Kontrola hladiny v nádrži

Nedaří se vám s projektem a nenašli jste vhodné místo, kde se zeptat? Napište sem.
Pravidla fóra
Tohle subfórum je určeno pro konzultaci ucelených nápadů, popřípadě řešení komplexnějších projektů, které opravdu není možné rozdělit na menší části.
Většinu problémů jde rozdělit na menší a ptát se na ně v konkrétních subfórech.
wajta
Příspěvky: 11
Registrován: 27 pro 2018, 10:36
Reputation: 0

Kontrola hladiny v nádrži

Příspěvek od wajta » 17 bře 2021, 08:09

Ahoj, potřeboval bych měřit výšku hladiny ve venkovní odpadní nádrži.
Nádrž má přibližně tvar krychle, síla stěny cca 10 mm, objem cca 6.000 litrů.

Nejprve jsem zkoušel bezkontaktní čidla XKC-Y25-V https://dratek.cz/arduino/5005-bezkonta ... tml?mena=1, ale tloušťka stěny je asi už příliš silná.

Potom mě napadlo vyzkoušet vodotěsný ultrazvukový senzor JSN-SR04T https://www.laskarduino.cz/arduino-vodo ... JFEALw_wcB , u kterého je v recenzi uvedeno, že je velice
spolehlivý do 2m vzdálenosti, což by mě stačilo, ale buď jsem koupil špatný kus nebo to prostě neplatí, protože jsem dostával úplně nesmyslné hodnoty.

Nejraději bych použil klasické čidlo SR-04, ale nevím, jak dlouho bude venku fungovat.

Napadá vás někoho, ještě nějaký jiný způsob měření?

analytik
Příspěvky: 148
Registrován: 26 čer 2020, 12:48
Reputation: 0
Bydliště: Děčín

Re: Kontrola hladiny v nádrži

Příspěvek od analytik » 17 bře 2021, 09:36

Pokud ti jde o výšku hladiny, tak v jakém rozsahu a s jakou přesností?
Nebo stačí informace, že to brzy přeteče?

ondraN
Příspěvky: 932
Registrován: 08 srp 2019, 20:01
Reputation: 0

Re: Kontrola hladiny v nádrži

Příspěvek od ondraN » 17 bře 2021, 09:48

Docela spolehlivý je tlakový snímač, umístěný v PET lahvi spolu se zátěží (tak, aby se potopila na dno). Kabel prochází víčkem a je důkladně utěsněn nějakým odolným tmelem(lepidlem). Tlak sloupce působí přes PET láhev a tak je vnitřní a venkovní tlak vyrovnaný. Pokud je hustota srágor zhruba konstantní, je přesnost měření slušná (podle použitého snímače). Pokud se použile kabel s kvalitní izolací a dobře utěsní, vydrží to mnoho let. Všechny ostatní systémy mají nevýhodu v tom, že je srajdy brzy zlikvidují, prostředí v nádrži je velmi agresívní.

wajta
Příspěvky: 11
Registrován: 27 pro 2018, 10:36
Reputation: 0

Re: Kontrola hladiny v nádrži

Příspěvek od wajta » 17 bře 2021, 10:17

analytik píše:
17 bře 2021, 09:36
Pokud ti jde o výšku hladiny, tak v jakém rozsahu a s jakou přesností?
Nebo stačí informace, že to brzy přeteče?
Nádrž je vysoká asi 160 cm, takže v rozsahu 160cm až řekněme 40cm kdy už bude třeba nádrž vyprázdnit. Přesnost +-5 cm bohatě stačí.

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Kontrola hladiny v nádrži

Příspěvek od pavel1tu » 17 bře 2021, 12:08

Jak píše Ondra,
vyzkoušel jsem ultrazvuk, IR laser, 2 nerez tyčky vedle sebe, napůl uzavřený válec vzduchu, atd.
Uzavřená nádrž je prostě pro elektroniku šílené prostředí.
Co mi 100% funguje:
- tlakový snímač asi za 3k Kč, výstup RS485 nebo proud 4-20mA (pán si to tak přál), přesnost už několik let na cm, nevýhoda - cena
- nějaký precizní/přesnější/spolehlivý tlakový snímač vzduchu z číny (2ks), jeden do malé PET lahve potopit na dno, druhý jako kompenzace tlaku vzduchu, cena do 200Kč, u mne v sudu pokusně fungoval 2 roky (pak to někdo ukradl). Nutnost prvotní kompenzace/kalibrace, pokud se mění hodně teplota vody - čím menší láhev tím lepší, co jsem zkoumal v sudu z 1/2 zakopaném v zemi - +-2-5cm - díky změnám teplot hlavně
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Axamith
Příspěvky: 530
Registrován: 09 srp 2017, 08:17
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Kontrola hladiny v nádrži

Příspěvek od Axamith » 17 bře 2021, 15:39

Mrkni na https://www.instructables.com/Capacitiv ... el-Sensor/
Zajímavý způsob měření. V komentech dole se autor ještě vyjadřuje, co by udělal jinak.

ondraN
Příspěvky: 932
Registrován: 08 srp 2019, 20:01
Reputation: 0

Re: Kontrola hladiny v nádrži

Příspěvek od ondraN » 17 bře 2021, 18:49

Jestli jsem dobře pochopil autora, tak je to odpadní (fekální) nádrž. Je otázka, co ta kapacitní sonda bude měřit, když se na ní vytvoří povlak. Pokud by v nádrži byla jen voda, tak to bude asi OK.

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Kontrola hladiny v nádrži

Příspěvek od pavel1tu » 17 bře 2021, 18:57

Axamith píše:
17 bře 2021, 15:39
Mrkni na https://www.instructables.com/Capacitiv ... el-Sensor/
Zajímavý způsob měření. V komentech dole se autor ještě vyjadřuje, co by udělal jinak.
Kapacitní jsem zkoušel a nic moc, velká mezera vzduchu - malé změny, malá mezera vzduchu - funguje, ale dešťovka to pravděpodobně nějak zanáší, po roce to pěkně kecalo. Možná se to uvnitř i rosí, nevím. A to byla jen dešťovka.

Kamarád má i "plovák" na vodící tyči, co tlačí do tenzometru, funguje asi rok. Něco se mu tam nezamlouvá, už nevím co. K tomu ještě na jaře dáme jeden nebo dva plovákové snímače, na kterých bude probíhat "autokalibrace" momentální výšky hladiny. To by možná mohlo být přesné navěky ;)
Teď k tomu chce dát paralelně plovák s převodem pohybu nahoru, dolu v nějakém měřítku, možná i na rotaci a dáme tam kotouč/destičku s Gray kodem. Já tvrdím že je to už úlet a bude to nespolehlivé - moc mechaniky.

PS: teď jsem teprve postřehl to "ODPADNÍ", tam asi fakt jen ten profi tlakový snímač, je psán i do průmyslově znečištěné vody a kapalin s vyšší hustotou, ale ceny jsou od 3k do 8k podle toho co umí a do jakého prostředí je.
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

wajta
Příspěvky: 11
Registrován: 27 pro 2018, 10:36
Reputation: 0

Re: Kontrola hladiny v nádrži

Příspěvek od wajta » 18 bře 2021, 07:56

pavel1tu píše:
17 bře 2021, 12:08
Co mi 100% funguje:
- tlakový snímač asi za 3k Kč, výstup RS485 nebo proud 4-20mA (pán si to tak přál), přesnost už několik let na cm, nevýhoda - cena
- nějaký precizní/přesnější/spolehlivý tlakový snímač vzduchu z číny (2ks), jeden do malé PET lahve potopit na dno, druhý jako kompenzace tlaku vzduchu, cena do 200Kč, u mne v sudu pokusně fungoval 2 roky (pak to někdo ukradl). Nutnost prvotní kompenzace/kalibrace, pokud se mění hodně teplota vody - čím menší láhev tím lepší, co jsem zkoumal v sudu z 1/2 zakopaném v zemi - +-2-5cm - díky změnám teplot hlavně
Mohl bys poskytnout odkaz na ten snímač, který máš vyzkoušený?

Uživatelský avatar
Caster
Příspěvky: 380
Registrován: 11 zář 2019, 09:02
Reputation: 0

Re: Kontrola hladiny v nádrži

Příspěvek od Caster » 18 bře 2021, 09:03

Posílám tip na bezkontaktní měření výšky hladiny v nádrži jejím poklepem zvnějšku na základě měření její rezonance viz článek Non-Intrusive Tank-Filling Sensor Based on Sound Resonance.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: kiRRow, luger a 10 hostů