NodeMCU: Relé nevypíná spolehlivě

Odpovědět
ljav
Příspěvky: 2
Registrován: 12 dub 2020, 19:45
Reputation: 0

NodeMCU: Relé nevypíná spolehlivě

Příspěvek od ljav » 12 dub 2020, 20:07

Ahoj, ovládám přes NodeMCU relé. Vše funguje přesně jak má když nejsou relé pod zátěží. Jakmile připojím zátěž, tak relé přestanou spolehlivě vypínat a i ve stavu, kdy jsou vyplé, tak reálně nevypnou a zůstanou uzavřené. (Zátěž je zdroj 230VAC->12VDC, do relé je napojena strana s 230VAC, celkově ze zátěže tahám cca 20W)

Pro Nodemcu používám shield, který napájím dobrým 5VDC zdrojem. Relé jsou na 5V, které taky dostávají. Mezi NodeMCU a relé jsem dal převodník z 3.3V na 5V, takže nízkým napětím na spínacím pinu by to být nemělo. Přidávám hrubý nákres zapojení.

Chování je takové, že relé ze začátku sepnou/vypnou, tak jak mají, ale po pár takových vypnutích zůstane "zaseklé" v uzavřeném stavu a nevypne. Pokud všechno odpojím od proudu, tak relé zůstane stále zaseklé, občas po nějaké době samo vypne, občas pomůže klepnutí. Mám 4CH relé desku, chovají se tak všechna 4 relátka.

Mám v zapojení vše v pořádku? Podle toho chování a zasekávání mi to možná spíš přijde jako HW problém u relátek, ale pak mi přijde divné, že by to dělaly všechny 4. Nemáte nějaké nápady co s tím?

Díky moc :-)
Přílohy
schema - rele - nevypina pri zatezi.png

jankop
Příspěvky: 1029
Registrován: 06 zář 2017, 20:04
Reputation: 0
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: NodeMCU: Relé nevypíná spolehlivě

Příspěvek od jankop » 12 dub 2020, 20:50

Spínaný zdroj nejspíš speče kontakty relé. Způsobují to velké vstupní kapacity zdroje. Budeš to obtížně odstraňovat.

ljav
Příspěvky: 2
Registrován: 12 dub 2020, 19:45
Reputation: 0

Re: NodeMCU: Relé nevypíná spolehlivě

Příspěvek od ljav » 12 dub 2020, 21:28

Díky. To byla jedna z mých teorií, že to speče. Nečekal bych ale, že tam bude při nahození spínáku tak velký proud aby to speklo.

EDIT: trochu jsem pogooglil a dělají se tam teda pořádné špičky na startu spínáků. Tak se nad tím musím trochu víc zamyslet jak to udělat. :-)
Naposledy upravil(a) ljav dne 12 dub 2020, 21:42, celkem upraveno 1 x.

AstroMiK
Příspěvky: 592
Registrován: 08 pro 2017, 19:05
Reputation: 0

Re: NodeMCU: Relé nevypíná spolehlivě

Příspěvek od AstroMiK » 12 dub 2020, 21:40

Na sousedním elektrikářském fóru se řešilo něco podobného:
https://diskuse.elektrika.cz/index.php/ ... 449.0.html

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: NodeMCU: Relé nevypíná spolehlivě

Příspěvek od pavel1tu » 13 dub 2020, 17:23

Pokud to nevadí, použij SOLID STATE relé ...
https://arduino-shop.cz/arduino/1347-ss ... gK7mvD_BwE

spínám s tím u akvárií i 100-150W topení, spínané zdroje na osvětlení i další věci a ty OMRON jsou docela dobré.
Lze sehnat i výkonější ....
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů