Existuje modul s dvou kanálovým relé?

analytik
Příspěvky: 148
Registrován: 26 čer 2020, 12:48
Reputation: 0
Bydliště: Děčín

Re: Existuje modul s dvou kanálovým relé?

Příspěvek od analytik » 16 úno 2023, 15:11

S tím už se dá pracovat. Našel jsem tohle: https://www.ielektra.cz/schodistovy-vyp ... i-zapojeni a v sestavě tří schodišťových vypínačů jde asi o ten typ označný číslem 7. Oba přepínače jsou spřažené, čili stačí jedno relé se dvěma páry přepínacích kontaktů.
Našel jsem v šuplíku to polarizované relé a s ním by to šlo. Když se spojí piny 5 a 6 na GND a piny 1 a 10 přes optrony na dva piny Arduina, je hotovo. Jeden IO pin bude zapínat, druhý vypínat a je jedno, jestli krátkým impulsem nebo trvalou jedničkou.

PetrB
Příspěvky: 141
Registrován: 20 čer 2018, 13:39
Reputation: 0

Re: Existuje modul s dvou kanálovým relé?

Příspěvek od PetrB » 16 úno 2023, 15:27

Tak to jsme v podstatě u mého začátku ;-) U počáteční otázky.

Stačilo by mi klasické mechanické relé (minimálně 2x přepínač). Ale u toho se mi nelíbí, že je to mechanika a dlouhodobé sepnutí by se jí nemuselo pozdávat, může potřebovat větší spínací proud, který z pinu nedostanu a bylo by nutné to zesílit. Proto koukám i po jiných řešeních.
Ty SSR by měly vydržet déle a na sepnutí je třeba tuším 2mA, ale budou potřeba 4 plus nějaký invertovací prvek, aby vždy dvě SSR fungovaly jako přepínač. A ovládání jedním pinem.

analytik
Příspěvky: 148
Registrován: 26 čer 2020, 12:48
Reputation: 0
Bydliště: Děčín

Re: Existuje modul s dvou kanálovým relé?

Příspěvek od analytik » 16 úno 2023, 15:39

Proč trváte na jediném pinu pro dva logické stavy. Arduino bude nevyužité? Programově lze vyřešit i střídavé přepínání dvou pinů jedinou příchozí instrukcí. Možná i ovládání čtyř SSR jediným impulsem by Arduino zvládlo.

PetrB
Příspěvky: 141
Registrován: 20 čer 2018, 13:39
Reputation: 0

Re: Existuje modul s dvou kanálovým relé?

Příspěvek od PetrB » 16 úno 2023, 15:52

No připravuji to pro Ard nano s LAN shieldem, kde budu možná ovládat těch "křížáků" více, plus ještě nějaké OneWire teploměry nebo něco podobného. A proto mi přijde použití více pinů plýtváním. Teď to mám na ty dva piny, ale to se mi z uvedených důvdů nelíbí.
Teď začínám koketovat s myšlenkou, že bych si vyrobil malý tišťák, kde by byla právě ta 4 SSR, z jedné strany napájení a ovládací pin, z druhé strany čtyři svorky pro zapojení do toho světelného obvodu (plus možná ještě nějaké další věci podle potřeby projektu).

analytik
Příspěvky: 148
Registrován: 26 čer 2020, 12:48
Reputation: 0
Bydliště: Děčín

Re: Existuje modul s dvou kanálovým relé?

Příspěvek od analytik » 16 úno 2023, 16:04

Na ty čtyři SSR by tedy měl stačit jeden výstupní pin rozšířený logickým invertorem. Jeden pár SSR spíná a rozpíná současně a druhý pár opačně. Šlo by to?

PetrB
Příspěvky: 141
Registrován: 20 čer 2018, 13:39
Reputation: 0

Re: Existuje modul s dvou kanálovým relé?

Příspěvek od PetrB » 16 úno 2023, 16:08

Jo, přesně tak to chci udělat, ale potřeboval jsem nějakou diskusi, zda si nevymýšlím kraviny. Je to nakreslené na tom předposledním schématu.

analytik
Příspěvky: 148
Registrován: 26 čer 2020, 12:48
Reputation: 0
Bydliště: Děčín

Re: Existuje modul s dvou kanálovým relé?

Příspěvek od analytik » 16 úno 2023, 16:28

Zmátla mě ta spousta pinů SN74LS20N. Raději používám jeden NPN se společným emitorem. Tak hodně štěstí.

PetrB
Příspěvky: 141
Registrován: 20 čer 2018, 13:39
Reputation: 0

Re: Existuje modul s dvou kanálovým relé?

Příspěvek od PetrB » 16 úno 2023, 16:39

To se omlouvám. V té rychlosti jsem nenašel jiný vhodnější IO, tak jsem ho tam vrazil. Mám na stole 74HC14 a ten bych na to vzal.
Objednám si ty SSR a budu testovat ;-)
Možná ještě vyzkouším ten tranzistor.

Díky za konzultaci.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů