Výpadek proudu

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Výpadek proudu

Příspěvek od pavel1tu » 20 zář 2020, 11:45

ondraN píše:
14 zář 2020, 20:54
A jak se bude řešit situace kdy je třeba arduino restartovat, protože se sekne a nebo se restartne samo díky nějakému ruchu?
Krokový motor je z podstaty zařízení, s nezjistitelným počátečním stavem. Proto tam každý dává něco, aby ten počáteční stav zjistil a zaručil další správnou funkci.
S tím souhlasím, ale tazatel píše že se chce vyhnout nějakým dorazům - což už jste mu napsali že nemá řešení, tak jsem to nerozebíral znova.
Teď jsem viděl "český" výtvor - klasický NEMA se závitovou tyčí trapézovým šroubem asi 250mm (má i delší verze), tyč v krytu z 3D tiskárny + posuvná čidla používaná jako koncáky. Vše na jednom místě - u motoru, nejsou potřeba koncáky třeba u těch dvířek. Má i namyšleno s laserovým/infra měřičem vzdálenosti (vše uvnitř krytu té tyče), kde bude vědět přesnou polohu.
Pomáhal jsem mu s kodem - jedním typem otevírá jak slepicím, tak ovcím různé výběhy, to s laserem bude na plynulé otevírání stavidla od potoka na přívod vody na pastviny.
Pán je bývalý strojař a jeho zpracování nemá chybu.
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

pavelve
Příspěvky: 27
Registrován: 23 zář 2018, 10:10
Reputation: 0

Re: Výpadek proudu

Příspěvek od pavelve » 22 zář 2020, 09:21

Pokud je problém se zapomenutím pozice, dá se ke krokovému motoru přidat encoder, který je napájen z baterie a ten si ukládá kroky. Dalo by se to zkombinovat s EEPROM (omezený počet zápisů cca 100tis) popřípadě využít RAM (prakticky neomezený počet zápisů) nějakého externího RTC, které je taky napájeno z baterie a data tam zůstanou. Zapsala by se cílová hodnota na encoderu a motor by se rozjel. Pokud by došlo k výpadku napájení, tak by se po startu jako první zkontrolovala ta hodnota, jestli nemá ještě někam dojet.

Bez encoderu by se dal každý krok zapisovat do té RAM v RTC a tím mít jistotu, že se vždy bude vědět, kolik zbývá kroků, ale nejsem si jist, jestli by se to stíhalo. To pak už záleží na konktérním nastavení a okolnostech.

Osobně, když pracuji s krokovým motorem, tak používám koncový spínač a pokud dojde k výpadku napájení, tak se motor kalibruje najetím na koncový spínač. Pokud je výpadek napájení problém, tak pak je potřeba mít záložní baterii pro celý systém.

Uživatelský avatar
kiRRow
Příspěvky: 1151
Registrován: 07 kvě 2019, 07:03
Reputation: 0
Bydliště: Opava

Re: Výpadek proudu

Příspěvek od kiRRow » 22 zář 2020, 16:01

Jsou drivery krokových motorů, které nepotřebují koncáky. Stopují na základě analýzy proudového odběru motoru. Pokud mám motor s rotačním enkodérem, nepotřebuji znát jeho pozici, pokud udělám krok a nedostanu odezvu, jsem na konci.

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Výpadek proudu

Příspěvek od pavel1tu » 24 zář 2020, 06:09

kiRRow píše:
22 zář 2020, 16:01
Jsou drivery krokových motorů, které nepotřebují koncáky. Stopují na základě analýzy proudového odběru motoru. Pokud mám motor s rotačním enkodérem, nepotřebuji znát jeho pozici, pokud udělám krok a nedostanu odezvu, jsem na konci.
Nebo jsem jinde, protože se to mechanicky "kouslo"
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů