Endstopy robota

Odpovědět
mathlover
Příspěvky: 6
Registrován: 24 led 2022, 20:43
Reputation: 0
Bydliště: Brno

Endstopy robota

Příspěvek od mathlover » 29 bře 2022, 13:54

Zdravím,
chtěl bych vás požádat o radu ohledně programování end stopů. Postavil jsem si 3-osého robota(arduino mega, cnc shield, krokové motory NEMA17, řadiče A4988), ale nejsem příliš spokojený se vznikajícími odchylkami s navyšujícím se počtem cyklů pohybu. Abych problém odstranil, rozhodl jsem se pořídit koncové mechanické senzory a umístil je na do počátku systému, tak aby robot při startu nového cyklu odchylky anuloval. Bohužel se mi je nedaří naprogramovat, tak jak jsem si představoval. Nemáte prosím někdo z Vás vzorový algoritmy, jak jste řešili homing krokových motorů? Předem děkuji za inspirace a pomoc s vyřešením problému!

Uživatelský avatar
kiRRow
Příspěvky: 1152
Registrován: 07 kvě 2019, 07:03
Reputation: 0
Bydliště: Opava

Re: Endstopy robota

Příspěvek od kiRRow » 29 bře 2022, 14:47

A4988 není nějak zvláště sofistikovaný driver, ale problémy s jeho přeností jsem neměl. Jaké máš nastavené krokování ? Mikrokrokování sice snižuje hlučnost motoru, ale stojí to přesnost a kroutící moment. Nedochází ti třeba k ztrátě kroků ? ... např kvůli rychlé změně směru otáčení, moc velké zrychlení, přílišné mechanické zátěži motoru.

Zkus se podívat na drivery od firmy Trinamic. https://www.youtube.com/watch?v=Q0sJlGh9WNY , https://www.youtube.com/watch?v=Prw7wNa20Gk

mathlover
Příspěvky: 6
Registrován: 24 led 2022, 20:43
Reputation: 0
Bydliště: Brno

Re: Endstopy robota

Příspěvek od mathlover » 30 bře 2022, 18:16

Vypadá to dobře, vyzkouším, děkuji

Uživatelský avatar
kiRRow
Příspěvky: 1152
Registrován: 07 kvě 2019, 07:03
Reputation: 0
Bydliště: Opava

Re: Endstopy robota

Příspěvek od kiRRow » 30 bře 2022, 20:02

Nejprve spíš vyzkoušej z jakého důvodu máš nepřesnosti na tom A4988... neměly by tam být

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů