Meranie napatia LIPO baterie a nasledne posielani cez wifi

Odpovědět
radondca
Příspěvky: 3
Registrován: 23 úno 2018, 11:10
Reputation: 0

Meranie napatia LIPO baterie a nasledne posielani cez wifi

Příspěvek od radondca » 23 úno 2018, 11:33

Čaute,
Chcel by som vas ako urcite skusenejsich poprosit o radu. Teda najskvor jednoducho co ma trapi a ak by to slo asi aj viac detailov.
Takze, som letecky modelar a jedna z veci co ma zaujma za letu je stav lipo baterky. Mal som kupenu taku externu telemetriu co ukazovala stav aku. Ale pokazil sa mi vysielac a nejde opravit a ani sa uz neda kupit. A tak ma napadlo ci by nieco take neslo spravit s arduinom cez wifi a displejom.
Uz som trosku bastlil s arduino uno, ale na nieco taketo si netrufam. A tak je otazka slo by to?
dik moc rado

jankop
Příspěvky: 1029
Registrován: 06 zář 2017, 20:04
Reputation: 0
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Meranie napatia LIPO baterie a nasledne posielani cez wifi

Příspěvek od jankop » 23 úno 2018, 13:50

Dovedu si to představit a nebylo by to nijak zvlášť složité nebo nákladné.
Naprogramovat esp8266/arduino jako vysílač a přijímat buď druhým esp8266 s displejem nebo na mobil s WiFi. V modelu by musel být ještě nějaký měnič pro 3.3V. Ale to není problém. Bylo by to velmi maličké i lehké, příkon vysílače 100-300mA/3,3V
Problém vidím v tom, že WiFi jako taková není optimálním řešením. Je velmi závislá na kvalitě signálu a mám obavy, že by to víc nefungovalo než fungovalo. RC soupravy sice pracují ve stejném pásmu, ale používají poněkud jiné protokoly. Obnovení spojení WiFi trvá často vteřiny a za letu by tím ta telemetrie nejspíš padala jak hruška. Muselo by se to zkusit, on ten dosah by taky asi nebyl žádnej zázrak.

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Meranie napatia LIPO baterie a nasledne posielani cez wifi

Příspěvek od pavel1tu » 23 úno 2018, 17:12

Jako modelář budu nejprve oponovat:
- 2,4G je momentálně nejpoužívanější pásmo, s dosahem až 2km - přímá viditelnost (tedy rozhodně dál než kam modelář vidí)
- ano, princip propojení je trochu jiný, přijímač/vysílač jsou předem spárované tudíž nemusí navazovat spojení, neustále střídají kanály atd. - ale principielně to je pořád WiFi

K řešení:
- opravdu moduly na wifi co se pužívají mají problém v tom navazování spojení, ale jakmile se spojí, myslím že do vypnutí, nebo restartu by k tomu nemělo docházet, ale nemám zkušenost
- pokud chceš posílat jen stav baterie, asi by stačilo posílat co 1s nebo klidně co 5s, není to jako telemetrie zda letadlo stoupá, klesá, tudíž minimum dat
- nevím jak vysoko létáš, ale do výšky 300m kam létám já bych použil jinou frekvenci než kterou řídím model (interference, rušení)
- nevím jak to bude spolehlivé - je to věc vyzkoušení....něco jsem již četl na forech, pokud to najdu, pošlu odkaz

Druhé řešení:
- nevím jak máš drahý model, ale zauvažoval bych i o nové stanici (já mám čínský Taranis, to nejlevnější co se před 3 roky prodávalo a nedám na něj dopustit)
- jaký vysílač se ti "pokazil", vysílač je to co držíme v ruce, nebo myslíš jen vysílač od té telemetrie ? Vůbec jsem nepochopil jestli to bylo zvlášť mimo hlavní vysílač, nebo jeho součástí
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

jankop
Příspěvky: 1029
Registrován: 06 zář 2017, 20:04
Reputation: 0
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Meranie napatia LIPO baterie a nasledne posielani cez wifi

Příspěvek od jankop » 23 úno 2018, 22:34

Vím, že pásmo je prakticky stejné, ale není to WiFi. Protokol WiFi je prostě na rozdíl od tvého tvrzení principiálně úplně něco jiného. Tam musí být bezvadná oboustranná slyšitelnost, což není běžná podmínka RC soupravy na 2,4GHz. Z toho plyne také taková iluze uživatelů WiFi. Ukazuje mi to bezvadný signál, tak proč to nefunguje? Jenže on ten bezvadný signál musí mít i protistrana. Běžné WiFi ti ani 500m bez směrové antény neudělá, a tu jak jistě víš, na řízení modelů těžko použiješ. Profi systémy nepoužívají podle mého názoru WiFi ani pro FPV.

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Meranie napatia LIPO baterie a nasledne posielani cez wifi

Příspěvek od pavel1tu » 24 úno 2018, 18:53

jankop píše:
23 úno 2018, 22:34
Vím, že pásmo je prakticky stejné, ale není to WiFi. Protokol WiFi je prostě na rozdíl od tvého tvrzení principiálně úplně něco jiného. Tam musí být bezvadná oboustranná slyšitelnost, což není běžná podmínka RC soupravy na 2,4GHz. Z toho plyne také taková iluze uživatelů WiFi. Ukazuje mi to bezvadný signál, tak proč to nefunguje? Jenže on ten bezvadný signál musí mít i protistrana. Běžné WiFi ti ani 500m bez směrové antény neudělá, a tu jak jistě víš, na řízení modelů těžko použiješ. Profi systémy nepoužívají podle mého názoru WiFi ani pro FPV.
FPV lita syn, model je na 2,4 video na 5,3-5,9GHz - a to rozlišení asi 700x500 bodu moc dat neposila :-)
PROFI soupravy - ANO jsou jinde, ale jsou cenově více jak 10 násobek

2,4G na RC - ANO, funguje to trochu jinak než WiFi(ale všude se o tom píše jako WiFi, používá to stejnou frekvenci, stejné dělení kanálů a podkanálů), WiFi na Arduinu je opruz - proto jsem navrhoval aby šel jinou cestou než WiFi s Arduinem.
500m - sorry, to už neuvidím ani moje 3m ero :-) - proto jsem se ptal co ma za model, jak velký hlavně, kolik unese


Teď k tematu
Na forech jsem našel nezavislou telemetrii, umi posilat asi 5 analogu(proud, 3 napětí, výšku atd.), zavisi co si tam připojíš, ale je to dost těžké - 120g (což nechápu proč tolik) - psal jsem tam aby hodily odkaz na obchod, je to sice rok stare ale třeba se povede.
Napiš přímo co máš za vysílačku/letadlo, ale stejně jdi raději na RC-forum - tam Ti poradí lépe !
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

radondca
Příspěvky: 3
Registrován: 23 úno 2018, 11:10
Reputation: 0

Re: Meranie napatia LIPO baterie a nasledne posielani cez wifi

Příspěvek od radondca » 27 úno 2018, 10:57

pavel1tu píše:
23 úno 2018, 17:12
Jako modelář budu nejprve oponovat:
- 2,4G je momentálně nejpoužívanější pásmo, s dosahem až 2km - přímá viditelnost (tedy rozhodně dál než kam modelář vidí)
- ano, princip propojení je trochu jiný, přijímač/vysílač jsou předem spárované tudíž nemusí navazovat spojení, neustále střídají kanály atd. - ale principielně to je pořád WiFi

K řešení:
- opravdu moduly na wifi co se pužívají mají problém v tom navazování spojení, ale jakmile se spojí, myslím že do vypnutí, nebo restartu by k tomu nemělo docházet, ale nemám zkušenost
- pokud chceš posílat jen stav baterie, asi by stačilo posílat co 1s nebo klidně co 5s, není to jako telemetrie zda letadlo stoupá, klesá, tudíž minimum dat
- nevím jak vysoko létáš, ale do výšky 300m kam létám já bych použil jinou frekvenci než kterou řídím model (interference, rušení)
- nevím jak to bude spolehlivé - je to věc vyzkoušení....něco jsem již četl na forech, pokud to najdu, pošlu odkaz

Druhé řešení:
- nevím jak máš drahý model, ale zauvažoval bych i o nové stanici (já mám čínský Taranis, to nejlevnější co se před 3 roky prodávalo a nedám na něj dopustit)
- jaký vysílač se ti "pokazil", vysílač je to co držíme v ruce, nebo myslíš jen vysílač od té telemetrie ? Vůbec jsem nepochopil jestli to bylo zvlášť mimo hlavní vysílač, nebo jeho součástí
takže, pokazil sa my vysielač k telemetrii, on je v lietadle a vysiela stav aku do primača čo je aj s displejom.
https://www.thehobbywarehouse.co.nz/pro ... p-mah-v3-1

Ja používam spektrum, staru a som spokojny mam doma 4 vysielačky ( ja + 2 synovia + 1 na chate) a neurekom prímačov a tak s ami nechce isť do niečoho iného, teda aspon zatial a preto ani nechcem isť do novej vysielačky spektrum, lebo ta uz je len dsmx a nepodporuje dsm2. Uz teraz ked ideme lietat tak to vyzera ze sa stahujeme, lebo 3 vysielacky + lietadla a nerad by som nosil kvoli kazdemu modelu zvlast vysielacku :)))

A preto skusan nieco s arduino, lebo aj s tym som sa doma zacal hrat a mozno by to bolo nieco nove co sa naucim. ale ak to nepojde tak potom asi budem musiet predsa len tu vysielacku vymysliet

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Meranie napatia LIPO baterie a nasledne posielani cez wifi

Příspěvek od pavel1tu » 27 úno 2018, 20:08

Rozumím, je to spousta přijímačů a je výhodné mít v rodině vše stejné, děláme to také tak.

Já na Arduinu WiFi nepoužívám - nevyhovu je mi, ale třeba někdo poradí ještě co si o tom myslí.

Koukal jsem že nové přijímače i vysílače se usazují v pásmech na 868MHz. Ale nižší frekvence, i na přímou viditelnost - menší dosah, menší propustnost.
Možná bych se koukl po modulech buď v pásmu 868MHz, já žil v domění, že je toto pásmo u nás zakázané, ale prodejce z Brna má nějaké vyjádření, že je volné pro účel RC modelů, nebo pokud někdo vyzkouží na jakou vzdálenost funguje 2,4G nějakého "lepšího modulu" .... ale jestli to jde připojit k Arduinu jsem osobně nezkoušel .... tady je video kde porovnává podobné 2,4GHz moduly, různé antény ... tak bych se možná těch 2,4G nebál - u toho mnou odkazovaného byl na 1km ?

Problém je že z Číny to jde dlouho, ale je to za pár korun - tak to tak nebolí, když se to nepoužije. A důležité je koupit modul, který jde s Arduinem rozhýbat ..... čína sem tam něco zkopíruje a není k tomu podpora.
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

radondca
Příspěvky: 3
Registrován: 23 úno 2018, 11:10
Reputation: 0

Re: Meranie napatia LIPO baterie a nasledne posielani cez wifi

Příspěvek od radondca » 28 úno 2018, 13:20

zaujmave video, je to na zvazenie, ale ja akosi niesom nejaky odbornik , len taky domaci bastlic a tym padom sa do takychto pokusov neviem pustit. a tak asi to necham na pokoji a budem spekulovat nieco ine.
rado

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Meranie napatia LIPO baterie a nasledne posielani cez wifi

Příspěvek od pavel1tu » 28 úno 2018, 14:50

Tady je většina bastlířů, já programování nedávám vůbec, ale vždy mi tu poradí ....
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů