Existuje modul s dvou kanálovým relé?

PetrB
Příspěvky: 141
Registrován: 20 čer 2018, 13:39
Reputation: 0

Existuje modul s dvou kanálovým relé?

Příspěvek od PetrB » 15 úno 2023, 02:33

Mám na mysli jedno relé, které by spínalo/přepínalo současně dva okruhy. Snažím se to najít, ale zatím mi z toho pořád lezou klasické vícekanálové moduly, kde je pro každý kanál samostatné relé. Mě by se hodilo mít to tak, abych "na jeden drát přepínal dvě vedení". Potřebuji to jako křížový přepínač pro schodišťák, kdy by arduino simulovalo třetí přepínač. Zatím to řeším tak, že obě relé jsou řízena samostatnými piny, které nastavuji najednou. Vím, že by to šlo řešit třeba prodrátováním ovládacích vstupů u obou relé, ale uvažoval jsem, zda existuje i ta možnost s více kanály v jednom relé.

Díky

Pb

analytik
Příspěvky: 148
Registrován: 26 čer 2020, 12:48
Reputation: 0
Bydliště: Děčín

Re: Existuje modul s dvou kanálovým relé?

Příspěvek od analytik » 15 úno 2023, 06:47

Existují relé s jedinou cívkou, kotvou a několika přepínacími kontakty. Většinou však nemají optron, takže vstup doplnit spínacím tranzistorem, případně optronem. Například https://www.hadex.cz/l613a-rele-htl-2c- ... 230vac10a/

analytik
Příspěvky: 148
Registrován: 26 čer 2020, 12:48
Reputation: 0
Bydliště: Děčín

Re: Existuje modul s dvou kanálovým relé?

Příspěvek od analytik » 15 úno 2023, 07:36

Pro milovníky miniatur doporučuji bistabilní relé http://www.hezkyden.cz/shop/miniaturni- ... rele-12-v/
K přepnutí do opačného stavu mu stačí krátký impuls, takže má minimální vlastní spotřebu.

PetrB
Příspěvky: 141
Registrován: 20 čer 2018, 13:39
Reputation: 0

Re: Existuje modul s dvou kanálovým relé?

Příspěvek od PetrB » 15 úno 2023, 12:48

Ahoj, díky za tipy. Našel jsem díky tomu něco, co by v principu odpovídalo https://hadex.cz/l622b-rele-cy115f-2c-1 ... kt-250v8a/, akorát je to nedostupné...

Zeptám se ještě obecně: jak se těmto mechanickým relé líbí, že jsou dlouhodobě sepnuty? To, že jsou sepnuty nutně nemusí znamenat, že na ovládaných pinech něco teče.

To bistabilní relé se mi celkem líbí, ale ovládání pulsem mi tak úplně neodpovídá celkově zamýšlené koncepci ovládání. Viděl jsem na netu nějaká zapojení, ale moc jsem ji nerozumněl, tak jsem to zatím nechal na původním zapojením s https://dratek.cz/arduino/122113-rele-m ... duino.html (podobné)

analytik
Příspěvky: 148
Registrován: 26 čer 2020, 12:48
Reputation: 0
Bydliště: Děčín

Re: Existuje modul s dvou kanálovým relé?

Příspěvek od analytik » 15 úno 2023, 14:53

Při dodržení ovládacího napětí může být relé sepnuté neomezeně, jen spotřebovává energii a mění ji na teplo.
Tento nedostatek nemá bistabilní relé, které jen překlopí do opačné polohy a zůstává tak bez spotřeby energie. Stálé napětí na cívce mu ale nevadí. Lze ho ovládat střídavým připojením napětí na jednu ze dvou cívek nebo změnou polarity napětí na jedné z nich.

PetrB
Příspěvky: 141
Registrován: 20 čer 2018, 13:39
Reputation: 0

Re: Existuje modul s dvou kanálovým relé?

Příspěvek od PetrB » 15 úno 2023, 16:24

O.K. děkuji za vysvětlení.

PetrB
Příspěvky: 141
Registrován: 20 čer 2018, 13:39
Reputation: 0

Re: Existuje modul s dvou kanálovým relé?

Příspěvek od PetrB » 16 úno 2023, 12:51

Ahoj,
dovolím si toto téma znovu otevřít.

V tuto chvíli ten křížový přepínač realizuji pomocí tohoto modulu (https://dratek.cz/arduino/122113-rele-m ... duino.html). Vzhledem k relativně vysokému spínacímu proudu (<80mA) to mám zapojené na dva Piny u Ard, které ovládám spolu.
Relé_2Přepínače_2Piny.JPG
Na ovládání pomocí jednoho pinu jsem použil NPN tranzistor, kde ještě musím správně vypočítat odpory, aby v závěrném směru do relé nic neprocházelo.
Relé_2Přepínače_PosílenýPin.JPG
Ještě jsem uvažoval použít to polovodičové relé, ale to je bohužel jenom spínač a ne přepínač. Takže na ten křížový přepínač bych musel použít modul se 4 ks (https://dratek.cz/arduino/122146-ssr-re ... level.html), kde by byly propojené dvojice kanálů z nichž jedna by byla buď přes NOT hradlo (nebo třeba NAND,NOR) nebo přes PNP tranzistor připojena k ovládacímu Pinu a druhá napřímo.
Relé_4Spínače_Hradlo.JPG
Co vy na to?
Předem díky za konzultaci.
Přílohy
Ideální stav
Ideální stav

analytik
Příspěvky: 148
Registrován: 26 čer 2020, 12:48
Reputation: 0
Bydliště: Děčín

Re: Existuje modul s dvou kanálovým relé?

Příspěvek od analytik » 16 úno 2023, 13:51

Nějak mi uniká pointa vašeho projektu. Křížové spínače jsem naposled potkal před padesáti lety ve škole a matně si pamatuji, že základem byly dva z různých míst nezávisle ovládané přepínače. Jaký smysl má dvojice relé a co je bude ovládat? Přiznám se, že skoro všechna osvětlovací tělesa ovládám dálkově, takže v drátech snadno zabloudím. Výše uvedené polarizované relé s dvojicí přepínacích kontaktů by možná projekt značně zjednodušilo.

Uživatelský avatar
kiRRow
Příspěvky: 1152
Registrován: 07 kvě 2019, 07:03
Reputation: 0
Bydliště: Opava

Re: Existuje modul s dvou kanálovým relé?

Příspěvek od kiRRow » 16 úno 2023, 14:32

PetrB píše:
16 úno 2023, 12:51
Ještě jsem uvažoval použít to polovodičové relé, ale to je bohužel jenom spínač a ne přepínač.
Tady pozor, pokud tímto sepneš DC proud, tak dokud jím bude procházet, "neodpadne" i kdybys to odpojil od napájení. Při AC tento problém není, SST relé "odpadne" při průchodu nulou.

PetrB
Příspěvky: 141
Registrován: 20 čer 2018, 13:39
Reputation: 0

Re: Existuje modul s dvou kanálovým relé?

Příspěvek od PetrB » 16 úno 2023, 14:38

analytik píše:
16 úno 2023, 13:51
Nějak mi uniká pointa vašeho projektu. Křížové spínače jsem naposled potkal před padesáti lety ve škole a matně si pamatuji, že základem byly dva z různých míst nezávisle ovládané přepínače. Jaký smysl má dvojice relé a co je bude ovládat? Přiznám se, že skoro všechna osvětlovací tělesa ovládám dálkově, takže v drátech snadno zabloudím. Výše uvedené polarizované relé s dvojicí přepínacích kontaktů by možná projekt značně zjednodušilo.
Díky za reakci. Je vidět, že jsem původní účel totálně zamatlal ;-)

Mám stávající rozvod, kde je světlo a dva ovládací vypínače (klasický schodišťák). Chci k tomu přidat třetí, který by fungoval naprosto identicky - tedy libovolným vypínačem bych světlo zhasnul, libovolným zase zapnul. Rozdíl by byl ten, že třetí vypínač by se ovládal z telefonu/PC/po internetu - tedy dálkově (konkrétní způsob teď není podstatný). No a k tomu má vést moje řešení.

kiRRow - díky za připomínku. Budu tím spínat klasických 230V AC.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů