milisekundy

Odpovědět
navrkalmiroslav
Příspěvky: 1
Registrován: 21 bře 2020, 12:32
Reputation: 0

milisekundy

Příspěvek od navrkalmiroslav » 21 bře 2020, 12:39

Ahoj, měl bych prosbu,
udělal jsem pro náš plavecký klub takovou časomíru pro plavecké závody.
Potřeboval bych poradit jak získat přesné milisekundy, když modul DS 3231 umí jenom sekundy a funkce milis je nepřesná.
Děkuji za rady.

ondraN
Příspěvky: 932
Registrován: 08 srp 2019, 20:01
Reputation: 0

Re: milisekundy

Příspěvek od ondraN » 22 bře 2020, 07:26

V tomhle případě se to nedá nijak očůrat. Jediné řešení je externi přesný generátor a buď jeho výstup hodit na timer2 a tím impulsy čítat, nebo udělat externí čítač a jeho výstupy arduinem číst. Akorát se mi nezdá, že by měla millis moc velkou odchylku. Zkusil bych ještě nějaké jiné arduino, třeba originální. Možná je to jen ujetý krystal.

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: milisekundy

Příspěvek od pavel1tu » 23 bře 2020, 08:47

No, co říci - pokud něco má fungovat na ms, musím už v návrhu vycházet ze zařízení, co to umí - má přesnou časovou základnu a je i při změně teploty nějak stabilní - což Arduino tak nějak je - podle jeho ceny - já bych řekl že na časy kolem 3min to bylo vyjímečně pod deset ms, spíše desítky ms.


Kdysi jsme to měřili v labu - měříme časy kolem 8min (auta - závod přesnosti) a jedeme jen na 0,01s - ani přesný krystal +/-20ppm nezaručí přesnost času, asi za to může to, jak uvnitř CPU funguje.
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Uživatelský avatar
kiRRow
Příspěvky: 1151
Registrován: 07 kvě 2019, 07:03
Reputation: 0
Bydliště: Opava

Re: milisekundy

Příspěvek od kiRRow » 23 bře 2020, 10:20

Pokud mám chybu, která se opakuje a umím zjistit její velikost, pak s touto chybou umím i počítat a od výsledku ji odečíst.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů