Balkon v paneláku

Nedaří se vám s projektem a nenašli jste vhodné místo, kde se zeptat? Napište sem.
Pravidla fóra
Tohle subfórum je určeno pro konzultaci ucelených nápadů, popřípadě řešení komplexnějších projektů, které opravdu není možné rozdělit na menší části.
Většinu problémů jde rozdělit na menší a ptát se na ně v konkrétních subfórech.
RomanB
Příspěvky: 90
Registrován: 04 zář 2017, 14:28
Reputation: 0
Bydliště: Havířov

Re: Balkon v paneláku

Příspěvek od RomanB » 12 pro 2020, 16:02

Jak definuješ piny? Mají začínat D1, D2 .... nebo přímo čísly 5, 4... (D1 je GPIO5)

sachlj
Příspěvky: 89
Registrován: 10 pro 2020, 19:22
Reputation: 0

Re: Balkon v paneláku

Příspěvek od sachlj » 12 pro 2020, 17:17

funguje to, opraveno, našel jsem chybičku....
ale potřebuji ještě poradit.
když dám tohle :

Kód: Vybrat vše

 byte today[] = {0, 0, 12, 12, 12, 2020};

tak je správná odpověď
ale když dám tohle:

Kód: Vybrat vše

byte today[] = {  0, 0, 12, (monthDay), (currentMonth), (currentYear)};
což (monthDay), (currentMonth), (currentYear) je odpověď z NTP a jsou to čísla 12,12,2020 tak mi vyleze jako odpověď nesmysl. Otázka tedy zní jak správně zapsat do

Kód: Vybrat vše

byte today[] 
hodnoty proměnné, ne natvrdo vepsaná čísla. Díky
Neexistují hloupé otázky, existují jen hloupé odpovědi.
Chci aby "chytrá" elektronika dělala "chytré" a užitečné věci. Tím není aby nahrazovala něco co se dá hotové koupit za pár korun.

sachlj
Příspěvky: 89
Registrován: 10 pro 2020, 19:22
Reputation: 0

Re: Balkon v paneláku

Příspěvek od sachlj » 12 pro 2020, 17:53

vyřešeno!
Neexistují hloupé otázky, existují jen hloupé odpovědi.
Chci aby "chytrá" elektronika dělala "chytré" a užitečné věci. Tím není aby nahrazovala něco co se dá hotové koupit za pár korun.

sachlj
Příspěvky: 89
Registrován: 10 pro 2020, 19:22
Reputation: 0

Re: Balkon v paneláku

Příspěvek od sachlj » 13 pro 2020, 13:02

Tak kód hotový. Ale stále čekám na BME280, PMS5003 z číny, Ale je to už v česku asi týden. Mám veml6070, CSS811, TCS34725, MQ135. Problém ale je s veml6070 a TCS34725. Jak číst světlo a přitom nenavlhnout. Nějaké sklo nebo něco za co by se senzory schovaly, byly chráněny proto vlhku a přitom mohli číst světlo. Poradíte?
Neexistují hloupé otázky, existují jen hloupé odpovědi.
Chci aby "chytrá" elektronika dělala "chytré" a užitečné věci. Tím není aby nahrazovala něco co se dá hotové koupit za pár korun.

ArduXPP
Příspěvky: 361
Registrován: 14 pro 2017, 19:31
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Balkon v paneláku

Příspěvek od ArduXPP » 13 pro 2020, 14:25

Kup si křemenné sklo.

sachlj
Příspěvky: 89
Registrován: 10 pro 2020, 19:22
Reputation: 0

Re: Balkon v paneláku

Příspěvek od sachlj » 13 pro 2020, 16:15

Děkuji!! Super rada a tip. https://cs.wikipedia.org/wiki/K%C5%99emenn%C3%A9_sklo
A nejsou to náhodou skla co se lepí na mobily?
Neexistují hloupé otázky, existují jen hloupé odpovědi.
Chci aby "chytrá" elektronika dělala "chytré" a užitečné věci. Tím není aby nahrazovala něco co se dá hotové koupit za pár korun.

sachlj
Příspěvky: 89
Registrován: 10 pro 2020, 19:22
Reputation: 0

Re: Balkon v paneláku

Příspěvek od sachlj » 14 pro 2020, 09:51

Tak další posun.
Dohodl jsem se s dodavatelem křemenného skla na výrobě tabulky
je možné i jiný rozměr, ale trvá nám to cca 6-8týdnů, pokud by se to mělo objednávat na míru...
vezmu tabulku 60*60*3. Musím ještě počkat na konečnou fázi.
Zjistil jsem že mi senzor MQ-135 hlásí nějaké nesmysly a nebo na stole v ložnici mám tolik jedů jak v mraku plynů z Etny. Tak jsem objednal z Číny nový. Nicméně po pokusech vím, že MQ-135 hřeje tak, že se v ruce udržet nedá. To znamená, že musím rozdělil projekt na dvě NodeMCU.
První bude mít senzory světla a MQ-135. To proto aby teplota MQ-135 neovlivňovala v uzavřeném prostoru BME280. Zároveň jsem se vykašlal na výpočet východu a západu slunce, důležitější je kolik světla je konkrétně na konkrétním místě. A to mi zjistí GY-320 (BV1750). Když bude tma tak se další měření VEML6070 (UV index) a TCS34725 (R,G,B,C, lux, kelvin) provádět nebude. Jednodušší řešení. Zároveň se vykašlu na TimeAlarms a postačí delay na 5 minut (1000*60*5)
Druhé bude mít měření ovzduší tj. PMS5003, CCS811 a BME280.
Obě dvě odesílají data do databáze weewx které automaticky pro hodnoty v databázi vytvoří grafy.
Furt mi pošta nedodala PMS5003 a BME280. Tak čekám.
Zároveň hledám jak správně má vypadat api na odesílání. Pak už to bude jednoduché.
Neexistují hloupé otázky, existují jen hloupé odpovědi.
Chci aby "chytrá" elektronika dělala "chytré" a užitečné věci. Tím není aby nahrazovala něco co se dá hotové koupit za pár korun.

sachlj
Příspěvky: 89
Registrován: 10 pro 2020, 19:22
Reputation: 0

Re: Balkon v paneláku

Příspěvek od sachlj » 16 pro 2020, 08:03

Aby jste pochopili o co mi jde. I když od dráťáka tohle chápání neočekávám. Příroda, přírodní zákony, ne ty fyzikální. Pozorováním počasí a přírodních jevů se můj předek zabýval už když seděl v jeskyni a snažil se dostat na morek uprostřed kosti mamuta. Od té doby chápeme o trochu víc a umíme i o trochu víc. Ne doslova. Umíme jen tolik co nám okolí a současná věda dovolí. Na mobil by můj prapředek v jeskyni koukal stejně jako ty na to co přijde po nás za 1000 let. A to neznamená, že oni za 1000 let budou chytřejší. Tolik úvod.
Meteorologií se zabývám několik let. Tedy ne v tom duchu, že bych dělal nějaké přehledy a tak ale tím, že manželka (nevím proč a zjišťovat to nebudu) má utkvělou představu že se podle toho kolik stupňů C hlásí naše meteo stanice, že se dobře oblékne tak aby jí nebyla zima a ani teplo když za 10 hodi bude vyrážet na druhé straně Prahy z práce.
Mám tedy meteostanici co je propojená s Raspberry Pi které z ní stahuje data a ty zpracovává do nějakých přehledů. Jak jsem psal tak používám program weewx který je celý napsaný v pythonu a umožňuje doplnit ho o další sbírané hodnoty. Primárně se tedy zaměřuje na počasí, tj. umí sledovat blesky, umí sledovat výšku sněhu, hurikány, tornáda a jiné pro nás zajímavé hodnoty. Ale s trochou snahy umí sledovat i jiné hodnoty které nesouvisí s počasím, tj s tím co neovlivníme ale dokáže sledovat jiní enviromentální hodnoty. Tj. primárně to co na planetě necháváme my. Prach, smrad, jedy ve vzduchu a půdě.
A pak něco co nesouvisí s počasím, co neovlivníme ale můžeme toho využít. Moje část o sledování světla. Proto je samostatně. A teď trochu té osvěty. Rostliny na celé planetě potřebují ke svému růstu pár věcí. Vodu jako nosič živin, živiny, světlo které provádí fotosyntézu a ukládá živiny do rostlinné masy. Život rostliny má několik cyklů ale pro to co zajímá nás (u rostlin co nám dávají stravu) je to růst, květ, tvorba plodů, zrání plodů. Rostlina ve fázi růstu kdy tvoří zelenou hmotu, tj. co nejvíc listů které budou zachytávat světlo potřebuje jiné živiny než při tvorbě květů, než při tvorbě plodů a než při zrání plodů. Rostliny jinak reagují při jiném osvětlení. Rostliny při modrém barevném spektru tvoří zelenou hmotu, při červeném spektru květy a plody, zelené a čiré jim nedává nic, to potřebujeme my-lidi abychom viděli. tedy když svítí modré světlo tak rostliny spotřebovává jen ty živiny které jí pomáhají tvořit zelenou hmotu, ostatní živiny které jsou zase dobré na květ a plod (to je například fosfor, železo) rostliny nepožijí a v půdě se ukládá a reaguje na jiné sloučeniny.
V hydroponii (kterou mám dlouhé roky na balkoně já) žádná půda není a to co rostliny dostanou je jen voda do které přidávám tekuté hnojivo. No a když přeskočím od teorie k praxi tak při modrém světle (to bývá hodně na jaře-v našich zeměpisných šířkách) tak mohu; a budu; dávkovat hnojivo (spuštěním Peristaltického čerpadla) . Rostliny tak dostanou v tu správnou chvíli jen to hnojivo co potřebují. Takhle fungují na profi úrovni obří skleníky co hydroponii "vyrábí" rajčat i 2x ročně. Tak tohle budu vyrábět. Mám to v hlavě už několik let. Ale. chtěl jsem použít Rpi3a kódy v pythonu. Jenže nenašel jsem rozumný a jednoduchý connector na MySQL tak jako to má Arduino. Jen pár řádků kódu a ono to funguje. A pak ve wire se mi programují líp jak v pythonu. Ten je pro mě nějaký chaotický ale hlavně :-( nesoulad verzí. Mám kód na 2,7 pro jedno čidlo a kód pro 3 pro druhé čidlo a spojit ty kódy nelze. To v pythonu nevyřešili vůbec userfriendly. Například tady je dávkování hnojiv pomocí arduina.
Tak to je moje vysvětlení.
Neexistují hloupé otázky, existují jen hloupé odpovědi.
Chci aby "chytrá" elektronika dělala "chytré" a užitečné věci. Tím není aby nahrazovala něco co se dá hotové koupit za pár korun.

sachlj
Příspěvky: 89
Registrován: 10 pro 2020, 19:22
Reputation: 0

Re: Balkon v paneláku

Příspěvek od sachlj » 16 pro 2020, 18:25

Jo a doplnění osvěty. jako spouštěč fotosyntézy u rostlin je CO2 které spotřebují a v noci vylučují O2. Takže proto potřebuji měřit CO2 a světlo na balkoně kdy ty rostliny (paprik, rajčata, saláty a bylinky) mám.
A abych ukázal co už mám "hotové" jsou v příloze 3 soubory. Nějaké doplnění ještě bude. Primárně pro API JSON.
SENZORY_OVZDUSI.ino
(8.88 KiB) Staženo 107 x
FOTO_MQ135.ino
(8.24 KiB) Staženo 108 x
Arduino_NANO.ino
(5.4 KiB) Staženo 101 x
Neexistují hloupé otázky, existují jen hloupé odpovědi.
Chci aby "chytrá" elektronika dělala "chytré" a užitečné věci. Tím není aby nahrazovala něco co se dá hotové koupit za pár korun.

jankop
Příspěvky: 1030
Registrován: 06 zář 2017, 20:04
Reputation: 0
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Balkon v paneláku

Příspěvek od jankop » 16 pro 2020, 21:10

Když jsme u té osvěty a ty jsi ten expert na fyzikální a veškeré přírodní zákony. Neznám knihovnu toho tvého tlakoměrného čidla, ale pro určení běžně udávaného atmosferického tlaku, tj. tlaku přepočteného na hladinu moře musíš do vzorce pro výpočet zavést nadmořskou výšku. A naopak, pokud chceš tlakoměrem změřit výšku, musíš znát okamžitý tlak při hladině moře. Tudíž to nefunguje tak, že si jen tak obojí přečteš z čidla, jak prezentuješ ve svém programu. Mimochodem, většina mých květin spotřebovává CO2 v noci.
Ale líbí se mi tvůj optimizmus a sebevědomí :lol:

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 hostů