12V DC na vstupní piny ESP

Odpovědět
intossh
Příspěvky: 2
Registrován: 04 bře 2020, 10:15
Reputation: 0

12V DC na vstupní piny ESP

Příspěvek od intossh » 04 bře 2020, 10:21

Ahoj,
mám doma ovládací elektroniku k čerpadlu tlakové kanalizace a rád bych si zapojil hlášení stavu do ESP.
Elektronika má v sobě několik vstupů pro spodní/horní polohu plováků, které používají 12V DC, na které bych chtěl napojit ESP.
Chci se zeptat, zda bude fungovat když použiji například regulátor LE33CZ na 3.3V (podle datasheetu by měl mít Vin max 18V),
odběr na pinu by měl být minimální. A taky zda je k tomu potřeba ještě nějaká další omáčka (odpory, kondíky, atd.), jako je tomu např u LM317.
Vím, že by např. stačilo udělat odporový dělič a z něj to cpát na vstupní pin, ale chci mít co nejméně komponent, jelikož místa je málo a jedná se asi o 4 výstupy, takž prohnat to pouze například přes tento regulátor by bylo ideální.

Díky

Uživatelský avatar
gilhad
Příspěvky: 779
Registrován: 07 bře 2018, 11:22
Reputation: 0

Re: 12V DC na vstupní piny ESP

Příspěvek od gilhad » 04 bře 2020, 11:13

Nelze zcela vyloucit, ze to nejak fungovat bude, ale potrebujes kondik pred, kondik za (a idealne diodu prez v obraceneme smeru a omezovaci odpor ke kondiku za, aby se to neprorazilo), vzhledem k tomu, ze to takrka nema vlastni odber a ty z toho takrka nic neberes, tak to pri odpojeni diky kondikum bude jeste celkem dlouho davat napeti, cili budes merit se znacnym zpozdenim.

Normalne tam vraz omezovaci odpor, za nej optoclen a za nej pin pullupem/puldownem dle potreby a mas vystarano a navic rychle a bezpecne.

intossh
Příspěvky: 2
Registrován: 04 bře 2020, 10:15
Reputation: 0

Re: 12V DC na vstupní piny ESP

Příspěvek od intossh » 04 bře 2020, 12:37

Díky za odpověď. Máš pravdu, já se to zase moc snažím komplikovat, úplně mi vypadnul optočlen :D Ještě tu mám pár 4N25.
Takže při 12V by měl stačit nějakých 560ohm odpor, při úbytku napětí 1.3V a 20mA. Potom bych mohl hodit emitor rovnou na GND a collector na GPIO pin s interním pull-upem a mělo by to běžet.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 hostů