Řízení provozu kolejiště s arduino moduly.

Tvoříte zajímavý projekt? Pochlubte se s ním.
Pravidla fóra
Vkládejte prosím jen HOTOVÉ projekty, které chcete představit ostatním.
Odpovědět
ondraN
Příspěvky: 932
Registrován: 08 srp 2019, 20:01
Reputation: 0

Řízení provozu kolejiště s arduino moduly.

Příspěvek od ondraN » 03 lis 2019, 20:56

Před časem jsem dokončil jeden projekt na řízení kolejiště. Nejde o přímé ovládání lokomotiv, ale o nastavování vlakových cest, vyhýbek a návěstidel. Ovládání lokomotiv je zcela nezávislé a může být jak DCC (můj případ) tak čistě analogové.
Důležité bylo, aby šel ovládací panel tahat různě po místnosti, tudíž jen na slabém kablíku a taky aby byla minimalizovaná kabeláž k vyhýbkám. Z toho vyšlo modulové uspořádání, kde má každý modul jinou funkci a všechny moduly komunikují s řídícím arduinem po sériové lince. Konfigurace vlakových cest (jak mají být přehozené vyhýbky, signály na návěstech, rozsvícení signalizace cesty) je řešeno v Excelu, kde se výsledné soubory nahrají na SD kartu (csv formát) a řídíci arduino je zpracuje do binárního konfiguračního souboru a podle něj pak pracuje.
Protože jsem nechtěl dávat návěstidla na kolejiště, kvůli jejich snadnému poškození ale i špatné viditelnosti, udělal jsem všechna návěstidla "virtuální" přímo na panel, takže strojvedoucí vidí jak zvolenou cestu, tak všechny návěsti.
Kolejiště už slouží víc jak půl roku, bez jakýchkoli problémů a se synem si ho pěkně užíváme.
Programy v projektu jsou dělané spíše stylem jazyka C, než C++ a místy jsou trochu kostrbaté, ale byl to takový startovací projekt a dnes bych spoustu věcí už psal i řešil trochu jinak.
Chystám se, při změně kolejiště, celý modulový systém udělat znovu tak, aby moduly vyžadovaly pouze 12V napájení a komunikace mezi řídícím arduinem a moduly v kolejišti bude bezdrátová.
Veškerá dokumentace k projektu je zde:

Kód: Vybrat vše

https://ulozto.cz/file/v90XfmXmm1ls/arduino-modulove-rizeni-kolejiste-analog-i-digital-public-zip
Pro lepší představu o co jde, sem také dám pár fotek.
Přílohy
blokove schema.pdf
(34.62 KiB) Staženo 248 x
Kolejiště před instalací ovládání.
Kolejiště před instalací ovládání.
Kolejiště po instalaci ovládání.
Kolejiště po instalaci ovládání.
Panel s DCC ovladačem lokomotiv.
Panel s DCC ovladačem lokomotiv.
Detail panelu.
Detail panelu.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů