RTC a I2C adresa

Odpovědět
Axamith
Příspěvky: 530
Registrován: 09 srp 2017, 08:17
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

RTC a I2C adresa

Příspěvek od Axamith » 20 říj 2018, 09:30

Ahoj, v tématu Převodním úrovní jsem zmínil, že dávám dohromady vlastní shield na Arduino UNO.
Bude obsahovat RTC, OLED display 128x32, 2 tlačítka pro nastavení času, 5-ti kanálový převodník úrovní a RFM69. Pro velmi omezenou velikost shieldu jsem se přiklonil k RTC osazeného přímo na desce. Modul bych tam nedostal. Vycházím z tohoto návrhu.
Jak se při vlastní výrobě řeší adresa I2C? Má ji každý čip již z výroby, nebo se musí nastavit SW. Máte někdo zkušenost se stavbou RTC?

petan
Příspěvky: 358
Registrován: 23 črc 2017, 10:19
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: RTC a I2C adresa

Příspěvek od petan » 20 říj 2018, 09:43

Koukni se do datasheetu toho cipu. Obecne tyto integrace maji na vyber nekolik konkretnich adres. Jejich zmena se provede pripojenim nejakejho pinu na +, nebo -.

petan
Příspěvky: 358
Registrován: 23 črc 2017, 10:19
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: RTC a I2C adresa

Příspěvek od petan » 20 říj 2018, 13:43

Tak jsem koukal do datasheetu a dle všeho má DS3231 pouze jednu neměnnou adresu 0x68.

Např. čidlo intenzity osvětlení BH1750 má možnost zvolit si ze dvou adres právě připojením jednoho pinu na log. úroveň L, nebo H. Viz článek Komunikace s čidlem přes I2C
Přílohy
ds3231.png

Axamith
Příspěvky: 530
Registrován: 09 srp 2017, 08:17
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: RTC a I2C adresa

Příspěvek od Axamith » 22 říj 2018, 06:42

Prošel jsem si datasheet, ale nic o změně adresy jsem nenašel. Ani komerční výrobky nemají piny na změnu. Předešlý příspěvek to jen potvrzuje.
Moc díky za konzultaci.

Axamith
Příspěvky: 530
Registrován: 09 srp 2017, 08:17
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: RTC a I2C adresa

Příspěvek od Axamith » 22 říj 2018, 08:02

Procházel jsem další fóra a hledal informace o RTC s DS3231. Konstrukce, kterou odkazuji v prvním příspěvku je jen surové RTC bez nabíjení baterie a EEPROM. Existují rozšířené verze s nabíjením a pamětí. U nabíjení bývá problém, při napájení 5V teče do baterie příliš velký proud a baterie může explodovat. Řešení je úprava obvodu nabíjení. Více o problematice zde.
Takže bych měl rozšířit o nabíjení, modul napojím na 3V3 a neměl by být problém (shield bude na UNO, takže s napájením 3V3 je k dispozici).
Co EEPROM? Je třeba ji použít? Jaké informace se do ni ukládají? Nebo se dá použít jako ext. paměť?
Když jsem svůj modul prohnal I2C scanerem, vracel mi 2 adresy, nějak mi to hlava nebrala, pak mi došlo, že to je samotné RTC a EEPROM,

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: RTC a I2C adresa

Příspěvek od pavel1tu » 22 říj 2018, 15:48

Co místo baterie "super kondik", tedy kondenzátorovou baterii
jde o to jakdlouho to předpokládáš bez napájení

PS: dobíjecí baterku bych neřešil, pokud to nepoletí k Marsu, nejstarší zařízení co kámoš má je asi 5 let a ještě ji prý neměnil - pokud se tedy bavíme o záloze RTC obvodu
PS2: nevím o tom že by RTC obvod (co mám z číny) dobíjek baterku, je tam doslova psána jako "záložní napájení"
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 hostů