Chyba při kompilaci - soubor nenalezen

Odpovědět
Malkin
Příspěvky: 7
Registrován: 17 kvě 2020, 13:17
Reputation: 0

Chyba při kompilaci - soubor nenalezen

Příspěvek od Malkin » 12 říj 2020, 20:51

Zdravím, potřeboval bych poradit s kompilací.
Snažím se rozchodit RFID čtečku MF RC522 s deskou STM8s103f3p6. Stáhnul jsem knihovnu z Githubu stm8_rc522-master. Ta obsahuje v souboru rc522.h položku: #include"iostm8s103f3.h"
Bohužel ale kompilátor hlásí chybu, že tento soubor (iostm8s103f3.h) nemůže najít.
Udělal jsem někde chybu?
Začátek kódu:

Kód: Vybrat vše

#include <I2C.h>
#include <LiquidCrystal_I2C.h>
#include <SPI.h>
#include <rc522.h>

LiquidCrystal_I2C (lcd,0x27, 20, 4);
Na internetu jsem řešení nenašel...

ondraN
Příspěvky: 932
Registrován: 08 srp 2019, 20:01
Reputation: 0

Re: Chyba při kompilaci - soubor nenalezen

Příspěvek od ondraN » 13 říj 2020, 12:34

A je tam někde ten soubor, nebo není? Může být třeba v jiném adresáři, kam nemá copmiler nastavenou cestu.

Malkin
Příspěvky: 7
Registrován: 17 kvě 2020, 13:17
Reputation: 0

Re: Chyba při kompilaci - soubor nenalezen

Příspěvek od Malkin » 13 říj 2020, 18:43

Prohledal jsem celý disk a nic nenašel. Zaráží mě, že jej knihovna neobsahuje, když jej používá. Nebo jsem jen nestáhnul nějakou standardní knihovnu?

ondraN
Příspěvky: 932
Registrován: 08 srp 2019, 20:01
Reputation: 0

Re: Chyba při kompilaci - soubor nenalezen

Příspěvek od ondraN » 14 říj 2020, 07:13

To u knihoven pro arduino nic překvapivého není. Na netu se najdou různé. Bohužel, ty dobře napsané jsou ve velké menšině. Zbývá několik možností. Buď se pokusit kontaktovat autora a vyřešit to s ním. Pak je možnost zkusit nějakou jinou knihovnu. A poslední možnost je, vykašlat se na knihovnu a napsat si to sám. Pro začatečníka doporučuji postupovat v pořadí, jak jsem to napsal :mrgreen:

Malkin
Příspěvky: 7
Registrován: 17 kvě 2020, 13:17
Reputation: 0

Re: Chyba při kompilaci - soubor nenalezen

Příspěvek od Malkin » 15 říj 2020, 15:45

Děkuji za reakci.
Kontaktovat autora z číny asi nemá smysl :D
Jinou knihovnu jsem zatím nenašel, ale budu hledat dál.
Vlastní knihovnu jsem ještě nikdy nedělal a zatím se do toho pouštět nebudu. Nejlepší asi bude sednout na nějakou dobu k manuálům a čerpat informace...

ondraN
Příspěvky: 932
Registrován: 08 srp 2019, 20:01
Reputation: 0

Re: Chyba při kompilaci - soubor nenalezen

Příspěvek od ondraN » 16 říj 2020, 07:18

Knihovnu si dělat nemusíš, stačí úplně pár funkcí, které ti to zinicializují a přečtou data, ty jsou v programu. Ale já bych zkusil napsat email tomu autorovi. Anglicky drtivá většina čínských programátorů umí a internet tam mají taky :mrgreen:

ondraN
Příspěvky: 932
Registrován: 08 srp 2019, 20:01
Reputation: 0

Re: Chyba při kompilaci - soubor nenalezen

Příspěvek od ondraN » 17 říj 2020, 12:18

Jak jsem zjistil, ten soubor není součástí rozšíření arduino desek a používaly ho jiné platformy než arduino. Možná by fungovalo, kdyby se místo něj includoval stm8s.h , což je standard peripheral library a ta by mohla obsahovat i funkce používané čtečkou (pokud tedy používáš tohle rozšíření https://github.com/tenbaht/sduino/raw/m ... index.json. Ale vzhledem k tomu, že se includuje iostm8s103f3.h, tak mám obavy že knihovna není určena pro arduino prosředí.

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Chyba při kompilaci - soubor nenalezen

Příspěvek od pavel1tu » 17 říj 2020, 16:55

Sduino (Arduino API to the STM8) od Michaela je dělané pod ArduinoIDE, jen nemohu najít pro jakou verzi,
on tam už dle mne tak 2 roky nic neměnil. Tak před 3 roky mi to fungovalo bez problémů.

Ale mne to jde nainstalovat, pokud sem hodiš kod, testnu kompilaci

PS: teď koukám na ten kus kodu a ty ostatní knihovny máš odkud, nejsou jen pro Arduino, jsou pro STM8 ?
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Malkin
Příspěvky: 7
Registrován: 17 kvě 2020, 13:17
Reputation: 0

Re: Chyba při kompilaci - soubor nenalezen

Příspěvek od Malkin » 19 říj 2020, 17:42

Pravda, tu knihovnu I2C.h jsem použil automaticky, aniž bych si uvědomil, že nemám "arduino čip". Ovšem lcd display funguje bez problému.
Problém bude určitě v tom SPI.h, protože nejspíš neobsahuje informace o STM8 :roll: Ke čtečce přistupuji právě skrze SPI.
Několik knihoven jsem již stáhnul, ale v IDE se tváří jako nepodporované k danému čipu.
Momentálně se ke svému projektu nedostanu. Aspoň budu mít dost času ke studování SPI na STM8. Třeba to lépe pochopím a napíšu si to celé sám bez knihovny...

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Chyba při kompilaci - soubor nenalezen

Příspěvek od pavel1tu » 19 říj 2020, 20:26

Já mám kvůli STM32, abych to měl jednodušší - IDE 2x + neinstaluji jej- mám ZIP verzi
V jednom mám všechny knihovny a projekty na Arduina, v druhém na STM
Jde to jednodušeji zálohovat jako celek, když je problém prostě obnovím nějakou funkční verzi.

Na kroužku se snažíme jet už na STM32CubeIDE + J-LINK EDU, ale mám jen jeden svůj, tak uvidíme
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů