2X Arduino + TX/RX + prenos cisel

Odpovědět
Viktor_EX
Příspěvky: 40
Registrován: 19 črc 2021, 11:18
Reputation: 0

Re: 2X Arduino + TX/RX + prenos cisel

Příspěvek od Viktor_EX » 10 úno 2022, 18:08

prosimte kouknu ...
ale rekni mi, kdyz arduino nema neco jako SubStr(x,y) a LenStr(x) ... jak si ten text mam nasekat na nudlicky?

nebo jsem neco prehledl?
ted se perus tim kablem. mam tam plus minus a dva datový a na tom vzdalenym arduinu je asi 3,6V. musim mu dat extra napajeni, alespon nez to technicky rozchodim.

Uživatelský avatar
kiRRow
Příspěvky: 1152
Registrován: 07 kvě 2019, 07:03
Reputation: 0
Bydliště: Opava

Re: 2X Arduino + TX/RX + prenos cisel

Příspěvek od kiRRow » 10 úno 2022, 18:19

buď, nebo mu tam hold pošli víc voltů ... nadává se tomu ohmův zákon a třeba stím počítat, způsobuje to v důsledku potvorstvo známé jako úbytek napětí na vedení. Další nepříjemné věci jsou třeba parazitní kapacita vodičů, odrazy signálů atp ...

Ten čip není počítač. Nemá tolik operační paměti a takový takt, aby tyhle věci smysluplně zvládal v nějakém větším množství. Jestli chceš text nasekat na nudličky, musíš to udělat "ručně". Nasoukám potřebné data do data_Buffer[XX] ... a pak někde jinde ty data z toho bufferu zase vysoukám ven ... holt úkon programátora ... umět analyzovat velký problém, rozdělit ho na 4 malé, a u každého rekurzivně opakovat proces tak dlouho dokud nenaleznu funkční řešení :D

Viktor_EX
Příspěvky: 40
Registrován: 19 črc 2021, 11:18
Reputation: 0

Re: 2X Arduino + TX/RX + prenos cisel

Příspěvek od Viktor_EX » 10 úno 2022, 18:51

no uz te nebudu trapit, koupim si knihu, tam urcite bude, jak nasekat text na nudlicky, a beda jak ne :D

jinak jsem posilil napajeni, bylo to o ohmove zakonu, ale ne na tom pouzitem dratu, ale na ty šťouchací destičce.
ted to data uz prenáší, ... halelůja .... ale jsou to hausnumera ...
vicemene to smeruji na to, ze projekt jsme uskutecnili, program naprogramovali, data prenasime, ale je to k ho*nu, protoze ma A-mega na analogovych vstupech moc hrube vzorkovani a merene hodnoty jsou ovlivneny behem (zatezi) procesoru a ty vstupy proste kecaj. muselo by se na kazdem vstupu delat klouzavy prumer (to mam pouzite uz u te centraly, tam se meri vykon halovym prvkem, 3 cidla, vystup z cidla do analogu, klouzavy prumer na 10x, na jednom vstupu dokonce 100x, aby to nelitalo jako praštěný) na AREF mam kondik na vyhlazeni, trosku se to zlepsilo, ale prakticky spise nepouzitelne. viz tabulka. muzu jeste pouzit korekcni tabulku pro jednotlive baterky a trochu to dohat do realu, ale lita to plus minus i 0,4V
Přílohy
clanky-napeti.jpg

KamilV
Příspěvky: 479
Registrován: 03 dub 2018, 15:27
Reputation: 0
Bydliště: Olomouc

Re: 2X Arduino + TX/RX + prenos cisel

Příspěvek od KamilV » 10 úno 2022, 22:38

Sekání na nudličky:

Kód: Vybrat vše

char msg[] = "jedna|dva|tri|ctyri";
char* nudlicka1 = strtok(msg, "|");
char* nudlicka2 = strtok(NULL, "|");
char* nudlicka3 = strtok(NULL, "|");

Viktor_EX
Příspěvky: 40
Registrován: 19 črc 2021, 11:18
Reputation: 0

Re: 2X Arduino + TX/RX + prenos cisel

Příspěvek od Viktor_EX » 11 úno 2022, 12:15

tohle si vyzkousim, dik. jeste jsem se vcera pral s hlazenim tech cisel. daval jsem na kazde cislo klouzavy prumer na 10 mereni. a pak jsem jeste dotahoval korekcemi ke skutecnym hodnotam ... no je to ducharina, ale cosi to meri, cosi to posila, cosi to prijima ... takze technicky funkcni, prakticky nepouzitelne.

ale kdyz koukam na ten tvuj prispevek ... jsem spise az ten posledni blbec, ktery by mel neco rikat. ale neni tvuj navod na rozdeleni textu ke znacce? ale druhy kolega mluvil neco o posilani textu po jednotlivych znacich... to tohle umi taky? tusim ze ne. takze mi to dal zase nepomuze. mozna se pletu, protoze zase neznam neco, co ty si myslis, ze je samozrejmost

ondraN
Příspěvky: 932
Registrován: 08 srp 2019, 20:01
Reputation: 0

Re: 2X Arduino + TX/RX + prenos cisel

Příspěvek od ondraN » 11 úno 2022, 12:29

Možná ti uniklo (autoři arduina to hrozně tají :mrgreen: ), že celé to programování je v jazyce C++ a že ten slavný "wiring" je jenom nějaká nadstavba. Takže můžeš použít cokoli (snad kromě pár věcí jako standardní vstup a výstup) z CPP nebo z C a bude to fungovat. Výborný web s CPP je třeba tento
https://www.cplusplus.com/

KamilV
Příspěvky: 479
Registrován: 03 dub 2018, 15:27
Reputation: 0
Bydliště: Olomouc

Re: 2X Arduino + TX/RX + prenos cisel

Příspěvek od KamilV » 11 úno 2022, 13:25

Ano, je to rozsekání podle oddělovače. Pokud to chceš mít po znacích, tak ke každému znaku může přistupovat jako k prvku pole.
Ono moc nejde poznat, co myslíš tím "sekáním na nudličky".
Tak uveď příklad spojeného textu a příklad rozsekaného.

Viktor_EX
Příspěvky: 40
Registrován: 19 črc 2021, 11:18
Reputation: 0

Re: 2X Arduino + TX/RX + prenos cisel

Příspěvek od Viktor_EX » 11 úno 2022, 21:31

no, kdyz mi tu rikaj, ze datovy prenos textu jde po jednotlivem znaku, tak mi deleni textu ke specialni znacce asi nepomuze. vzdyt je to tam napsany, o co se pokousim.

KamilV
Příspěvky: 479
Registrován: 03 dub 2018, 15:27
Reputation: 0
Bydliště: Olomouc

Re: 2X Arduino + TX/RX + prenos cisel

Příspěvek od KamilV » 11 úno 2022, 22:37

Tak znovu: po seriové lince se dá přenášet hromada různých dat. Ano, může to jít po jednotlivých znacích, může to jít s oddělovačema, může to jít jako binární struktura. Co je v tomto případě nejlepší musíš vědět ty. Nebo ti někdo pomůže to vyhodnotit, ale musíš mu říct, že je na vstupu a co očekáváš na výstupu. Vlákno je o přenosu čísel, teď do toho vplouvá přenos textu, je tu video, které přenos neřeší vůbec.
V zásadě je to ale jedno, všechno je nějaká sekvence bytů. Ať už je to pole s čísly, text, struktura... Přeneseš a načteš to úplně stejně.
Možná by místo hromady omáčky kolem lépe posloužil aktuální kód, ve kterém ti něco nejde. A jen říct, co bys chtěl, aby tam šlo.

Opravdu nemůžu za to, že se zeptáš na rozsekání textu na nudličky a my všichni máme pochopit, co ti pomůže.

Viktor_EX
Příspěvky: 40
Registrován: 19 črc 2021, 11:18
Reputation: 0

Re: 2X Arduino + TX/RX + prenos cisel

Příspěvek od Viktor_EX » 12 úno 2022, 00:19

to dulezity, co me palilo, jsem vyresil. (16x 3-mistne cislo)

kdyz uz jsem v tom, chtel jsem si vyrobit ukazkove priklady a ulozit, jak prenest text, co ja vim, 10-15 znaku. nepotrebuji to nyni pro nic konkretniho. jen kdyz uz jsem do toho tx/rx prenosu ponoren, tak pro priste ... a nez se nekde zeptam, cele dny lezim v youtube, forech uz napsanych. a az kdyz vsechno selze, musim se zeptat i kdyz vim, ze mi zase stoupne tlak.
priklady co jsem nasel, jsem rozhybal, jenze vsude prenasej jen jeden znak. doufal jsem, ze to bude drobna uprava kodu á 5 řádek na kazde strane. no, asi jsem se spletl. protoze muj puvodni dotaz opravdu vyresilo 10+10 řádek, a to s i deklaracemi promennych.
kolikrat si rikam, ze to prispivatelum vubec stoji za to vzdycky jen nejakymu chudakovi poslat štěk, který ho sice nasměruje, ale nepomůže. ty pitomy čísla jsem resil asi 3 dny, nevyresil, az tady s tim klucinou(kirrow). kdyby na zacatku napsal tech 10+10 radek kompletniho kodu, je za 10 minut hotovej, protoze ocividne vi, co dela, ostatni by si mohli usetrit nic neresici prispevky, a ja bych mu hned rano ten prvni den poslal 5-ti kilo, protoze mi usetril spoustu hodin a dnu rejpani se v necem, cemu nerozumim, a vsichni by byli o poznani stastnejsi a usetrili spousty casu

uplne stejnym zpusobem ted resim nacteni dat z EPEVER(solarni regulator) do arduina, ale ti co vedi se ocividne vyžívají v tom, že ti reknou jen pulku, nebo nejlepe 10% a pak te nechaji tyden vykvasit a pak zase pustej chlup. takhle je to furt dokola a vsude, takze nic novyho pod sluncem. tak bud at mlcej, nebo at reknou, kolik za to chteji a vsichni zase usetri spousty casu.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů