Napájení ventilátoru Arduinem NANO

Nedaří se vám s projektem a nenašli jste vhodné místo, kde se zeptat? Napište sem.
Pravidla fóra
Tohle subfórum je určeno pro konzultaci ucelených nápadů, popřípadě řešení komplexnějších projektů, které opravdu není možné rozdělit na menší části.
Většinu problémů jde rozdělit na menší a ptát se na ně v konkrétních subfórech.
Odpovědět
LMted
Příspěvky: 3
Registrován: 15 bře 2021, 08:03
Reputation: 0

Napájení ventilátoru Arduinem NANO

Příspěvek od LMted » 15 bře 2021, 08:34

Zdravím,

úvodem bych se chtěl omluvit za své nedostatečné znalosti v oblasti elektroniky, nicméně k mému problému:

Chtěl bych vás poprosit o pomoc se zapojením a napájením malého ventilátoru (15x15x4mm, 5V, 60mA) pomocí Arduino NANOv3, resp. použitím PIN 27 (5V, 20mA) k napájení uvedeného ventilátoru. Tuto problematiku částečně řeší Jacob Dykstra na svém YT kanálu. Ve zkratce, vzhledem k nízkému výstupnímu proudu z Arduina je třeba přivézt 5V z PINu 27 na gate N-MOSFETu (např. 2N7000), source N-MOSFETu napojit na GND, drain pak napojit na černý vodič ventilátoru a červený vodič napojuje Jacob na 12V externí zdroj (používá větší ventilátor). Tady přichází můj dotaz. Nechci používat externí zdroj ale pouze Arduino k napájení mého micro ventilátoru. Proto bych červený vodič ventilátoru napojil na 5V PIN 27 (ze kterého je vedeno napětí do N-MOSFETu). Byl by tento setup funkční? Nebo bych měl ještě zahrnout zapojení resistorů? Přikládám schéma zapojení.
ADR-MOSF-FAN.jpg
Popř. můžu červený vodič ventilátoru napojit na 3V3 PIN Arduina, ač to povede ke snížení otáček ventilátoru (což by asi moc vadit nemuselo). Díky za radu.

LMted
Příspěvky: 3
Registrován: 15 bře 2021, 08:03
Reputation: 0

Re: Napájení ventilátoru Arduinem NANO

Příspěvek od LMted » 15 bře 2021, 09:18

Ještě zde přikládám odkaz na původní projekt Jacoba:

https://www.youtube.com/watch?v=DAn4Ugu ... cobDykstra

ondraN
Příspěvky: 932
Registrován: 08 srp 2019, 20:01
Reputation: 0

Re: Napájení ventilátoru Arduinem NANO

Příspěvek od ondraN » 15 bře 2021, 11:08

Záleží na odběru toho ventilátoru. Pokud bude do 100mA, tak by to šlo. To zapojení co jsi přiložil je nesmyslné. Gate tranzistoru nemůže být připojen na 5V, ale musí se zapojit na výstup, se kterým budeš ventilátor ovládat. Pokud si nejseš jistý, jestli arduino odběr vydrží, zapoj ventilátor přímo na 5V arduina a drž prst na stabilizátoru napětí. Pokud se bude moc hřát (za pár sekund neudržíš prst na stabilizátoru), tak musíš použít externí zdroj.

LMted
Příspěvky: 3
Registrován: 15 bře 2021, 08:03
Reputation: 0

Re: Napájení ventilátoru Arduinem NANO

Příspěvek od LMted » 15 bře 2021, 12:32

Díky za odpověď. Chci samozřejmě vyzkoušet, zda ten ventilátor pojede i bez zapojení N-MOSFETu, tj. napřímo z 5V výstupu Arduina. Díky za radu s kontrolou teploty regulátoru napětí, pokud by to fungovalo takto napřímo a bez přehřívání, bylo by to super a hlavně jednodušší. Jen se obávám, že Arduino neuživí svými 20mA (40mA krátkodobě?) ventilátor se svým odběrem 60mA. Každopádně zkusím.

Ohledně špatného zapojení, vycházel jsem ze schématu, které uvedl autor (Jacob, viz odkaz na YT v mém předchozím příspěvku). Jeho schéma pro přehlednost házím i tu:
Jacobs project.png
Levá část obvodu (pro přehlednost jsem toto nezahrnul do svého schématu) řeší zapojení termistoru/resistoru pro ovládání otáček ventilátoru na základě teploty. Možná jsem schéma nepochopil správně. Z ventilátoru má vyvedený kontakt na +12V na externí zdroj, tomu jsem právě chtěl předejít zapojením červeného kabelu ventilátoru zpět na 5V PIN27 (případně na Arduino pin 3V3, 3.3V by teoreticky malý ventilátor utáhly, gate voltage N-MOSFETu je 3V, takže by to taky teoreticky mohlo fungovat). Zkusím ale zapojit ventilátor napřímo, bohužel mi nedorazily zatím všechny součástky, takže musím počkat. Zatím řeším teoretické možnosti zapojení, proto bych byl rád za jakoukoliv radu, potvrzení/možností zapojení.

ondraN
Příspěvky: 932
Registrován: 08 srp 2019, 20:01
Reputation: 0

Re: Napájení ventilátoru Arduinem NANO

Příspěvek od ondraN » 15 bře 2021, 12:59

To jeho schéma je OK. Zapoj to úplně stejně, ale místo 12V to připoj na 5V arduina. U toho tvojeho schématu úplně chybí řízení ventilátoru.
Pokud to zapojís jako on, jen s jiným napětím, nebudeš výstupní pin prakticky ničím zatěžovat, veškerý proud do ventilátoru půjde z 5V napájení.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 4 hosti