2X Arduino + TX/RX + prenos cisel

Odpovědět
KamilV
Příspěvky: 479
Registrován: 03 dub 2018, 15:27
Reputation: 0
Bydliště: Olomouc

Re: 2X Arduino + TX/RX + prenos cisel

Příspěvek od KamilV » 12 úno 2022, 19:50

Někteří radí víc stylem, že posílají kusy kódu až celý, někteří víc nasměrovávají. Je každého věc, jakým stylem to ve svém volném času dělá. Tazateli nepřísluší to hodnotit, nebo se rozčilovat, že rady přicházejí moc pomalu.

Hodně tazatelů si myslí, že to někdo udělá za ně a oni to jen zkopírují. Jenže ti odpovídající ví, že takový tazatel přijde za den zas s velmi podobným problémem, protože neměl potřebu to pochopit.
V úvodu jsi dostal tip na konkrétní funkci, odkaz na dokumentaci. Kdybys to zkusil použít, třeba i neúspěšně, poslal kód a řekl, že ti to nejde, nikdo by tě tady neodbyl. A zase by někdo pomohl.

Snahu musí projevovat tazatel, nikoliv odpovídající.

Příklady s matematickými operacemi jsou samozřejmě nesmysl, ale už mne ani nenapadne ti to zkoušet vysvětlovat. Fakt nemám potřebu nechat se stavět do latě.

peterple
Příspěvky: 156
Registrován: 22 zář 2021, 20:20
Reputation: 0

Re: 2X Arduino + TX/RX + prenos cisel

Příspěvek od peterple » 12 úno 2022, 20:19

Viktor_EX píše:
12 úno 2022, 19:34
2) vysilac: prikaz ... Serial1.write(buff, 16);
3) prijimac: if (mySerial.available()) {
mySerial.readBytes(buff, 16);
}
Lenže toto riešenie je úplne zlé. Myslím že ťa nikam neposunulo. Akurát budeš len tápať keď to niekedy bude fungovať a niekedy nie.
Nemáš tam žiadnu synchronizáciu. Nevieš kde správa začína a kde končí. Stačí jediné zblbnutie a si rozídený medzi odosielateľom a prijímateľom.
Preto som ti napísal že to máš vyriešiť poriadne aj za situácie že sa pošlú nejaké blbosti. Preto by si mal naštudovať (povypytovať sa) ako sa to robí. Ako sa označuje znak Enter prípadne iné špeciálne znaky. Ako som písal ideálne je ak na jednej strane si ty miesto arduina, prostredníctvom terminálu. Takže si vieš nasimulovať hocijakú správu ktorú hodláš posielať. A sleduješ odozvu ako ju tá druhá strana (arduino) prijala a pochopila.

Okrem toho nikto tu nie je jasnovidec aby vedel čo vieš a čo nevieš. To sa postupne ukazuje z toho čo tu píšeš. Ďalej je tu problém v tom že z nejakého dôvodu arduinisti použíajú niektoré IT termíny zvláštnym spôsobom. Napríklad ja hovorím o terminále. Absolútne netuším či vieš o čom hovorím. IDE to volá Monitor sériového portu.

peterple
Příspěvky: 156
Registrován: 22 zář 2021, 20:20
Reputation: 0

Re: 2X Arduino + TX/RX + prenos cisel

Příspěvek od peterple » 12 úno 2022, 20:31

A ešte jedna poznámka. Jazyk C je to najhoršie s čím môže laik začať. Je to niečo ako mínové pole. Je tam strašne veľa chytákov ktoré vyplývajú z toho že C vymysleli profíci aby nemuseli používať assembler. Lenže to predpokladá že vidíš tomu hodne do žalúdku. Teda vieš ako pracuje a čo obsahuje procesor. Ako si máš spravovať pamäť. Treba presne vedieť kde a ako sa ktorá premenná vytvára, ako dlho existuje. Ako ľahko si môžeš prepísať napríklad návratové adresy z funkcií čo vedie k pádu programu atď. Takže je to asi tak ako keby si miesto auta s automatickou prevodovkou a parkovacími asistentami dal manželke formulu 1 a poslal ju na nákup.

Viktor_EX
Příspěvky: 40
Registrován: 19 črc 2021, 11:18
Reputation: 0

Re: 2X Arduino + TX/RX + prenos cisel

Příspěvek od Viktor_EX » 12 úno 2022, 21:08

chlapi, zelenáč, hobby, step by step. mam tady tu knihu od hw kitchen. takze postupne. nic nejde najednou.

az budu programovat rakety na sestrelovani chemtrail letadel, obratim se na profiky. aby se nejaky data na ceste z jednoho arduina do druhyho neztratila

ten kod funguje pekne. osobne jsem spokojen. a ano, jenom tusim, co jsem vlastne spachal.
uz se nemuzu dockat, az nekoho z vas dostanu do svych odborně profesních pařátů

nicmene uz jsem si nekolik aplikaci napsal a dosud jsem forum nepotreboval, takze od koupi prvnich arduin, pres prvni kroky, tuny yt, pres mych par programu, samozrejme jednodussich az do dnes bez externiho supportu v podobe fora. snazim se tomu vyhnout, protoze je to vzdy stejne, uplne jedno, o jake forum jde. z meho pohledu je to opravdu ta uplne posledni varianta. tim chci naznacit, ze opravdu pred tim zkusim vse mozne a nemozne.
dekuji za prizen, priste se zase rad znemoznim. a nemusite se bat, nebudu nikomu z vas fušovat do profese

peterple
Příspěvky: 156
Registrován: 22 zář 2021, 20:20
Reputation: 0

Re: 2X Arduino + TX/RX + prenos cisel

Příspěvek od peterple » 12 úno 2022, 21:59

Myslím že ťa moc nekúpeme. K tej funkčnosti mám takéto otázky:
  1. funguje to na stole v obývačke? Alebo dole v pivnici vedľa tých solárnych mašín?
  2. aká je vzdialenosť medzi tými dvomi arduínami?
  3. na akom napätí fungujú tie komunikačné linky? 0-5V?
  4. aký dlhý čas to funguje? hodiny? dni? týždne?
Cením si to že sa s tým pasuješ sám a na fórum ideš až keď to nejde. Podľa toho preslovu o aritmetike to vyzeralo na pomerne veľké lemplovstvo.
Keď to prestane fungovať tak sa ozvi možno pustíme zase nejaký chlp z našich profíckych vedomostí. Asi tušíš že v každej jednej otázke sa skrýva čertovo kopýtko.

Viktor_EX
Příspěvky: 40
Registrován: 19 črc 2021, 11:18
Reputation: 0

Re: 2X Arduino + TX/RX + prenos cisel

Příspěvek od Viktor_EX » 12 úno 2022, 23:15

peterple píše:
12 úno 2022, 21:59
Myslím že ťa moc nekúpeme. K tej funkčnosti mám takéto otázky:
  1. funguje to na stole v obývačke? Alebo dole v pivnici vedľa tých solárnych mašín?
  2. aká je vzdialenosť medzi tými dvomi arduínami?
  3. na akom napätí fungujú tie komunikačné linky? 0-5V?
  4. aký dlhý čas to funguje? hodiny? dni? týždne?
Cením si to že sa s tým pasuješ sám a na fórum ideš až keď to nejde. Podľa toho preslovu o aritmetike to vyzeralo na pomerne veľké lemplovstvo.
Keď to prestane fungovať tak sa ozvi možno pustíme zase nejaký chlp z našich profíckych vedomostí. Asi tušíš že v každej jednej otázke sa skrýva čertovo kopýtko.
- prosim te, jeste ten vecer jsem to naimplatoval k elektrarne, beha, cisla posila.
- delka kabelu je asi 3/4 metru
- tak to je dobra otazka ... napeti na tx/rx jsem fakt nemeril. takze predpokladam TTL logika. jinak celej blbinec napajim pomerne tvrdymi 5V, protoze kdyz jsem s A zacinal a dali mi k tomu 12V zdroj, tak to bylo za chvili žhavý, jak pětník... to jsem rikal, ze to nemuze vydrzet. a jeste pred par dny, jsem mel vsazeny mezi tento 12V zdroj tento DC DC menic na 5V, a cisilka litaly jak zbesily (a to i z INA219 a I2C, coz nechapu). Takze jsem 12V zdroj odlozil, ted to napajim z akku pres ten dc dc, a vsechno je to mnohem klidnejsi. zatim vsechno laboratorni zapojeni. az to bude cely fungovat, musim to nejak uklidit do krabicky. takze napajeni obou arduin je 5V, a vsechno je studeny.
- zarizeni jako takove (A-Mega, centrala) uz bezi nekolik tydnu, to druhy arduino je tam ... ani nevim, kdy jsme to tady doklepali, den nebo dva.

- chlp a certovo kopytko ... jasne, jsem dost starej na to, abych tyhle blbiny znal. a jeste nez nekde neco napisu, uz dopredu vim, jak to bude probihat. proto me to stve uz dopredu a jsem jak odjisteny granat.

- ty syntaxe ... ja nevim, kde je zakopanej pes. prijde mi, ze to obcas funguje, obcas ne, resim kraviny. tohle je zatim definice, kterou jsem si vychytal... protoze fakt nemam cas lezet pul dne v nefunkncnim prikladu a = a + 1. a treba podminky taky a vsechno, co je v zavorce. na arduino refence je prd. stahuji ruzne programy, at delaji cert vi co, ale beru z toho prave ty prapodivny zapisy. protoze vim co chci naprogramovat, ale nevim, jak mu to napsat. takze snazim se. ve skole me ucili cobol, hromadny zpracovani dat, a medium byly děrný štítky.

Uživatelský avatar
kiRRow
Příspěvky: 1152
Registrován: 07 kvě 2019, 07:03
Reputation: 0
Bydliště: Opava

Re: 2X Arduino + TX/RX + prenos cisel

Příspěvek od kiRRow » 13 úno 2022, 13:11

a = a + 1;
musí fungovat a je to úplně to samé jako
a += 1;
nebo
a++;

jinak pokud chceš řádnej tutoriál o přenosu dat, tak tímhle to začíná : https://www.youtube.com/watch?v=izG7qT0EpBw

peterple
Příspěvky: 156
Registrován: 22 zář 2021, 20:20
Reputation: 0

Re: 2X Arduino + TX/RX + prenos cisel

Příspěvek od peterple » 13 úno 2022, 20:12

1-2m je na TTL úroveň OK. Šumová imunita TTL je 0,4V. Krátke impulzy na Rx vstupoch bude ignorovať aj samotný UART. Čím menšia rýchlosť tým lepšie. Data by si tratiť nemal nakoľko Serial má kruhovú frontu dlhú tuším 256 byte. Takže to dokáže podržať 16 tvojich telegramov pokiaľ by sa tvoj program niekde zdržal. Jediné čo ta teda môže ohroziť je nejaké luftové rušenie kedže to dokonca napájaš z akumulátora. Odstrihol si aj rušenie zo siete. Najhoršie čo by ťa mohlo postretnúť by bolo ak by uzol prijal náhodný jeden byte. Vtedy by sa prehodil horny a dolny byte čísel a údaje by boli úplné blbosti. Tak nech to beží.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů