Pomoc s hlídacím psem

Nedaří se vám s projektem a nenašli jste vhodné místo, kde se zeptat? Napište sem.
Pravidla fóra
Tohle subfórum je určeno pro konzultaci ucelených nápadů, popřípadě řešení komplexnějších projektů, které opravdu není možné rozdělit na menší části.
Většinu problémů jde rozdělit na menší a ptát se na ně v konkrétních subfórech.
Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Pomoc s hlídacím psem

Příspěvek od pavel1tu » 29 lis 2020, 19:01

Já bych připojil jen termistor, displej a místo encoderu tlačítka (vůbec pokud je z číny).
Už jsem pár lidem dával k encoderu RC článek, protože co z něj lezlo (na osciloskopu) byla hrůza. Nebylo se čemu divit když jich za 100Kč koupil 10ks.
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

glober
Příspěvky: 8
Registrován: 28 lis 2020, 17:37
Reputation: 0
Bydliště: Český Brod

Re: Pomoc s hlídacím psem

Příspěvek od glober » 29 lis 2020, 19:12

Heureka, pridal jsem kod od ondryN a uz to zije, neseka se. Enkoder reaguje na stisk spravne ale na otaceni nereaguje. Jsou tam dva odpory R2 a R3 po 10K typ https://www.laskarduino.cz/keyes-ky-040 ... tlacitkem/. Jeste mi to ukazuje blbe teplotu ale to uz snad dam dokupy kdyz ted vidim hodnoty. Ted to funguje spravne na vsech napajecich zdrojich. Zatím všem moc DÍKY !

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Pomoc s hlídacím psem

Příspěvek od pavel1tu » 29 lis 2020, 20:05

No, já nechápu proč je encoder na obrázku zapojený na analogy, tedy A2 a A3
Když si tedy tlačítka přepojím na digital input, vše funguje
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

glober
Příspěvky: 8
Registrován: 28 lis 2020, 17:37
Reputation: 0
Bydliště: Český Brod

Re: Pomoc s hlídacím psem

Příspěvek od glober » 29 lis 2020, 20:54

V tom planku je nejdriv obrazek encoderu bez tistaku, ale v tabulce dilu je KY040, jako neznaly truhlar jsem nakoupil, sestavil a pak uz se jen divil :D
muzu poprosit o navedeni jak upravit kod abych to prehodil na digi? Teplota mi porad nejde, ukazuje mi -273stC, jedna noha delice je pripojena z odporu na 3.3V a na REF, ja tu mam na UNU mam IOREF a AREF. Vyhodil jsem na zkouseni ze schematu termistor a dal tam odpor 100k takze bych mel mit teplotu cca 25stC. Omlouvam se ze tu resim prkotiny, trosku jsem myslel ze nakoupim, zapojim nahraju kod a pobezi to. ale ne :D . Vysledek musi byt spolehlivy, bude hlidat tiskarnu i nekolik dni. Dík

ondraN
Příspěvky: 932
Registrován: 08 srp 2019, 20:01
Reputation: 0

Re: Pomoc s hlídacím psem

Příspěvek od ondraN » 30 lis 2020, 07:35

Díval jsem se do dokumentace a attachinterrupt by měl podporovat pouze piny 2 a 3, ale digitální, tedy D2 a D3. Asi je chyba ve schématu. Výstup enkodéru zapoj místo na A2 na D2 a místo A3 na D3. V kódu už je to tak napsané, takže v programu nic neměň. Pak by to mělo fungovat a taky by to vysvětlovalo to podivné chování, když nebyly aktivovány pullupy.
Obvod termistoru je nakreslen dobře. Nastavení a výpočet v kódu se taky zdá OK. Pokud máš měřák, změř si napětí na A0, melo by být cca 1,65V. Pak můžeš zkusit zjistit, jaké hodnoty ti dává převodník ve funkci gettemp()

Kód: Vybrat vše

void getTemp() {
  uint8_t i;
  float average;

  // take N samples in a row, with a slight delay
  for (i=0; i< NUMSAMPLES; i++) {
   samples[i] = analogRead(THERMISTORPIN);
   //tady si dej serial.println(samples[i]);
   delay(10);
  }
Ta hodnota by měla být pro 1,65V cca 512.

glober
Příspěvky: 8
Registrován: 28 lis 2020, 17:37
Reputation: 0
Bydliště: Český Brod

Re: Pomoc s hlídacím psem

Příspěvek od glober » 30 lis 2020, 22:59

Vsechno funguje, jeste jsem mel prohozeny aref a ioref, bylo tam pak proti zemi 5v. Proto teplota -273 . Vsem moc diky za rady :!: :!: :!:

Hanz
Příspěvky: 262
Registrován: 25 dub 2019, 23:52
Reputation: 0

Re: Pomoc s hlídacím psem

Příspěvek od Hanz » 12 pro 2020, 23:07

ahojky, zapojil jsem hlídacího psa pro 3D tiskárnu s Nano a problémy viz. výše popsané. Taky jsem zvolil zapojení s Uno, upravil zapojení pinů a to bylo funkční. Jelikož autor má na stránkách v zapojení Nano na shieldu, nedalo mi to a objednal si shield, taky termistor -> zapojil a je to funkční.
Největší problém jsem měl se zobrazováním na lcd - ne a ne, vyzkoušel jsem několik knihoven, lcd s i2c, kontola zapojení, přidání kondů jako filtrů atd.., přitom na seriovém monitoru všechno chodilo, jak mělo.
Mno, tady je odkaz na moje video : https://www.youtube.com/watch?v=5hXS1OmaxuA
a printScreeny : https://ctrlv.cz/FTSB , https://ctrlv.cz/Zaix

pro glober - vyzkoušej to znovu s Nano ;) a dej vědět

sachlj
Příspěvky: 89
Registrován: 10 pro 2020, 19:22
Reputation: 0

Re: Pomoc s hlídacím psem

Příspěvek od sachlj » 17 pro 2020, 12:38

Není jednodušší si koupit tohle za pár kaček? Video si najdi.
Neexistují hloupé otázky, existují jen hloupé odpovědi.
Chci aby "chytrá" elektronika dělala "chytré" a užitečné věci. Tím není aby nahrazovala něco co se dá hotové koupit za pár korun.

Hanz
Příspěvky: 262
Registrován: 25 dub 2019, 23:52
Reputation: 0

Re: Pomoc s hlídacím psem

Příspěvek od Hanz » 17 pro 2020, 14:30

Není jednodušší si koupit tohle za pár kaček? Video si najdi.
určitě ano, ale na to se tazatel neptal, pokud mu neporadíš tak sem nepiš !!!! Chtěl odpověď na otázku jaké je dnes počasí a nechtěl odpověď že jsi měl k obědu špagety. Na to se neptal.

sachlj
Příspěvky: 89
Registrován: 10 pro 2020, 19:22
Reputation: 0

Re: Pomoc s hlídacím psem

Příspěvek od sachlj » 17 pro 2020, 16:26

Já jen, že řeší to co už je hotové, funkční a za pár kaček. Při troše hledání i pro modul ESP-01 a řízené na dálku.
Neexistují hloupé otázky, existují jen hloupé odpovědi.
Chci aby "chytrá" elektronika dělala "chytré" a užitečné věci. Tím není aby nahrazovala něco co se dá hotové koupit za pár korun.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 hostů