Monitorovací systém

OakLD
Příspěvky: 6
Registrován: 22 dub 2018, 09:33
Reputation: 0

Monitorovací systém

Příspěvek od OakLD » 22 dub 2018, 10:00

Dobrý den,

nenašel jsem vhodnější a obecnější kategorii fóra než je tato. Poprosil bych o radu, zda je navržená sestava realistická. S elektronikou mám zkušenosti pouze okrajové a byť se o Arduino zajímám už nějakou dobu, na otázky kompatibility a vhodnosti řešení nemám žádné zkušenosti. Nějak začít musím a důvod pro následující malý projekt je ten, že potřebuji sestavu, která bude dobře fungovat off-grid z akumulátorů. Sestavení z hotových komponent kamerových systémů tohle nesplňuje, v takové sestavě jsou zbytečné prvky a např. IR přisvícení funguje neustále s relativně významným odběrem energie. To pak s běžným malým solárním systémem nevychází, akumulátor nevystačí.

Sestava má provádět snímkování v nastavených časových intervalech - s různou intenzitou během dne a noci - a ukládat je na cloud. Případně, při zaznamenání pohybu v zabezpečené zóna poslat email (další notifikace se dá řešit).
Bonusové funkce: Snímkování/záznam videa při povelu z PIR čidla nebo přes internet.

Přikládám schéma navrženého systému. Solární napájení již mám pro jiné zařízení odzkoušené. Anténu s wifi modemem bude instalovat firma.

Zbytek komponent (převážně Arduino) musím nakoupit - jsou vhodně navržené, bude to takto fungovat? Je to optimální, nebo to chce doladit?
Bude nutné přidat také modul s hodinami? Nějaké další rady?
ArduinoMonitoringSystem.JPG
Další otázky budou k programu pro běh (trochu off-topic této kategorie, ale asi lepší to nechat pohromadě). Předpokládám, že hotové řešení nebude a budu muset napsat vlastní program. To by pro mě neměl být problém, kromě periferií jsem zkušený programátor. Budu vděčný, pokud mě zkušení navedou na inspirativní programy, které se co nejblíže blíží tomu, co potřebuji.

AstroMiK
Příspěvky: 592
Registrován: 08 pro 2017, 19:05
Reputation: 0

Re: Monitorovací systém

Příspěvek od AstroMiK » 22 dub 2018, 10:09

Nemám žádné zkušenosti s tím ethernet shieldem, takže asi moc neporadím, ale ty kamery mají podle mého názoru analogový výstup (kompozitní / S-video), takže by se daly připojit přímo k televizi (přes SCART), ale do Arduina půjdou asi dost těžko.

OakLD
Příspěvky: 6
Registrován: 22 dub 2018, 09:33
Reputation: 0

Re: Monitorovací systém

Příspěvek od OakLD » 22 dub 2018, 10:58

Aha, zkoušel jsem něco dohledat a nevypadá to s propojením FPV kamer dobře... Většinou se to používá se spešl trasmitterama.

Tahle by tedy mohla být OK? http://navody.arduino-shop.cz/navody-k-produktum/vga-kamera-ov7670.html

Na snímkování by to ale možná chtělo alespoň o něco vyšší rozlišení. Krátké video by Arduino také mohlo zvládnout, když bude uložené v samostném bufferu kamery...?

AstroMiK
Příspěvky: 592
Registrován: 08 pro 2017, 19:05
Reputation: 0

Re: Monitorovací systém

Příspěvek od AstroMiK » 22 dub 2018, 11:13

Na statické fotky je ta VGA kamera určitě použitelná, ale nedokážu zhodnotit, jak bude vypadat video.
Bude Arduino schopné zpracovávat data z bufferu kamery tak rychle, aby nedošlo k jeho zaplnění?

K380
Příspěvky: 134
Registrován: 04 srp 2017, 12:43
Reputation: 0

Re: Monitorovací systém

Příspěvek od K380 » 22 dub 2018, 13:01

Tady máš zapojení kamery pouze 4-mi kabely. Je tam i SD karta !

http://www.instructables.com/id/How-to- ... h-Arduino/

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Monitorovací systém

Příspěvek od pavel1tu » 22 dub 2018, 14:36

Vše co máš navržené máme v plánu též, místo DAT zatím jen SMS.
Zatím funkční jen ALARM na pohyb, kontakt, požár + SMS, ovládání topení (zap/vyp) + baterka (jen 2Ah - pouze záloha při výpadku elektřiny)

Kamery musíš hledat s "TTL"
(ty co tam máš máme na dronu-vysílají jen obraz v nějakém formátu a ten se přes další destičku pak po 5G přenáší do brýlý),
mají RX/TX, kterým topřipojíš k Arduinu (kameru už ovládat umím (zap/vyp/sleep/rozlišení/detekce pohybu), nepochopil jsem jak z toho dostat obraz foto/video, příklady z netu jako vždy nefungují.
Přisvícení mám vymyšlené jako ty - zvlášť (jde nainstalovat na více míst, kamera pak lépe vidí), jakmile se podle čidla setmípod nějakou intenzitu, z kamery se mi tato informace nepodařila vyloudit, zapnu IR přisvícení, zatím neumím kameru ovládat mezi den/noc režimem.

Teď to ale usnulo, věnujem se zahradě, chatě, RC letadlům, snad až bude pršet ....
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

OakLD
Příspěvky: 6
Registrován: 22 dub 2018, 09:33
Reputation: 0

Re: Monitorovací systém

Příspěvek od OakLD » 22 dub 2018, 14:46

K380 píše:
22 dub 2018, 13:01
Tady máš zapojení kamery pouze 4-mi kabely. Je tam i SD karta !

http://www.instructables.com/id/How-to- ... h-Arduino/
Jo, díky, to vypadá pro začátek velmi dobře, přijde mi to jednodušší zapojení, než podle toho českýho návodu... Nastuduju...

OakLD
Příspěvky: 6
Registrován: 22 dub 2018, 09:33
Reputation: 0

Re: Monitorovací systém

Příspěvek od OakLD » 22 dub 2018, 14:52

AstroMiK píše:
22 dub 2018, 11:13
Na statické fotky je ta VGA kamera určitě použitelná, ale nedokážu zhodnotit, jak bude vypadat video.
Bude Arduino schopné zpracovávat data z bufferu kamery tak rychle, aby nedošlo k jeho zaplnění?
To je správnej dotaz. Má to pouze 3 Mb (ano Mb, ne MB), což je dobrý akorát tak na snímkování. Já s tím do začátku přežiju, ale výhledově by asi krátký video bylo rozumný. Částečně to má být na sledování zvířat a ze snímku ani ze série snímků se chování kobyly nemusí poznat, jestli se chystá rodit... :-). Ideální by bylo asi, aby to Arduino nezpracovávalo, jen otevřelo stream a posílalo to do cloudového úložiště. Takto podle mě fungujou i všechny IP kamery, který v sobě beztak mají něco jako arduino...

OakLD
Příspěvky: 6
Registrován: 22 dub 2018, 09:33
Reputation: 0

Re: Monitorovací systém

Příspěvek od OakLD » 22 dub 2018, 14:59

pavel1tu píše:
22 dub 2018, 14:36
Vše co máš navržené máme v plánu též, místo DAT zatím jen SMS.
Zatím funkční jen ALARM na pohyb, kontakt, požár + SMS, ovládání topení (zap/vyp) + baterka (jen 2Ah - pouze záloha při výpadku elektřiny)

Kamery musíš hledat s "TTL"
(ty co tam máš máme na dronu-vysílají jen obraz v nějakém formátu a ten se přes další destičku pak po 5G přenáší do brýlý),
mají RX/TX, kterým topřipojíš k Arduinu (kameru už ovládat umím (zap/vyp/sleep/rozlišení/detekce pohybu), nepochopil jsem jak z toho dostat obraz foto/video, příklady z netu jako vždy nefungují.
Přisvícení mám vymyšlené jako ty - zvlášť (jde nainstalovat na více míst, kamera pak lépe vidí), jakmile se podle čidla setmípod nějakou intenzitu, z kamery se mi tato informace nepodařila vyloudit, zapnu IR přisvícení, zatím neumím kameru ovládat mezi den/noc režimem.
Jo, dobře zkusím to nastudovat. To přisvícení extra volím kvůli tomu, že na IP kamerách se nedá ovládat (alespoň mi to řekli lidi, co se zabezpečovačkama živí, že už to řešili). Tj. jak si kamera usmyslí, že potřebuje svítit, tak si zapne IR a tenhle největší žrout energie valí celou noc.

Mám v záloze ještě jedno řešení a to použití kamery Hikvision, která má dokonce i motorické ovládání přes internet a všechno co ty kamery maj umět. Teoreticky bych ji mohl zapínat a vypínat přes relé, ale nevím, jestli ji tím neodrovnám a můžou tam být další technický věci jako je ztráta nastavení při odpojení proudu, atd.

K380
Příspěvky: 134
Registrován: 04 srp 2017, 12:43
Reputation: 0

Re: Monitorovací systém

Příspěvek od K380 » 22 dub 2018, 15:29

Použil bych WiFi kamery (třeba GO Pro) které mají v sobě čidlo pohybu, odpadl by problém se spouštěním a s přenosem a jen bych nahrával video na SD kartu a případně na monitor. Zbytek řešil ( infra osvětlení atd.) Arduinem. Tyto kamery mají daleko větší rozlišení pro tvoje požadavky. Dají se pořídit za cca 1500 Kč.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů