Zavlažovací systém

Tvoříte zajímavý projekt? Pochlubte se s ním.
Pravidla fóra
Vkládejte prosím jen HOTOVÉ projekty, které chcete představit ostatním.
rejze69
Příspěvky: 174
Registrován: 02 dub 2018, 18:56
Reputation: 0

Re: Zavlažovací systém

Příspěvek od rejze69 » 09 črc 2018, 23:11

Já mám vyjížděcí postřikovače,který pokrejou většinu hlavní zahrady i s trávníkem. Předzahrádku a ty místa kam nekropí dokryju takovou tou dírkatou hadicí co dělá mlhu. Každopádně vlhkost půdy bych chtěl sejmout před zálivkou a automat rozhodne podle aktuální hodnoty jestli nechá přednastavenou dobu zálivky nebo přidá, či ubere minuty. Každopádně začátek zálivky zůstane, protože se zalévá v noci kdy nikdo neni na zahradě a navíc zem líp saje.

PetrB
Příspěvky: 141
Registrován: 20 čer 2018, 13:39
Reputation: 0

Re: Zavlažovací systém

Příspěvek od PetrB » 10 črc 2018, 00:20

Možná to tak bude fungovat, ale hodně to bude závislé na tom, kam dáš čidlo. Při svém "štěstí" bych ho určitě dal do nějaké lokální prohlubně, kam bude vše stékat... ;-)

rejze69
Příspěvky: 174
Registrován: 02 dub 2018, 18:56
Reputation: 0

Re: Zavlažovací systém

Příspěvek od rejze69 » 10 črc 2018, 00:23

Možná by to mohlo ještě porovnat s předchozími dvěma dny jestli vlhkost půdy klesá nebo stoupá. Experimentovat budu muset.

Axamith
Příspěvky: 530
Registrován: 09 srp 2017, 08:17
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Zavlažovací systém

Příspěvek od Axamith » 10 črc 2018, 07:01

Úprava zavlažování podle % je chytré řešení. Já za sezónu 2-3 x program upravuji, prostě na jaře a na podzim je menší potřeba závlahy jako v létě. Vliv má také větrné počasí. Pročetl jsem si něco o půdních senzorech a upustil od něj, ale to neznamená, že jsou k ničemu.
Moje jednotka má dále fci, která při teplotě +3°C a nižší závlahu nespustí.
A hlavní poznatek z praxe, sebedokonalejší návrh závlahy není dostatečně dokonalý, prostě se najdou místa, která budou zavlažena velmi dobře (pozor na přemíru závlahy = rýžové pole) a místa, kde je potřeba čas od času pomoci (proud vody odkloní větev keře, větrné počasí atd.). Prostě i se závlahou je potřeba se o zahradu trochu starat a nespoléhat jen na techniku.

rejze69
Příspěvky: 174
Registrován: 02 dub 2018, 18:56
Reputation: 0

Re: Zavlažovací systém

Příspěvek od rejze69 » 10 črc 2018, 08:39

To s tou teplotou je dobrý námět. Určitě s něco přečtu o zazimování. Měl jsem původně v plánu ochranu před nenadálým mrazem zjara či na podzim, kdy by to při poklesu teploty vypustilo ventilem vodu do studny a profouklo trubky stlačeným vzduchem, ale nemám kompresor. Kupovat ho a komplikovat celou věc kvůli tomu se mi nakonec nechce.
Sám jsem se přesvědčil, že hluchá místa prostě budou a nezbývá než souhlasit. Přesně keře atd. Pak mne tedy může těšit, že na celé celkem členité zahradě jsou taková místa jen tři. Na techniku pochopitelně plně nesooléháme, ale když jede člověk na týden pryč, je fajn vědět, že se nevrátí do pouště. ;)

Axamith
Příspěvky: 530
Registrován: 09 srp 2017, 08:17
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Zavlažovací systém

Příspěvek od Axamith » 10 črc 2018, 09:02

Automatické zazimování by byl velký problém. A bez kompresoru závlahu kvalitně nezazimuješ. Stačí nějaký malý, z Lidlu.
Je potřeba vypustit veškerou vodu, i z ventilů. Abych to nepopisoval, tady je video https://www.youtube.com/watch?v=BxlWEr8hH_0
To odstavení při nízké teplotě má ochránit rostliny, při pozdních jarních a brzkých podzimních mrazících. Závlaha nepustí na rostliny vodu, když je riziko mrazíků. Při nízkých teplotách kolem nuly se samotné závlaze nic nestane. Já ji spouštím někdy v dubnu a zimuji v listopadu, samozřejmě s ohledem na aktuální situaci. Dokud nemám potřebu zalévat venkovní rostliny, nechám závlahu spát.
Samotnou závlahu jsem navrhoval podle návodů na http://www.agf-zavlahy.cz/ mají tam detaily, modelové příklady atd. V případě zájmu ti pošlu PDF, které mi dalo velké množství informací.

rejze69
Příspěvky: 174
Registrován: 02 dub 2018, 18:56
Reputation: 0

Re: Zavlažovací systém

Příspěvek od rejze69 » 10 črc 2018, 14:31

Sice jsem to dělal podle sebe, ale výsledek je vlastně tentýž i když to není tak rozsáhlé. Stačily mi čtyři postřikovače. Průtok jsem vypočetl tak, aby se mi při 3,5bar vyrovnalo podávané množství vody s průtokem tryskami a spínač nastavil na 3,7. Čerpadlo tak během zalévání běží pořád. Jinak tam mám 50l nádobu a klasický TSA tlakový spínač. Mám to vedle studny v šachtici, kterou jsem udělal z této bedny https://www.hornbach.cz/shop/Scuba-box- ... =cz16av619
Je to ve štěrkovém lůžku aby rychle odtékala voda, takže před zimou odtlakuju systém, odpojim tu nádobu i s celým tím rozbočovačem a vodu z trubek nechám vytéct. Pak vyndám ty postřikovací věžičky a v zemi zbudou jen ty pouzdra. Pak z trubek z konce v bedně odsaju vodu vodním vysavačem a pak každé to pouzdro ještě vysaju shora. Nádobu uklidím do dílny,věžičky taky,pouzdra zakryju igelitem a zašroubuju těmi maticemi a je zazimováno. Aspoň doufám. :D

rejze69
Příspěvky: 174
Registrován: 02 dub 2018, 18:56
Reputation: 0

Re: Zavlažovací systém

Příspěvek od rejze69 » 18 srp 2018, 08:59

Zdravím.
Dostal jsem se po čase na pár chvil k arduinu,tak jsem trochu pokročil s tímhle projektem.
Změny: -- Manuální spínání a vypínání okruhů
Zůstaly tři tlačítka,takže okruh se zapíná/vypíná stiskem delším než 2s na 30min.
Lze vypnout i automaticky zapnutý okruh.
Pokud během manuálního provozu nastane čas automatické zálivky,tato se neprovede,ale doběhne čas manuálu.
Tlačítka jsou přiřazena okruhům zleva 1.okruh
-- Tlačítko "ok" nyní "ok/esc v režimu nastavení dlouhým stiskem vrací na předchozí obrazovku.
-- Indikace spuštění okruhu na displayi. (Na obrazovce stavu okruhů)
Zobrazí se značka u spuštěného okruhu a odpočítává se zbývající čas
Při manuálním spuštění se zobrazí stav okruhů. (Do zhasnutí displaye)

Opravil jsem chybky,které jsem objevil a možná vznikly nové :lol:
Delší stisk je třeba odhadnout. Akce se provede až po uvolnění tlačítka,neb jsem nezjistil jak udělat,aby to limit detekovalo při držení. Dobrou radu uvítám.
Tím také děkuji @Petan za jeho detekci náběžné a sestupné hrany,kterou jsem při tom použil.

Nové verze souborů tady:
Zavlazovaci_system.ino
(10.4 KiB) Staženo 238 x
UI.ino
(8.93 KiB) Staženo 209 x
mods.ino
(574 bajtů) Staženo 201 x
main.ino
(2.26 KiB) Staženo 206 x
funkce.ino
(2.33 KiB) Staženo 210 x
comparative_logic.ino
(3.45 KiB) Staženo 202 x

Axamith
Příspěvky: 530
Registrován: 09 srp 2017, 08:17
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Zavlažovací systém

Příspěvek od Axamith » 18 srp 2018, 09:25

rejze69 píše:
18 srp 2018, 08:59

Zůstaly tři tlačítka,takže okruh se zapíná/vypíná stiskem delším než 2s na 30min.
Tomu moc nerozumím. Stiskem tlačítka na dobu delší než 2 sec. spustí okruh na 30 minut?

rejze69
Příspěvky: 174
Registrován: 02 dub 2018, 18:56
Reputation: 0

Re: Zavlažovací systém

Příspěvek od rejze69 » 18 srp 2018, 09:33

Ano pokud je vypnutý zapne ho na prednastavenych 30minut, když je zapnutý, vypne ho.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti