029
Registrován: 06 zář 2017, 20:04
Reputation: 0
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Nahrání programu do ESP8266

Příspěvek od jankop » 02 čer 2020, 15:54

Resetovat modul lze pouze tím způsobem, že ve volbě parametrů programování desky v IDE nastavíš Erase Flash: All Flash contens. Máš tam také možnost nahrát Expressif firmware a uvést modul úplně do původního stavu.
Myslím, že tvoje primární problémy plynuly pouze z jediné věci a to, že obvykle po nahrání sketche je nutné provést Reset ESP8266, protože jinak se program často sám nerozběhne. Druhý problém může být v tom, že ani logické úrovně ESP8266 nesmí překročit 3,3V, což jsi myslím nedodržel a může to vést k jeho zničení. Vydrží vcelku hodně, ale když jsem ho omylem dlouhodobě krmil z převodníku USB/RS232 úrovněmi 5V, tak jsem ho posléze zničil. Ale obecně jsem přesvědčen, že většina případů, kdy to nefunguje, je chyba někde jinde a modul je v pořádku.
Vzhledem k tomu, že ESP8266 je podstatně výkonější a má také větší paměť než běžné Arduino, tak se do něj dají naprogramovat věci, které s Arduinem realizovat nelze. Omezením ESP8266 je počet volných vstupů a jednokanálový, vcelku nic moc analogový převodník.
A ještě jedna věc, integrovaná LED je myslím zapojena proti Vcc, to znamená, že svítí v LOW a zhasne v HIGH úrovni.

frm77
Příspěvky: 6
Registrován: 02 čer 2020, 19:16
Reputation: 0

Re: Nahrání programu do ESP8266

Příspěvek od frm77 » 02 čer 2020, 19:48

Zdravím, jsem tu sice nový a svět Arduina jsem objevil teprve před měsícem, ale musím řct. že vše okolo je pecka ... ;-). ESP8266 jsem vyzkoušel už na hodně způsobů a plánuju s ním nahradit a ovládat všemožné 433MHz ovladače RGB LED i normální LED, co mám doma. Jak čtu, jak se trápíš, tak zkus si raději koupit ESP8266 witty cloud. Je to pohodlnější na různá zkoušení. S tou přídavnou deskou (při upladu programu kabel píchneš do ní) nahraješ program podobně jako do Arduina. Můžeš si ověřit funkčnost v serial monitoru i webserveru v prohlížeči. Pokud to vypadá slibně, tak odpojíš ten přídavný board a připojíš k usb nebo na 5V (tvůj potřebuje jen 3,3V) a frčíš. Arduino k tomu vůbec nepotřebuješ. Navíc tam máš i reset a flash button, RGB ledku a LDR čidlo. Schéma pinů pak najdeš všude na netu, když budeš hledat "ESP8266 witty pinout". Cena je kolem 100Kč.
Taky dle toho co píšeš už si ho možná oddpálil. To už se mi taky povedlo, když mi odešel stepdown měnič a pálil jsem do toho chvilku 12V místo 5V. Sice problikával, takže se tvářil, že není zničený, ale byl. Snad Ti to trošku pomůže. ;-)

jankop
Příspěvky: 1029
Registrován: 06 zář 2017, 20:04
Reputation: 0
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Nahrání programu do ESP8266

Příspěvek od jankop » 02 čer 2020, 20:05

Je mnoho desek podstatně lepších než ESP8266 witty cloud. Třeba Wemos, Nodemcu atp.

martinkouda
Příspěvky: 20
Registrován: 27 kvě 2020, 17:01
Reputation: 0

Re: Nahrání programu do ESP8266

Příspěvek od martinkouda » 04 čer 2020, 19:43

jankop píše:
02 čer 2020, 15:54
Resetovat modul lze pouze tím způsobem, že ve volbě parametrů programování desky v IDE nastavíš Erase Flash: All Flash contens. Máš tam také možnost nahrát Expressif firmware a uvést modul úplně do původního stavu.
Myslím, že tvoje primární problémy plynuly pouze z jediné věci a to, že obvykle po nahrání sketche je nutné provést Reset ESP8266, protože jinak se program často sám nerozběhne. Druhý problém může být v tom, že ani logické úrovně ESP8266 nesmí překročit 3,3V, což jsi myslím nedodržel a může to vést k jeho zničení. Vydrží vcelku hodně, ale když jsem ho omylem dlouhodobě krmil z převodníku USB/RS232 úrovněmi 5V, tak jsem ho posléze zničil. Ale obecně jsem přesvědčen, že většina případů, kdy to nefunguje, je chyba někde jinde a modul je v pořádku.
Vzhledem k tomu, že ESP8266 je podstatně výkonější a má také větší paměť než běžné Arduino, tak se do něj dají naprogramovat věci, které s Arduinem realizovat nelze. Omezením ESP8266 je počet volných vstupů a jednokanálový, vcelku nic moc analogový převodník.
A ještě jedna věc, integrovaná LED je myslím zapojena proti Vcc, to znamená, že svítí v LOW a zhasne v HIGH úrovni.
Díky moc za vysvětlení, moc mi to pomohlo si urovnat myšlenky. Říkal jsem si, že problém bude mezi židlí a klávesnicí :D jen jsem nevěděl kde. Jinak pro programování jsem použil Linear Voltage Regulator - LD1117-3.3, jestli teda mluvíme o tom samém. Když jsem ESP použil jako WiFi, tak jsem ho napájel 5V z Arduina a přežil to, ale pak jsem s tím dělal "psí kusy" a jak píšeš asi jsem ho odpálil. Jak jsem psal, jsem začínající bastlíř.
Martin

martinkouda
Příspěvky: 20
Registrován: 27 kvě 2020, 17:01
Reputation: 0

Re: Nahrání programu do ESP8266

Příspěvek od martinkouda » 04 čer 2020, 19:49

frm77 píše:
02 čer 2020, 19:48
Zdravím, jsem tu sice nový a svět Arduina jsem objevil teprve před měsícem, ale musím řct. že vše okolo je pecka ... ;-). ESP8266 jsem vyzkoušel už na hodně způsobů a plánuju s ním nahradit a ovládat všemožné 433MHz ovladače RGB LED i normální LED, co mám doma. Jak čtu, jak se trápíš, tak zkus si raději koupit ESP8266 witty cloud. Je to pohodlnější na různá zkoušení. S tou přídavnou deskou (při upladu programu kabel píchneš do ní) nahraješ program podobně jako do Arduina. Můžeš si ověřit funkčnost v serial monitoru i webserveru v prohlížeči. Pokud to vypadá slibně, tak odpojíš ten přídavný board a připojíš k usb nebo na 5V (tvůj potřebuje jen 3,3V) a frčíš. Arduino k tomu vůbec nepotřebuješ. Navíc tam máš i reset a flash button, RGB ledku a LDR čidlo. Schéma pinů pak najdeš všude na netu, když budeš hledat "ESP8266 witty pinout". Cena je kolem 100Kč.
Taky dle toho co píšeš už si ho možná oddpálil. To už se mi taky povedlo, když mi odešel stepdown měnič a pálil jsem do toho chvilku 12V místo 5V. Sice problikával, takže se tvářil, že není zničený, ale byl. Snad Ti to trošku pomůže. ;-)
Díky, pomohlo mi to ve změně myšlení. Nějak jsem si myslel, že se bez Arduina neobejdu, ale opak je pravdou. Asi Arduino použiji na jiný projekt, ale teď potřebuju komunikovat s Api a to co píšeš je nesrovnatelně pohodlnější. Jen jsem zvolil Wemos D1 a WeMos D1 Mini.
Martin

martinkouda
Příspěvky: 20
Registrován: 27 kvě 2020, 17:01
Reputation: 0

Re: Nahrání programu do ESP8266

Příspěvek od martinkouda » 04 čer 2020, 19:49

jankop píše:
02 čer 2020, 20:05
Je mnoho desek podstatně lepších než ESP8266 witty cloud. Třeba Wemos, Nodemcu atp.
Jj, zvolil jsem WeMos D1 a WeMos D1 Mini.
Martin

frm77
Příspěvky: 6
Registrován: 02 čer 2020, 19:16
Reputation: 0

Re: Nahrání programu do ESP8266

Příspěvek od frm77 » 20 čer 2020, 11:20

Taky díky za tip kolegovi! Já začal s witty. Ale ty další desky vypadají mnohem použitelněji.

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Nahrání programu do ESP8266

Příspěvek od pavel1tu » 20 čer 2020, 19:55

No, já doposud velký odpůrce ESP jsem s ním také začal dělat pokusy.

Jak se píše výše - s WEMOS neuděláš chybu, ale na nějaký projekt pak doporučuji na větší vzdálenosti něco s možností připojit externí anténu, nebo alespoň tzv. 3D anténu.

Já chytil slevu 40% na TTGO T8 electronic V1.7wifi Bluetooth ESP32 WROVER 4MB FLASH 8MB PSRAM,
slíbil jsem nějaké testy a měření dosahu, ale pořád se k tomu nemohu dokopat. Těch 5ks je málo a děcka na kroužku všechny zabavily na nějaké pokusy.
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů