Zaseknutí Una uprostřed výpisu na LCD

Nedaří se vám s projektem a nenašli jste vhodné místo, kde se zeptat? Napište sem.
Pravidla fóra
Tohle subfórum je určeno pro konzultaci ucelených nápadů, popřípadě řešení komplexnějších projektů, které opravdu není možné rozdělit na menší části.
Většinu problémů jde rozdělit na menší a ptát se na ně v konkrétních subfórech.
LukasO
Příspěvky: 10
Registrován: 31 říj 2022, 10:18
Reputation: 0

Re: Zaseknutí Una uprostřed výpisu na LCD

Příspěvek od LukasO » 02 lis 2022, 10:43

Mám doma asi tři una (u jednoho musím vyměnit stabilizaci), asi šest nano, jedno mikro a možná bych našel i leonardo. A pokud prohrabu zásoby na půdě, možná najdu i to mego :-) Nicméně to by se taky dalo :-)

Uživatelský avatar
gilhad
Příspěvky: 779
Registrován: 07 bře 2018, 11:22
Reputation: 0

Re: Zaseknutí Una uprostřed výpisu na LCD

Příspěvek od gilhad » 02 lis 2022, 11:43

Jen k té I2C já to dělám tak, že pullupy odstraňuju na všech zařízeních a na I2C je dám samostatně - tak se mi nestane, že při odpojení nebo přidání zařízení se mi ty pullupy rozhodí (když odendám například první, které je má, tak pak chybí, nebo když omylem přidám nějaké s pullupama, tak mi to tu sběrnici "urve" )

LukasO
Příspěvky: 10
Registrován: 31 říj 2022, 10:18
Reputation: 0

Re: Zaseknutí Una uprostřed výpisu na LCD

Příspěvek od LukasO » 02 lis 2022, 12:56

Jestli jsem to pochopil dobře, tím, že mám na i2c 2 zařízení (lcd + real time), tak to může být příčinou problému? To musím vyzkoušet.
Přiznám se, tohle jsem nikdy nikde nečetl.

ondraN
Příspěvky: 932
Registrován: 08 srp 2019, 20:01
Reputation: 0

Re: Zaseknutí Una uprostřed výpisu na LCD

Příspěvek od ondraN » 02 lis 2022, 13:03

gilhad píše:
02 lis 2022, 11:43
Jen k té I2C já to dělám tak, že pullupy odstraňuju na všech zařízeních a na I2C je dám samostatně - tak se mi nestane, že při odpojení nebo přidání zařízení se mi ty pullupy rozhodí (když odendám například první, které je má, tak pak chybí, nebo když omylem přidám nějaké s pullupama, tak mi to tu sběrnici "urve" )
No, to je ideální stav. Ale asi obecný problém je neznalost funkce fyzické I2C sběrnice. Většina lidí vůbec netuší, proč jsou tam ty pullupy a proč je ta sběrnice tak citlivá na parazitní kapacitu mezi vodiči a zemí a na délku kabelů. Ale to asi nevyřešíme, protože obecný postup je, nejdřív to zapojím, když to nefunguje správně, ptám se na fóru a když všechno selže, přečtu manuál :(

ondraN
Příspěvky: 932
Registrován: 08 srp 2019, 20:01
Reputation: 0

Re: Zaseknutí Una uprostřed výpisu na LCD

Příspěvek od ondraN » 02 lis 2022, 13:05

LukasO píše:
02 lis 2022, 12:56
Jestli jsem to pochopil dobře, tím, že mám na i2c 2 zařízení (lcd + real time), tak to může být příčinou problému? To musím vyzkoušet.
Přiznám se, tohle jsem nikdy nikde nečetl.
To určitě není příčinou problému, pokud je ta sběrnice správně zapojená a zařízení mají rozdílné adresy. Ta příčina je většinou ve špatném zapojení, což vede ke vzniku chyb na sběrnici a ty následně nejsou ošetřeny ovladači sběrnice.

LukasO
Příspěvky: 10
Registrován: 31 říj 2022, 10:18
Reputation: 0

Re: Zaseknutí Una uprostřed výpisu na LCD

Příspěvek od LukasO » 02 lis 2022, 13:27

Zdrojem problému je určitě relé shield - pokud ho nezapojím, program běží, reaguje a neseká se. Když zapojím relé shield (i po úpravách které jsem psal), za nějakou (nespecifikovatelnou) dobu se to sekne - samotný shield to dělat nebude, ale zřejmě nějak naruší chod lcd (protože seknutí je buď při výpisu, během něj, nebo po vypsání). A je pravda, že sběrnici I2c mám vyvedenou obyčejným plochým 4žil kabelem přímo pod jedním z relé.
Dnes (pokud mi děti dovolí :-) ) zkusím vykuchat ten relé modul, místo toho vyvést data piny mimo desku a změnu relé za ssr. Pak budu vidět jestli bude změna.
Nebo tam dám watchdog a prohlásím chybu za součást programu :-)

ondraN
Příspěvky: 932
Registrován: 08 srp 2019, 20:01
Reputation: 0

Re: Zaseknutí Una uprostřed výpisu na LCD

Příspěvek od ondraN » 02 lis 2022, 13:53

Zkus od relé odpojit napájení, aby necvakaly. Pokud bude vše OK, pak je problém v EMI impulsu a oddálení relé by mohlo pomoct. SSR relé je jistota, žádná cívka, žádný problém :P
Ještě jedna připomínka, spínání stejnosměrného proudu přes relé, způsobuje delší hoření oblouku při rozpínání a snižuje silně životnost kontaktů. Takže ty SSRka je určitě nejlepší volba, pokud bude zátěž napájená DC.

LukasO
Příspěvky: 10
Registrován: 31 říj 2022, 10:18
Reputation: 0

Re: Zaseknutí Una uprostřed výpisu na LCD

Příspěvek od LukasO » 02 lis 2022, 14:25

Ano, to vím a počítal jsem s tím.
Klasické relé sem volil proto, že mají přepínací kontakt. Já v tom boxu potřebuju teď topit, ale v létě zas bude třeba chladit.
Proto mám na com relé 1 připojen jeden vodič k peltieru, na relé 2 druhý vodič. Na NO u obou mám plus, na NC u obou mínus. a podle toho které relé sepnu, peltier buď chladí, nebo topí. Vím, že to půjde vyřešit i těma ssr, ale ... já to chtěl hlavně co nejjednodušší :-) Línej člověk se vždycky nejvíc nadře :-)

ondraN
Příspěvky: 932
Registrován: 08 srp 2019, 20:01
Reputation: 0

Re: Zaseknutí Una uprostřed výpisu na LCD

Příspěvek od ondraN » 02 lis 2022, 15:24

Taky je možnost použít spínací FET v H můstku. Ale je to víc bastlení, tak záleží jak se ti do toho chce. Na druhou stranu dobrá příležitost se něco naučit.

LukasO
Příspěvky: 10
Registrován: 31 říj 2022, 10:18
Reputation: 0

Re: Zaseknutí Una uprostřed výpisu na LCD

Příspěvek od LukasO » 02 lis 2022, 16:09

To necham na v 2.0...Zatim je to jen opakovani, ja na arduino nesahnul uz asi deset let. V dalsim levelu tam bude vic funkci,plus klavesnice, plus menu... S menu jsem vzdycky bojoval... Ale to uz je offtopic...

Problem je ve spinane zatezi. Relatka bez zateze problem nedelaji. Takze o vikendu prekopu celej projekt...

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 hostů