Automatické doplňování vody a výměna vody v akváriu

Nedaří se vám s projektem a nenašli jste vhodné místo, kde se zeptat? Napište sem.
Pravidla fóra
Tohle subfórum je určeno pro konzultaci ucelených nápadů, popřípadě řešení komplexnějších projektů, které opravdu není možné rozdělit na menší části.
Většinu problémů jde rozdělit na menší a ptát se na ně v konkrétních subfórech.
sachlj
Příspěvky: 89
Registrován: 10 pro 2020, 19:22
Reputation: 0

Re: Automatické doplňování vody a výměna vody v akváriu

Příspěvek od sachlj » 04 kvě 2021, 15:46

Oprava. Ještě že jsem zašel do Profiplant v Praze. To co jsem mysle, že je "pračkový ventil" je de fakto Spínač vysokého tlaku pomocného čerpadla pro reverzní osmózy. To co je "pračkový ventil" je Elektromagnetický ventil 1/4" 24V DC 6W. V Číně to mají i dráž. Takže super. A k tomu řízení a diskuzi mezi Lolin a Lolin. Tak mi pls navrhněte někdo něco jednoduššího ale funkčního. Potřebuji aby jeden lolin na balkoně vyhodnotil, že vody v nádrži je málu (spodní měřená hladina) , jednak sepne relay na otevření ventilu a jednak musí odeslat na vzdálenost cca 5 metrů přes okno pokyn do druhého lolinu který zase sepne relay a spustí čerpadlo. Jakmile lolin na balkoně zjistí, že vody překročila horní hranici zavře ventil a pošle příkaz do lolin pod akváriem aby zastavila čerpadlo. To vše po wifi která je v obýváku, kvůli bezpečnosti mohou být v samostatné vlan, ale není důvod. Poradí někdo jak na tu komunikaci? U obou zařízení Lolin MCU vím MAC adresu i IP adresu.
Neexistují hloupé otázky, existují jen hloupé odpovědi.
Chci aby "chytrá" elektronika dělala "chytré" a užitečné věci. Tím není aby nahrazovala něco co se dá hotové koupit za pár korun.

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Automatické doplňování vody a výměna vody v akváriu

Příspěvek od pavel1tu » 04 kvě 2021, 18:34

Jak jsem již psal,
jeden musí být server, druhý client, moc ESP nepoužívám a nemám ho v oblibě, ale dle tohoto jsem to zprovoznil i na ESP32 během asi dvou večerů.
https://www.instructables.com/ESP-to-ESP-Communication/

Také se tím snímají "plováky" při přečerpávání mezi 5m³ nádržemi.
Z obou nádrží se posílá MIN a MAX stav čidel + watchdog - 1s pulzy 1/0/1/0....

Server po 1s přičítá +1 do proměnné CHYBA_SPOJENI, jakmile dočítá do 10 - vypne čerpadlo a zablokuje automatiku. Ta se pak dá odblokovat jen tlačítkem.
Příchozí WATCHDOG svoji náběžnou hranou tento čítač (CHYBA_SPOJENI) nuluje.
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

sachlj
Příspěvky: 89
Registrován: 10 pro 2020, 19:22
Reputation: 0

Re: Automatické doplňování vody a výměna vody v akváriu

Příspěvek od sachlj » 05 kvě 2021, 07:05

Díky, nastuduji, takhle nějak jak jsi to popsal by to mělo fungovat.
Neexistují hloupé otázky, existují jen hloupé odpovědi.
Chci aby "chytrá" elektronika dělala "chytré" a užitečné věci. Tím není aby nahrazovala něco co se dá hotové koupit za pár korun.

sachlj
Příspěvky: 89
Registrován: 10 pro 2020, 19:22
Reputation: 0

Re: Automatické doplňování vody a výměna vody v akváriu

Příspěvek od sachlj » 05 kvě 2021, 13:19

ZMĚNA. A PODSTATNÁ. Spočítal jsem si kolik je třeba na doplňování akva vody, tj. kdy de fakto přestane fungovat externí filtr tím, že voda nepoteče přes střední přepážku. tj. ve výpočtu cca 30 litrů vody. jenže pod akvárium se vleze jen 22 lt nádrž z ikea SAMLA. To by znamenalo problémy. Tak to bude vyřešeno jinak. Tohle mi bude spínat toto a voda půjde přímo z RO do akvária bez nějakého vodního skladu.
Neexistují hloupé otázky, existují jen hloupé odpovědi.
Chci aby "chytrá" elektronika dělala "chytré" a užitečné věci. Tím není aby nahrazovala něco co se dá hotové koupit za pár korun.

sachlj
Příspěvky: 89
Registrován: 10 pro 2020, 19:22
Reputation: 0

Re: Automatické doplňování vody a výměna vody v akváriu

Příspěvek od sachlj » 06 kvě 2021, 08:10

Další změna. Proto to píšu sem abych viděl ten vývoj myšlenek. Kudy se ubíraly. Ta komunikace mezi LolinMCU server/klient se mi stále zdála kostrbatá. a jsem ze staré školy a tak věřím víc drátu než Markonimu (Guglielmo Marconi). Hladal jsem řešení pro Obrázek ale se spínáním dvou relay naráz. Z logiky věci však takové řešení neexistuje. Takže se vracím zpět k řešení bez řízení. Výsledkem bude (pokud se to zase nevyvrbí jinak) ARDUINO UNO s RELAY SHIELDEM . Mám právě ten od keystudia. Holt když už budu dělat další díru skrz vnější stěnu (už tam mám několik let protaženou elektřinu) tak udělám dírku trochu větší a protáhnu rovnou dvoulinku. A díru zalepím silikonem. Plán je takový, že arduino bude zjišťovat hladinu vody tak jako to dělá ten forichtung. Podobně jak je to v tomto videu . Netřeba zjišťovat nějaký čas nebo takové věci. Zajímavé by bylo zjistit teplotu v nádrži ale jen pro informaci páč s tím nic nenadělám. spíš by mě zajímal podíl živin v nádrži. Ps. kapalinový chromatograf asi někdo dyi na arduinu nepostavil, že. Hlavně kde vzít databázi, že?!?
Neexistují hloupé otázky, existují jen hloupé odpovědi.
Chci aby "chytrá" elektronika dělala "chytré" a užitečné věci. Tím není aby nahrazovala něco co se dá hotové koupit za pár korun.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 hostů