Baterie pro RTC na desce TinyLab

Odpovědět
romancampula
Příspěvky: 4
Registrován: 26 dub 2020, 13:06
Reputation: 0

Baterie pro RTC na desce TinyLab

Příspěvek od romancampula » 04 kvě 2020, 22:55

Zdravím,
zakoupil jsem před nějakou dobou TinyLab (https://www.hwkitchen.cz/tinylab-vyukov ... exclusive/), na kterém je RTC modul. Je tam slot na baterii, ale bohužel nevím jaký typ. Nikde jsem to nenašel. Víte někdo, jaká baterie tam patří?

Kromě toho, o jaký vlastně RTC modul jde? To jsem také ve specifikaci nenašel.

Děkuji za pomoc.

Hanz
Příspěvky: 262
Registrován: 25 dub 2019, 23:52
Reputation: 0

Re: Baterie pro RTC na desce TinyLab

Příspěvek od Hanz » 04 kvě 2020, 23:25

V článku popis a je napsáno spínaný zdroj 5V až 3A. Napájet je možno i 9V baterií, záleží na počtu připojených periferií a jejich proudovém odběru. Raději bych použil spínaný zdroj např. nabíječku mobilu co dá 2A - třeba.
A myslím, že je zdroj přibalený.

https://arduino.cz/tinylab-nezbytny-zaklad/
Taky Zbyšek Voda odkazuje na články co se s tím dá tvořit, za mě Super ;)

Hanz
Příspěvky: 262
Registrován: 25 dub 2019, 23:52
Reputation: 0

Re: Baterie pro RTC na desce TinyLab

Příspěvek od Hanz » 05 kvě 2020, 02:01

https://arduino.cz/tinylab-nezbytny-zaklad/
RTC je ve schématu uveden DS1307, našel jsem to až teď :lol:
Napájení může být i usb kabelem, 9V , adapterem, ale to jsem už uvedl. Ať slouží ;)

romancampula
Příspěvky: 4
Registrován: 26 dub 2020, 13:06
Reputation: 0

Re: Baterie pro RTC na desce TinyLab

Příspěvek od romancampula » 05 kvě 2020, 11:00

Možná jsem to napsal nepřesně, ale nejde mi o napájení celého TinyLabu, ale o napájení RTC. Na TinyLabu je vlevo místo pro knoflíkovou baterii, která by měla napájet RTC, pokud bude TinyLab bez napájení (předpokládám). Jde mi o tuto knoflíkovou baterii. DS1307 má většinou napájení pomocí baterie LIR2032, která se za běhu nabíjí. Tato velikost však to TinyLabu nepůjde.

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Baterie pro RTC na desce TinyLab

Příspěvek od pavel1tu » 05 kvě 2020, 13:14

Je tam DS1307SO8 a jako uživatel samotného čipu vůbec nevím o možnosti nějakého dobíjení této baterie, nebo kondiku - v datasheetu se přímo píše - je zabráněno zpětnému toku proudu do baterie.
Jedině že by to dělali nějak bokem, ale pochybuji - kvalitní baterie tam vydrží 5 let a více.
Jinak tam je 3V baterie, dle datasheetu a jakou - dle průměru držáku - prodávají se asi 3 druhy.

Teď nově používám DS3231, tam také nelze dát dobíjecí baterii, ale je podporován "low-leakage capacitor".

PS: pokud se záložní baterie nepoužívá, myslím že se ten PIN musí propojit z GND ale nejsem si jistý na 100% - lze nalézt v datasheetu.
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

romancampula
Příspěvky: 4
Registrován: 26 dub 2020, 13:06
Reputation: 0

Re: Baterie pro RTC na desce TinyLab

Příspěvek od romancampula » 05 kvě 2020, 13:23

K modulu DS3231 nelze dát dobíjecí baterii? Na https://www.hwkitchen.cz/rtc-hodiny-rea ... m-at24c32/ uvádí, že je vhodná nabíjecí baterie LIR2032, která se při používání nabíjí.

Pacok
Příspěvky: 33
Registrován: 08 bře 2020, 10:14
Reputation: 0

Re: Baterie pro RTC na desce TinyLab

Příspěvek od Pacok » 06 kvě 2020, 14:20

Mala by byt 3V bareria a je uplne jedno akeho typu.ja pouzivam THT vyhotovenie ktore preletujem a vraj vydrzi 10 rokov.

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Baterie pro RTC na desce TinyLab

Příspěvek od pavel1tu » 06 kvě 2020, 15:47

romancampula píše:
05 kvě 2020, 13:23
K modulu DS3231 nelze dát dobíjecí baterii? Na https://www.hwkitchen.cz/rtc-hodiny-rea ... m-at24c32/ uvádí, že je vhodná nabíjecí baterie LIR2032, která se při používání nabíjí.
Vy píšete o koze, já o voze.
Jak píšu já - přímo k IO - nepodporuje dobíjení. Jak jsem psal v příspěvku - pokud to není zařízeno nějak bokem na "modulu" .

Pokud se začtete více o "modulu" DS3231 - ano, můžete dát dobíjecí baterii - ale jen u některých provedení, které mají osazenou diodu a odpor, přes který se to dobíjí. Zde je opět jedno velké ALE - modul dle většiny prodejců podporuje 5V i 3,3V, ale pokud se začtete hlouběji u autora modulu - při použití 3,3V dobíjení nefunguje - což je logické.
Tudíž je lepší tam dát klasiku - nedobíjecí ale nějakou kvalitní - moje zkušenost - mám je tam 5let a zatím drží.

Takže takto tomu již budete rozumět ?

PS: techto modulů mám několik, od stejného prodejce a některé mají dobíjení, jiné ne (ten odpor a diodu), takže je to takové - zvláštní
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

romancampula
Příspěvky: 4
Registrován: 26 dub 2020, 13:06
Reputation: 0

Re: Baterie pro RTC na desce TinyLab

Příspěvek od romancampula » 11 kvě 2020, 11:36

Dobrý den,
věřím, že se již chápeme.

Abych si (a třeba i pro ostatní) odpověděl na svůj původní dotaz, tak do TinyLab lze vložit baterii LR1220.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů