Napájení - Arduino Mini + periférie

Nedaří se vám s projektem a nenašli jste vhodné místo, kde se zeptat? Napište sem.
Pravidla fóra
Tohle subfórum je určeno pro konzultaci ucelených nápadů, popřípadě řešení komplexnějších projektů, které opravdu není možné rozdělit na menší části.
Většinu problémů jde rozdělit na menší a ptát se na ně v konkrétních subfórech.
Odpovědět
DanT
Příspěvky: 11
Registrován: 07 lis 2020, 11:25
Reputation: 0

Napájení - Arduino Mini + periférie

Příspěvek od DanT » 08 lis 2020, 22:11

Pěkný den všem.
chtěl bych propojit Arduino Pro Mini, W5500 Ethernet modula a SSR relé, a nejsem si úplně jistý, jak to celé co nejrobustněji napájet.

Jako zdroj mám step-down měnič XL4015 DC-DC (https://arduino-shop.cz/arduino/1729-st ... dc-dc.html) nastavený na výstup cca 5.1V. Tím napájím už jedno Arduino UNO, a protože má měnič dostatečnou rezervu výstupního proudu, chtěl bych na to napojit ještě popsanou sestavu s Arduinem MINI.

Jde o to, že samotný ETH modul (https://navody.arduino-shop.cz/navody-k ... w5500.html) odebírá, dle specifikace, nějakých 130mA. Odběr SSR relé pak bude snad do 15mA.

Moje původní idea byla napájet všechno ze step-down měniče (tedy oněch 5.1V). Ale teď nevím, jestli nebude lepší/bezpečnější předřadit tam nějaký stailizátor, např. L78S05CV, a napájení odebírat až za ním.
Nedohledal jsem totiž, jestli má ETH modul na vstupu +5V nějaký stabilizátor, který by si s lehce vyšším napětím poradil. Vypadá to že ano, ale jistý si nejsem. Také si nejsem úplně jistý, jestli mohu odebírat napájení přímo z Arduina - jestli tomu správně rozumím, má integrovaný stabilizátor max 150mA, a ETH si přece jenom veze 130mA, + něco musí zbýt na vlastní Ardino.


Na jaký port Arduina Mini napájení zapojit? Na RAW (pokud by to šlo přímo ze step-down měniče) nebo na Vcc (pokud by se použil stabilizátor)?
Mám tento kousek: https://www.banggood.com/cs/Wholesale-A ... rehouse=CN


Děkuji za radu a přeji všem hezký den,
Dan T.

P.S. Celé zapojení jsem testoval na Arduinu UNO a funguje, ale tam odebírám +5V přímo z Arduina ...

Axamith
Příspěvky: 530
Registrován: 09 srp 2017, 08:17
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Napájení - Arduino Mini + periférie

Příspěvek od Axamith » 09 lis 2020, 18:51

Není důvod, proč by jsi celou sestavu nemohl napájet přes uvedený DC-DC měnič. Umí dát 5A, takže pokud bude dostatečně tvrdý zdroj na vstupu, nebude problém.

DanT
Příspěvky: 11
Registrován: 07 lis 2020, 11:25
Reputation: 0

Re: Napájení - Arduino Mini + periférie

Příspěvek od DanT » 09 lis 2020, 19:45

Děkuji za odpověď.

Popravdě mě ani tak netrápí výkon zdroje jako spíš to, že tam nemám přesně 5V a taky nevím, jak moc stabilní je to napětí na výstupu (v závislosti na teplotě). U Una je to jedno, to má vlastní stabilizátor (i Mini, jestli správně čtu specifikaci), ale nevím co by na to řekl ETH modul, když se mu na vstupu objeví třeba 6V ... A nejsem si jistý, jestli jej můžu napájet z Arduina Mini (tedy využít jeho stabilizátor).

Jestli se můžu ještě zeptat - na jaký konektor na Mini přivést napájení? Na RAW nebo na Vcc?

Ještě jednou díky,
Dan T.

jankop
Příspěvky: 1029
Registrován: 06 zář 2017, 20:04
Reputation: 0
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Napájení - Arduino Mini + periférie

Příspěvek od jankop » 09 lis 2020, 20:28

Musím tě vyvést z omylu. Axamith má pravdu v tom, že jediný rozumný způsob napájení je všechno z toho DC měniče. Desetina voltu je prakticky u všech IO v toleranci, která je obvykle alespoň nominal Vcc +0,5V.
Ovšem z tvých příspěvků jsem pochopil, že máš tendenci napájet obvody přes stabilizátor. To je pochopitelně špatně, protože analogové stabilizátory pro svoji funkci potřebují určitou diferenci napětí mezi vstupem a výstupem.
Pokud máš tedy zdroj 5,1V, pak ho musíš připojit přímo na Vcc.

DanT
Příspěvky: 11
Registrován: 07 lis 2020, 11:25
Reputation: 0

Re: Napájení - Arduino Mini + periférie

Příspěvek od DanT » 11 lis 2020, 11:46

OK, díky za komentáře a vysvětlení.
Dan T.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů