4 kanálové relé

Patrik
Příspěvky: 199
Registrován: 02 dub 2020, 09:58
Reputation: 0

4 kanálové relé

Příspěvek od Patrik » 15 bře 2021, 08:59

Ahoj,

ve svém obvodu používám 4 kanálové relé, které mně spíná 12 V okruh pro 4 elektromagnetické ventily. Relé je galvanicky odděleno od kontroleru pomocí optočlenů. Tyto optočleny jsou napájeny z vlastního zdroje 5 V (600 mA). No a občas se mi stane, že mi nějaké relé nesepne... Vyměnil jsem zdroj od optočlenů, protože jsem zjistil, že místo 5 V má jen 4,2V. Nový zdroj drží 5 V.... Ovšem stále stejny problém. Kontroler používám arduino Mega 2560 a začínám mít podezření, že to začalo dělat až poté, co jsem kontroler začal napájet z USB portu, trafem 5 V (1,5 A). Před tím jsem ho napajel přes konektor 2,1 z 9 V zdroje (1 A). Tuším že na jednu svorku od arduino Mega 2560 by mělo být max výstupní proud 20 mA... Zatím jsem nezkoušel, jak drží napětí na kontroleru při zátěži.... Myslíte, že by tohle mohl být ten problém? Dalo by se to eventuálně vyřešit kondenzátory? Děkuji

ondraN
Příspěvky: 932
Registrován: 08 srp 2019, 20:01
Reputation: 0

Re: 4 kanálové relé

Příspěvek od ondraN » 15 bře 2021, 10:54

Jseš si jistý že nesepne? Při spínání takových malých napětí a ještě indukční zátěž, se může stát, že relé sepne, ale díky opalu kontaktů nedojde k fyzickému spojení. Na těch deskách bývá u každého relé LEDka. Nejlepší by bylo, když dojde k poruchovému stavu, zjistit zda LED svítí (cívka relé pod proudem) a jaký je úbytek napětí na kontaktech relé. Pak je jasná příčina. Pro tyhle prřípady, bych asi použil jiné relé, konstruhované na nízké napětí (autorelé), nebo polovodičový spínač.
Se změnou zdroje to může souviset zdánlivě, protože k opalu dojde až po nějakém množství sepnutí. Pokud je sepnutí kritické, je dobré instalovat zpětnou vazbu, třeba optočlen na každém solenoidu, a hlídat si to v programu, jestli opravdu k sepnutí došlo. Pak se dá třeba s relé párkrát zacvakat a když to nepomůže, tak nějak indikovat chybu (LED, sériová linka ....)

Patrik
Příspěvky: 199
Registrován: 02 dub 2020, 09:58
Reputation: 0

Re: 4 kanálové relé

Příspěvek od Patrik » 15 bře 2021, 11:16

Děkuji za odpověď. Kontrolní ledky svítí všechny.. Občas ale stačí po sepnutí na relé klepnout a pak sepne... Jinak ten polovodičový spínač zní zajímavě. Nějaké doporučení na ten polovodičový spínač? Ve 12 V větví pro indukční zátěž je trvalý proud 1 A. A je zajištěno i galvanické oddělení?

ondraN
Příspěvky: 932
Registrován: 08 srp 2019, 20:01
Reputation: 0

Re: 4 kanálové relé

Příspěvek od ondraN » 15 bře 2021, 11:38

To co popisuješ, odpovídá spíše těm opáleným kontaktům. Stačí sundat kryt relé a podívat se na stav kontaktů a bude jasno :idea:
Spínač třeba takovýhle https://www.laskarduino.cz/pwm-mosfet-m ... 0vdc-7-7a/
U solenoidů dát určitě ke každému tu blokovací diodu, pokud možno co nejblíže k cívce.

Patrik
Příspěvky: 199
Registrován: 02 dub 2020, 09:58
Reputation: 0

Re: 4 kanálové relé

Příspěvek od Patrik » 15 bře 2021, 12:55

Děkuji. Zpětnou diodu mám asi do 10 cm od každého El. Mag. ventilu. Pak mám ještě zpětnou diodu před vstupem do relé... Pošlu co to mám za modul. Nevím, jak sundat ten kryt toho relé.
https://www.hadex.cz/m457d-modul-rele-4 ... QEALw_wcB

A dá se koupit rovnou nějaký 4 kanálový spínač? A ještě otázka, je zajištěné i to galvanické oddělení, že ano? Děkuji mockrát. 😊😇

Patrik
Příspěvky: 199
Registrován: 02 dub 2020, 09:58
Reputation: 0

Re: 4 kanálové relé

Příspěvek od Patrik » 15 bře 2021, 12:59

Kdybych si koupil 4x tady tento, tak to bude bez problémů fungovat?
https://www.hadex.cz/m369-vykonovy-spi ... tEALw_wcB

Zajistí mně to i to galvanické oddělení?

ondraN
Příspěvky: 932
Registrován: 08 srp 2019, 20:01
Reputation: 0

Re: 4 kanálové relé

Příspěvek od ondraN » 15 bře 2021, 13:04

Jasně, bude to fungovat, bude to galvanicky oddělené (každý spínač má na vstupu OC, jak je vidět i na tom schématu u toho spínače). Ještě mě napadlo, je to pro stejnosměrné napětí. Pokud napájíš solenouty střídavým, třeba přímo z transformátoru, tak tenhle spínač na to není.

Patrik
Příspěvky: 199
Registrován: 02 dub 2020, 09:58
Reputation: 0

Re: 4 kanálové relé

Příspěvek od Patrik » 15 bře 2021, 14:16

Ondro,

ventily jsou napájeny stejnosmernym napětím 12 V a jeden má trvalou zátěž cca 1 A.

ondraN
Příspěvky: 932
Registrován: 08 srp 2019, 20:01
Reputation: 0

Re: 4 kanálové relé

Příspěvek od ondraN » 15 bře 2021, 15:01

Nějak mi unikly tvoje předchozí příspěvky. Ten, co jsi dával odkaz, je bez galv. oddělení. Nevím, jak to máš řešené, možná by nebylo to oddělení třeba, ale je to jistota bezproblémového spínání. Já bych koupil čtveřici těch, co jsem sem dával v odkazu, mají oddělení a solenoidy zvládnou s dostatečnou rezervou.
Relé mají možná ten kryt přilepený. U některých jde sundat, u jiných se musí vypájet a použít rozumné násilí.

Patrik
Příspěvky: 199
Registrován: 02 dub 2020, 09:58
Reputation: 0

Re: 4 kanálové relé

Příspěvek od Patrik » 15 bře 2021, 16:49

Dobře, myslím, že jsem našel totožný a pokud koupím 5 kusů, tak je jeden za 29 Kč viz odkaz.
https://www.hadex.cz/m369d-vykonovy-sp ... s-fr120n/

Jinak galvanické oddělení potřebuji, jinak mi občas zamrzal kontroler, nebo se na LCD displeji objevovaly čínské znaky...

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů