Ovládání venkovních rolet

Nedaří se vám s projektem a nenašli jste vhodné místo, kde se zeptat? Napište sem.
Pravidla fóra
Tohle subfórum je určeno pro konzultaci ucelených nápadů, popřípadě řešení komplexnějších projektů, které opravdu není možné rozdělit na menší části.
Většinu problémů jde rozdělit na menší a ptát se na ně v konkrétních subfórech.
rcvel
Příspěvky: 3
Registrován: 30 lis 2021, 20:37
Reputation: 0

Ovládání venkovních rolet

Příspěvek od rcvel » 30 lis 2021, 20:50

Ahoj, potřeboval bych poradit, jak napsat kód pro ovládání venkovních rolet.
Mám 4 tlačítka, Když zmáčknu tlačítko po dobu menší než 2s, tak se sepne relé na 1min.V případě že během té 1min opět stačím tlačítko tak se cyklus přeruší. Když podržím tlačítko na dobu delší než 2s relé bude seplé po dobu jakou bude stlačené tlačítko.

Předem děkuji za každou radu. :)

Uživatelský avatar
Caster
Příspěvky: 380
Registrován: 11 zář 2019, 09:02
Reputation: 0

Re: Ovládání venkovních rolet

Příspěvek od Caster » 30 lis 2021, 23:42

Hele, v jiných fórech mě občas zaříznou, když položím otázku a absolutně dané věci nerozumím. Měl by jsi projevit elementární snahu kopnout alespoň do míče a snažit se trefit branku i kdyby to mělo být jen rozsvícení LEDky po stisku tlačítka. Tím bych začal ;) . Pak lze na základu něco stavět :) .

Uživatelský avatar
kiRRow
Příspěvky: 1151
Registrován: 07 kvě 2019, 07:03
Reputation: 0
Bydliště: Opava

Re: Ovládání venkovních rolet

Příspěvek od kiRRow » 01 pro 2021, 00:37

Řeknu to co říkám vždycky. Nejprve je potřeba ošetřit zákmity vznikající při stisku tlačítka a nelze to dělat pomocí delay.

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Ovládání venkovních rolet

Příspěvek od pavel1tu » 01 pro 2021, 07:59

Jak napověděli ostatní, toto není žádný problém, jen bych poprosil - i ze zajímavosti, kdyby to chtěl řešit někdo jiný

- seznam nás trochu s HW, jaké Arduino, jak přenášíš signál k roletám, co vše kolem Arduina plánuješ (BT ovládání z mobilu atd.)
- seznam nás trochu co vše umíš, aby tu na tebe někdo nevybalil kod a ty jsi mu nerozuměl - něco kopírovat a nechápat to je deprimující (vím o čem mluvím)

Pokud jsi začátečník
- sestav si u Arduina tlačítko, LED a napiš si program na to jedno tlačítko, aby ti dle požadavků místo rolety rozsvěcelo tu LED, klidně i tu "interní", kterou má většina Arduin na desce
- zapracuj hlavně na "filtraci" zákmitů z tlačítka, bu´d HW nebo SW
- snaž se vyhnout delay() - nesnaž - NEPOUŽÍVEJ HO !
- pokud něco nefunguje, dej si výpis do komunikace - podle toho se to dobře ladí


kdykoliv se zasekněš, rádi poradíme(asi ostatní, já jsem takový samouk), ale kod (přestože je velmi triviální) ti tu kompletně asi nikdo nenapíše
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

jankop
Příspěvky: 1029
Registrován: 06 zář 2017, 20:04
Reputation: 0
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Ovládání venkovních rolet

Příspěvek od jankop » 01 pro 2021, 15:20

kiRRow píše:
01 pro 2021, 00:37
Řeknu to co říkám vždycky. Nejprve je potřeba ošetřit zákmity vznikající při stisku tlačítka a nelze to dělat pomocí delay.
Ale lze to dělat naprosto dokonale softwarově, není třeba přidávat žádné kondenzátory.

Dene Elanik
Příspěvky: 67
Registrován: 29 led 2020, 20:15
Reputation: 0

Re: Ovládání venkovních rolet

Příspěvek od Dene Elanik » 01 pro 2021, 17:25

Ale lze to dělat naprosto dokonale softwarově, není třeba přidávat žádné kondenzátory.
Tak sem hoď kód, šenkýřko, ať se ukáže tvá mužná...
Měla by se zde vytvořit nějaká databáze vyřešených problémů a fint, kam by si každý odskočil, když něco potřebuje a nemusel by řešit už stokrát řešené. No není to úžasná myšlenka :?:

Uživatelský avatar
kiRRow
Příspěvky: 1151
Registrován: 07 kvě 2019, 07:03
Reputation: 0
Bydliště: Opava

Re: Ovládání venkovních rolet

Příspěvek od kiRRow » 01 pro 2021, 18:59

Na jednu stranu ano, na druhou stranu ne. Ošetření zákmitu tlačítka pomocí software je naprostý základ pro to, aby se člověk od slepování examplů odrazil k tomu psát vlastní kód.

Uživatelský avatar
kiRRow
Příspěvky: 1151
Registrován: 07 kvě 2019, 07:03
Reputation: 0
Bydliště: Opava

Re: Ovládání venkovních rolet

Příspěvek od kiRRow » 01 pro 2021, 19:02

Jo a druhá věc - napájecí napětí venkovních rolet. Pokud se chystáte pracovat s 230V, měli by jste mít odbornou kvalifikaci.

Dene Elanik
Příspěvky: 67
Registrován: 29 led 2020, 20:15
Reputation: 0

Re: Ovládání venkovních rolet

Příspěvek od Dene Elanik » 01 pro 2021, 19:17

Nemyslím si, že by bylo vhodné z tohoto fóra dělat školicí středisko pro úplné začátečníky. Předpokládám, že sem chodí lidi minimálně seznámení. A pokud ano, tak mu to je stejně houby platné, pokud mu někdo nenapíše kód komplet.
Tlačítko se nabízelo jako příklad v souvislosti s tématem. Existuje samozřejmě stovky jiných a zajímavějších maličkostí.
Co kdybychom si zde udělali místečko, kde bychom si různě zkoušeli zadávat nějaké zajímavé úlohy z oboru programování i konstrukčních řešení?
Není to podobné?

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Ovládání venkovních rolet

Příspěvek od pavel1tu » 02 pro 2021, 08:47

Víte proč je na tomto foru málo lidí ?

- koukněte se na toto vlákno, chápete ? (neříkám, že jste mu ten kod měli napsat, není podle čeho, neznáme HW, zapojení)
- rada absolutně nulová ze 7? příspěvků, třeba proč by měl začít řešením zákmitů (tady je to asi nějaké nemoc), když ani nevíme zapojení ?

Forum našeho kroužku jsem musel dát jako "privátní", nepřihlášení ho ani neuvidí.
Za posledních 6 měsíců jsem tam dostal asi 200 emailů z řádostí o členství a o rady, musel jsem je odmítnou (já jsem teď dlouhodobě "STANDBY") forum je pouze pro potřeby kroužku.
Toto forum většina znala, ale prý se raději zeptají na FB ?!

PS: nechci tímto nikoho nijak osočovat, chápu, je tu bez lidí nuda,
ale já bych se (jak to bývalo dříve) hned na počátku zeptal,
- zda se chce tímto zabývat i dále třeba jako koníčkem,
- nebo jen vyřešit daný problém,
a podle toho k tomu přistupoval.
Je tu úžasná skupina hodně chytrých lidí, tak se ji snažte rozšířit a tento "koníček" spíše propagovat.
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 hostů