Konflikt portů

Uživatelský avatar
Caster
Příspěvky: 380
Registrován: 11 zář 2019, 09:02
Reputation: 0

Re: Konflikt portů

Příspěvek od Caster » 09 úno 2021, 20:37

Moc nechápu, co vlastně programuješ. Běžně se dá koupit Arduino rovnou s USB portem, případně bez něho lze koupit převodník na USB (FTDI USB na TTL). S programováním pak není žádný problém. Připojíš USB kabelem do notebooku a program nahraješ přes Arduino IDE. Nepotřebuješ žádný programátor, jedině, že by jsi programoval holý chip.

Elkez
Příspěvky: 51
Registrován: 03 úno 2021, 07:14
Reputation: 0

Re: Konflikt portů

Příspěvek od Elkez » 09 úno 2021, 22:08

Ano, programuji holý čip. To jsem řekl hned na začátku.
Monitor se mě nakonec podařilo spustit, ale nic nezobrazuje.
Zřejmě nechodí zprávy z čipu přes programátor do PC.

Uživatelský avatar
Caster
Příspěvky: 380
Registrován: 11 zář 2019, 09:02
Reputation: 0

Re: Konflikt portů

Příspěvek od Caster » 10 úno 2021, 01:05

Pro programování (pomocí UPDI - jeden pin) holého ATtiny202 používám programátor MPLAB Snap. Po připojení do notebooku obsadí COM3 a pomocí něho chip komunikuje s programátorem. Pokud chci na notebooku přijímat nějaká USART data, musím na notebooku ukončit MPLAB X IDE (vývojové a programovací prostředí) a spustit např. HTerm, který se chytí na jiném COM portu (Com6). Pomocí pinů TX, RX na programátoru, které připojím na RX/TX (RX/TX propojit křížem) výstup ATtiny202 pak s ním mohu komunikovat přes USART.

Připojený programátor a spuštěný program MPLAB X IDE neumožní současně použít klasický terminál, bez toho jak jsem napsal výše. Programátor MPLAB Snap ve spojení s MPLAB X IDE má vlastní, další virtuální COM port (např. COM24) označený jako External Connection, Data Gateway Interface (DGI) Serial Port, který umožní zobrazit přijímaná data (RX) přes programátor, odesílaná z chipu, v Data Visualizeru*. Je tam také Simple Serial Port Terminal* (Menu, Tools, Embedded; oba programy* je nutné do MPLAB X IDE doinstalovat).

Tvůj programátor neznám, ale mohlo by ti to pomoci se chytit ;) .

Na rozdíl od Arduina ale není nutné sériový výstup používat pro ladění programu (napsaný v C). Pomocí MPLAB X IDE a programátoru MPLAB Snap mohu program snadno krokovat, nastavit si break pointy a po zastavení si zobrazit proměnné aj. Samozřejmě pokud používám USART a chci si ověřit, že data skutečně posílá a přijímá, použiju HTerm, případně LA104 nebo digitální osciloscop.

Elkez
Příspěvky: 51
Registrován: 03 úno 2021, 07:14
Reputation: 0

Re: Konflikt portů

Příspěvek od Elkez » 10 úno 2021, 20:13

To mi připadá moc komplikované, to bude možná lepší ladit na Arduinu a pak se pokusit upravit program podle použitého procesoru.
Ale díky všem za čas.

Elkez
Příspěvky: 51
Registrován: 03 úno 2021, 07:14
Reputation: 0

Re: Konflikt portů

Příspěvek od Elkez » 10 úno 2021, 20:19

Ale asi Pavel1tu má pravdu:

"Rozhodně ale připojení přes programátor na MOSI/MISO neumí připojení přes Serial monitor"

To bude ten zádrhel.

Uživatelský avatar
Caster
Příspěvky: 380
Registrován: 11 zář 2019, 09:02
Reputation: 0

Re: Konflikt portů

Příspěvek od Caster » 10 úno 2021, 20:38

Elkez píše:
10 úno 2021, 20:19
"Rozhodně ale připojení přes programátor na MOSI/MISO neumí připojení přes Serial monitor"
V tom není vůbec žádný zádrhel. Na svém programátoru musíš samozřejmě na piny TX/RX (pin 4 a 5) připojit RX/TX tvého chipu. Jak jsem psal, já programuji ATtiny202 pomocí jednoho pinu UDPI (ty pomocí SPI) a pokud na piny programátoru MPLAB Snap TX/RX (pin 8 a 7) připojím RX/TX ATtiny202, ukončím IDE na notebooku a spustím HTerm, normálně mohu s chipem komunikovat přes USART.

Elkez
Příspěvky: 51
Registrován: 03 úno 2021, 07:14
Reputation: 0

Re: Konflikt portů

Příspěvek od Elkez » 18 úno 2021, 08:47

Propojil jsem Rx a Tx čipu a programátoru (křížem i krážem), ale monitor pořád nic.
MPLAB nepoužívám, jen se snažím zprovoznit monitor na IDE Arduina přes programátor, ale nedaří se.
Nevím, kde dělám chybu a jestli je to vůbec možné provozovat v této konstelaci (viz poznámka od Pavel1tu).

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů