Ovládání navijáků k muchostěrkám

Nedaří se vám s projektem a nenašli jste vhodné místo, kde se zeptat? Napište sem.
Pravidla fóra
Tohle subfórum je určeno pro konzultaci ucelených nápadů, popřípadě řešení komplexnějších projektů, které opravdu není možné rozdělit na menší části.
Většinu problémů jde rozdělit na menší a ptát se na ně v konkrétních subfórech.
yellec
Příspěvky: 9
Registrován: 13 kvě 2022, 20:20
Reputation: 0

Ovládání navijáků k muchostěrkám

Příspěvek od yellec » 13 kvě 2022, 20:50

Chtěl bych elektrifikovat navijáky k muchostěrkám a potřebuju se poradit, jestli je Arduino správná cesta.
https://www.youtube.com/watch?v=lpDUatAb0Sk
https://www.youtube.com/watch?v=xPyEDeD3Dxw
Funkce je jako v odkazovaném videu. Spínačem se spustí motor navijáku (12V DC) v požadovaném směru. naviják odvíjí lanko. Délka lanka je naměřená tak, aby muchostěrka nemohla dojet dál než ke konci křídla. Motor se točí navijákem stále původním směrem, ale na konci křídla jakmile se všechno lanko odmotá, začne jej zase namotávat. Muchostěrka dojede zpět ke kořeni křídla a tam nastane zásadní věc, kterou potřebuju vyřešit. Motor musí zastavit na přesném dorazu a pokud možno udržet lanko napnuté.
Někde jsem slyšel, že komerční výrobci muchostěrek, používají proudový senzor. Motor když dojede nadoraz se snaží táhnout větší silou a v obvodu skokově vzroste proud. Senzor to zjistí a řídící elektronika motor zastaví.

Zatím jsem na začátku, s Arduinem nemám praktickou zkušenost. Jen jsem zatím vygooglil, že ovládání motorů by neměl být problém (nepotřebuju regulovat otáčky, takže nejspíš netřeba kontroler a stačilo by relé?), proudový senzor pro Arduino jsem taky našel.
Takže se chci zeptat zkušenějších. Půjde to?
Díky

Uživatelský avatar
Caster
Příspěvky: 380
Registrován: 11 zář 2019, 09:02
Reputation: 0

Re: Ovládání navijáků k muchostěrkám

Příspěvek od Caster » 14 kvě 2022, 00:53

Jaký to má smysl ? Během letu se snad křídlo nějak zásadně mouchami neza....

yellec
Příspěvky: 9
Registrován: 13 kvě 2022, 20:20
Reputation: 0

Re: Ovládání navijáků k muchostěrkám

Příspěvek od yellec » 14 kvě 2022, 08:33

Křídlo se bohužel zasírá poměrně značně. Stoupavé proudy ve kterých kroužíme, u země posbírají všelijakou havěť a tu my pak potkáváme. Spolu s vlaštovkama co je tam požíraj. Ty se ale naštěstí umí vyhnout :)
Mám větroň z roku 1974 a v té době se bohužel používaly profily křídla hodně citlivé na znečištění. Silné zamušení sníží klouzavozt cca o třetinu. Takže smysl to má objektivní a pak taky subjektivní. Když se nedaří a začínám se bát že skončím někde na poli, utřu křídla a hned to jde líp. Ale namotávat to ručně je opruz. Odvádí to pozornost a unavuje zápěstí.

Uživatelský avatar
kiRRow
Příspěvky: 1152
Registrován: 07 kvě 2019, 07:03
Reputation: 0
Bydliště: Opava

Re: Ovládání navijáků k muchostěrkám

Příspěvek od kiRRow » 14 kvě 2022, 09:22

Když už bych se rozmyslel něco takového dělat ... Rozhodně bych vůbec, ale naprosto vůbec nezasahoval nijak do elektroniky a konstrukce letadla. Výsledný produkt by měl ovládat servomotor, který bude přilepen na palubní desku a bude přepínat páčku - když se porouchá tak ho utrhnu, zahodím a páčku si budu ovládat po staru.

yellec
Příspěvky: 9
Registrován: 13 kvě 2022, 20:20
Reputation: 0

Re: Ovládání navijáků k muchostěrkám

Příspěvek od yellec » 14 kvě 2022, 10:17

Větroň (aspoň ten můj) není Airbus :) Nemá žádnou elektroniku nezbytnou pro let. Ale samozřejmě elektrika muchostěrek bude na samostatném okruhu jištěném vlastní pojistkou. Co se zásahů do konstrukce týká, ty řeší předpisy. Muchostěrky s manuálními navijáčky už mám a používám. Instalaci motorů a elektroniky budu konzultovat s technikem co mi každoročně prodlužuje ''technickou'' Vzhledem k cenám komerčních řešení, https://millenair.eu/product-category/bugwiper-systems/ mě hodně láká zkusit to po sezóně postavit. Mám jakous takous představu jak vyřešit mechaniku, potřebuju jen zkonzultovat jestli moje představa odstavení motorů proudovým senzorem je správná cesta, nebo hloupost.

peterple
Příspěvky: 156
Registrován: 22 zář 2021, 20:20
Reputation: 0

Re: Ovládání navijáků k muchostěrkám

Příspěvek od peterple » 14 kvě 2022, 18:17

Nuž vzhľadom na to že podobne sa rieši napríklad aj bezpečnostné zastavenie zatvárania okien a posuvnej brány, tak to cesta je. Na druhej strane je motor to najhoršie čo možeš riadiť procesorom. Je to zdroj rušenia ako blázon. Zvyčajne to má komutátor (iskrenie), veľké indukčnosti. Vie to ľahko zblbnúť aj program v procesore. Nie je to konštruktérsky úplne triviálna vec. Treba vedieť dosť toho okolo elektriky a ako si poradiť s EMI. Zober si len takú vec že pri zapnutí ten motor pri rozbehu berie násobne väčsí prúd. Teda tá poistka nemôže byť nastavená na pevno (hw) ale musí sa sledovať kedy je to preťaženie OK a kedy nie.

Uživatelský avatar
kiRRow
Příspěvky: 1152
Registrován: 07 kvě 2019, 07:03
Reputation: 0
Bydliště: Opava

Re: Ovládání navijáků k muchostěrkám

Příspěvek od kiRRow » 14 kvě 2022, 19:44

Pokud to chápu správně, ten muchostěr tam ještě není a ty jej chceš vyrobit? ... Protože pokud tam je a je funkční, nejlehčí je udělat "robota" co bude mačkat páčku za mě ...

edit : https://www.youtube.com/watch?v=aqAUmgE3WyM

yellec
Příspěvky: 9
Registrován: 13 kvě 2022, 20:20
Reputation: 0

Re: Ovládání navijáků k muchostěrkám

Příspěvek od yellec » 14 kvě 2022, 19:54

Muchostěr tam je, ale ovládaný ručně. Rybářskými navijáčky co se používaj na muškaření. Já to chci elektrifikovat. Práci strojům.

yellec
Příspěvky: 9
Registrován: 13 kvě 2022, 20:20
Reputation: 0

Re: Ovládání navijáků k muchostěrkám

Příspěvek od yellec » 14 kvě 2022, 20:00

peterple píše:
14 kvě 2022, 18:17
.........Je to zdroj rušenia ako blázon. Zvyčajne to má komutátor (iskrenie)...........
Hmm, na to jsem nepomyslel. :? Pokud by to rušilo Arduino natolik že by blblo, jde to odstínit? Plechová krabička? Sorry jestli se ptám hloupě. Co se proudového skoku při náběhu týká, nepadá mě že tohle by mohlo jí ošetřit softwarově. Brát v potaz naměřený proud dejme tomu až po 1 sekundě po spuštění.

Uživatelský avatar
Diego
Příspěvky: 166
Registrován: 23 črc 2017, 09:43
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Ovládání navijáků k muchostěrkám

Příspěvek od Diego » 14 kvě 2022, 20:10

Zas bych z toho nedělal drama, ty motory trochu rušení dělaj ale zas to neni nic neřešitelnýho. Proudové zastavení by neměl být problém jak řikáš, začít měřit proud až po nějakém čase.
Ještě by možná bylo řešení udělat vypínání na koncáky klasicky ale naviják přidělat pohyblivě na pružiny které by dělali stálé napnutí.
Hodně zdaru ;)
https://arze.cz - ARduino Zapojení Elektronika

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 hostů