Náhrada ručkového měřidla

Uživatelský avatar
kiRRow
Příspěvky: 1151
Registrován: 07 kvě 2019, 07:03
Reputation: 0
Bydliště: Opava

Re: Náhrada ručkového měřidla

Příspěvek od kiRRow » 29 bře 2023, 15:49

Jo ták, špatně jsem to z počátku nějak pochopil. Ty se snažíš opravit voltmetr tak že ciferník nahradíš displejem.
No digitální multimetry pracují na několika principech, AD převodník, nebo generátor pilového signálu + komparátor a čítač pulzů, ale všechny své měření průměrují - proto mu měření i nějakou vteřinu trvá. Když jsem bojoval s váhovým senzorem, skončil jsem u 5x100 po sobě jdoucích měření, než jsem se dohrabal k nějaké stabilní a pravdivé hodnotě. U těch 100 měření jsem 5 nejnižších a 5 nejvyšších ještě odečetl, takže vlastně 110 měření.
Jak moc to vůbec lítá ?

Ludek
Příspěvky: 289
Registrován: 02 pro 2019, 08:14
Reputation: 0
Bydliště: České Budějovice

Re: Náhrada ručkového měřidla

Příspěvek od Ludek » 30 bře 2023, 07:00

Ano máš pravdu náhrada MP80 LED displejem.
Zkusím tu Tvou myšlenku 100 čtení a ty extrémy vyhodit... Multimetr má refresh asi 200ms
takže to nemusí být extrémě rychlé. Uvidím.
Ale i tak - jak se říká gůgl ví všechno, ale ten algoritmus co mají multimetry tam asi není :-)
Neva netrap se, zkusím to opakované čtení a průměrovat.

Ludek
Příspěvky: 289
Registrován: 02 pro 2019, 08:14
Reputation: 0
Bydliště: České Budějovice

Re: Náhrada ručkového měřidla

Příspěvek od Ludek » 30 bře 2023, 11:03

Malý dotaz :-)
když udělám 100 čtení, jak najdu ty největší a nejmenší?

AstroMiK
Příspěvky: 592
Registrován: 08 pro 2017, 19:05
Reputation: 0

Re: Náhrada ručkového měřidla

Příspěvek od AstroMiK » 30 bře 2023, 11:49

pro jedno minimum a maximum by to mohlo být nějak takhle:

Kód: Vybrat vše

  ...                                                    // nějaké deklarace proměnných
  ...                                                    //    'soucet' by měl umožnit uložit alespoň 100 násobek maximální měřitelné hodnoty
  
  maximum = 0;                                           // paměť maximální hodnoty
  minimum = 99999;                                       // paměť minimální hodnoty (místo čísla 99999 se doplní maximální hodnota pro zvolený tep proměnné)

  soucet = 0;                                            // součet všech změřených hodnot pro průměrování

  for (byte i = 0 ; i < 102 ; i++)                       // smyčka má o 2 průchody víc, než je počet měření, ze kterých se bude počítat průměr
    {
      zmereno = precti_hodnotu();                        // čtení jedné hodnoty 

      soucet = soucet + zmereno;                         // celkový součet úplně všech měření

      if (zmereno > maximum)   maximum = zmereno;        // když aktuální hodnota přektočí (nebo podleze) stávající maximum (minimum) 
      if (zmereno < minimum)   minimum = zmereno;        //     zaznamatuje se nové maximum (minimum)
    }


  soucet = soucet - minimum - maximum;                   // na závěr se od součtu odečtou oba extrémy

  prumer = soucet / 100;                                 // průměruje se součet jen ze 100 hodnot




Ludek
Příspěvky: 289
Registrován: 02 pro 2019, 08:14
Reputation: 0
Bydliště: České Budějovice

Re: Náhrada ručkového měřidla

Příspěvek od Ludek » 30 bře 2023, 12:01

:-) dík

jankop
Příspěvky: 1029
Registrován: 06 zář 2017, 20:04
Reputation: 0
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Náhrada ručkového měřidla

Příspěvek od jankop » 31 bře 2023, 16:06

kiRRow píše:
29 bře 2023, 15:49
ale všechny své měření průměrují - proto mu měření i nějakou vteřinu trvá.
Kvalitní multimetry nepotřebují průměrovat naměřené hodnoty. Často stačí pouze přesné nastavení doby integrace převodníku s ohledem na používaný kmitočet sítě.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů