Zámky dveří ovládané pomocí chipu

Nedaří se vám s projektem a nenašli jste vhodné místo, kde se zeptat? Napište sem.
Pravidla fóra
Tohle subfórum je určeno pro konzultaci ucelených nápadů, popřípadě řešení komplexnějších projektů, které opravdu není možné rozdělit na menší části.
Většinu problémů jde rozdělit na menší a ptát se na ně v konkrétních subfórech.
Odpovědět
Kony
Příspěvky: 382
Registrován: 09 dub 2020, 11:43
Reputation: 0

Zámky dveří ovládané pomocí chipu

Příspěvek od Kony » 13 lis 2020, 18:20

Ahoj, chtěl bych do kanceláře osadit dveře nějakým mechanizmem, který pomocá chipu otevře (dle práv) a zaznamená vstup do DB....

Dělal to již někdo ?
Našel jsem
https://arduino-shop.cz/arduino/34326-e ... MkEALw_wcB
ale kdyby to nějak zablblo tak se nedostaneme třeba do skladu :)
Spíš kdyby to bylo jako vložka a byla možnost to otevřít i pomocí klíče

KamilV
Příspěvky: 479
Registrován: 03 dub 2018, 15:27
Reputation: 0
Bydliště: Olomouc

Re: Zámky dveří ovládané pomocí chipu

Příspěvek od KamilV » 13 lis 2020, 19:17

Tohle jsem dělal s normálním elektrozámkem, který se dává třeba do vstupních dveří a otevírá se domovním telefonem (postaru "bzučák", nově spíš už jen "lupák").
Když dáš na dveře kouli, tak se tam nikdo nedostane. Při čipnutí kartou pustíš do zámku 12 V na nějakou dobu a půjde otevřít. Pokud se něco pokazí, půjde otevřít klíčem...

Kony
Příspěvky: 382
Registrován: 09 dub 2020, 11:43
Reputation: 0

Re: Zámky dveří ovládané pomocí chipu

Příspěvek od Kony » 13 lis 2020, 19:42

A ktery si tam pouzil ? A to si mel bzucak do futer a nebo ve dverich ?

KamilV
Příspěvky: 479
Registrován: 03 dub 2018, 15:27
Reputation: 0
Bydliště: Olomouc

Re: Zámky dveří ovládané pomocí chipu

Příspěvek od KamilV » 13 lis 2020, 20:18

Je to do futer, nebyl to přesně tento, ale něco podobného:
https://www.kovian.cz/cz/Prislusenstvi- ... SREALw_wcB

sachlj
Příspěvky: 89
Registrován: 10 pro 2020, 19:22
Reputation: 0

Re: Zámky dveří ovládané pomocí chipu

Příspěvek od sachlj » 17 pro 2020, 12:48

Já bych výběr i montáž nechal na profících, nechtěl bych se dožít že něco zablbne a já zůstanu v kanceláři přes víkend jen kvůli tomu, že zámek se rozhodl stávkovat. Měl jsem v práci počítač s bytelnou profi skříní co měla i elektronický zámek. Tak jsem skříň zamkl. Ale ejhle po roce odešel zdroj. A do skříně se nedalo dostat. Zámek byl zavřený a jediná možnost odemčení bylo při spuštěném počítači v biosu zámek heslem odemknout. Volal jsem do našeho firemního servisu a ti mi potvrdili, že takových oprav dělali poslední dobou hodně a pomohla jedině vrtačka a zámek odvrtat.Já koukl na dvůr a tam zrovna prováděli nějaké zemní práce, tak jsem tam zašel a vypůjčil si krumpáč a použil jej místo vrtačky a prostě skříň rozpáral jako konzervu. S mechanickým zámkem by se tohle nikdy nestalo. No a v práci jsme měli čidla na dveře všude a pamatuji si kdy po nepovedeném upgrade sw se všechny zámky odemkly a my pak museli po práci čekat než to zprovozní protože jsem nemohli odejít a nechat dveře nezamčené.
Neexistují hloupé otázky, existují jen hloupé odpovědi.
Chci aby "chytrá" elektronika dělala "chytré" a užitečné věci. Tím není aby nahrazovala něco co se dá hotové koupit za pár korun.

martinius96
Příspěvky: 579
Registrován: 01 srp 2017, 19:29
Reputation: 0
Bydliště: Poprad
Kontaktovat uživatele:

Re: Zámky dveří ovládané pomocí chipu

Příspěvek od martinius96 » 17 pro 2020, 13:23

Jo, robil som to.
Urobil som k tomu celý backend a projekt som pustil von pod MIT licenciou, je dostupný na Githube: https://github.com/martinius96/RFID-otvaranie-dveri
Je to univerzálne navrhnuté s výstupom pre relé, na ktoré je možné dát akúkoľvek elektronickú zarážku a spínať jej napájanie (vyššie napätie ako 5V).
Obrázek
Zdrojové kódy pre mikrokontroléry som vyhovoril pre Arduino + Ethernet, ESP8266, ESP32.
Ako vstup sa využívalo UID z RFID kariet, ktoré načítala RFID čítačka s čipom NXP RC522.
Toto UID je zmenené ešte na strane mikrokontroléru + vo web rozhraní pri uložení do databázy je z tejto hodnoty ešte urobený hash.
Takže i keď je hash číselný, nie je to skutočné UID karty.

Admin po web rozhraní môže jedným kliknutím autorizovať kartu, ktorá bola priložená.
Každá karta, ktorá sa priloží sa uloží do databázy, kde je neautorizovaná.
Každú kartu je možné autorizovať / deautorizovať / vymazať zo systému a každej je možné priradiť meno, koho predstavuje.
Obrázek
Obrázek

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Zámky dveří ovládané pomocí chipu

Příspěvek od pavel1tu » 18 pro 2020, 12:59

Do kanceláře - koupit elektrozámek - pokud tam máš něco přikryté pojistkou, nějaký bastl = nulové plnění.

Elektrozámky jsou různé typy, já mám že i jeho součástí je záložní baterka, 12V napájení + ovládání,použil jsem PN532 NFC/RFID čtečku.
Je to u dveří do vchodu domu, mechanicky to dělal někdo jiný, já jen elektriku + pouhá úprava kodu z příkladu u knihovny.
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

sachlj
Příspěvky: 89
Registrován: 10 pro 2020, 19:22
Reputation: 0

Re: Zámky dveří ovládané pomocí chipu

Příspěvek od sachlj » 18 pro 2020, 15:24

Já v práci zažil něco jako elektrický zámek ale spíš to bylo proto že dveře byli tam vždy zavřené a hodně tam chodili návštěvy tak aby furt někdo nevstával od stolu a nechodil otevírat tak jako bzučák na dveře, dálkový otevírač, ale zámek jako takový byl na klíč, mechanický.
Neexistují hloupé otázky, existují jen hloupé odpovědi.
Chci aby "chytrá" elektronika dělala "chytré" a užitečné věci. Tím není aby nahrazovala něco co se dá hotové koupit za pár korun.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů