Ovladaní vetráku dle teploty a displeye

Nedaří se vám s projektem a nenašli jste vhodné místo, kde se zeptat? Napište sem.
Pravidla fóra
Tohle subfórum je určeno pro konzultaci ucelených nápadů, popřípadě řešení komplexnějších projektů, které opravdu není možné rozdělit na menší části.
Většinu problémů jde rozdělit na menší a ptát se na ně v konkrétních subfórech.
Kony
Příspěvky: 382
Registrován: 09 dub 2020, 11:43
Reputation: 0

Re: Ovladaní vetráku dle teploty a displeye

Příspěvek od Kony » 28 říj 2020, 11:44


AstroMiK
Příspěvky: 592
Registrován: 08 pro 2017, 19:05
Reputation: 0

Re: Ovladaní vetráku dle teploty a displeye

Příspěvek od AstroMiK » 28 říj 2020, 12:55

Hanz píše:
27 říj 2020, 22:58

PS: může mi prosím někdo vysvětlit, proč se mi na lcd vypisuje cca jen poloviční hodnota naměřené teploty a navíc místo hodnoty, která se objevuje a zase mizí,u výpisu "Aktualní : nan °C" ? díky

Buď je to chybějícím Pull-Up odporem na datovém vývodu čidla, a nebo je to způsobeno moc velkou rychlostí čtení (podle kat.listu AM2302 je Sampling period minimálně 2 sekundy).

EDIT:
Taky může být problém v typu čidla. Na fotce vidím (pravděpodobně) AM2302 (16-bitů rozlišení), ale program je nastavený na DHT11 (8-bitů rozlišení).

A mimochodem, co ten trimr? Neměl by sloužit jako dělič napětí pro nastavení kontrastu displeje?

Kony
Příspěvky: 382
Registrován: 09 dub 2020, 11:43
Reputation: 0

Re: Ovladaní vetráku dle teploty a displeye

Příspěvek od Kony » 28 říj 2020, 16:34

ano trim je pro nastaveni jasu...
Já mám zapojeno DHT22 a program je upraven pro DHT22

AstroMiK
Příspěvky: 592
Registrován: 08 pro 2017, 19:05
Reputation: 0

Re: Ovladaní vetráku dle teploty a displeye

Příspěvek od AstroMiK » 28 říj 2020, 18:45

Ten můj příspěvek o rozdílu DHT11 a AM2302(=DHT22) byl pro Hanze.
V jeho posledním zveřejněném kódu v příspevku z 25.10.2020 23:16 má uvedeno:

Kód: Vybrat vše

 DHT mojeDHT(pinDHT, typDHT11); 
Pokud by měl připojené 2x citlivější čidlo (DHT22), tak bude dostávat po přepočtu poloviční hodnoty (nebo dvojnásobné?).


A ta připomínka k trimru platí pro oba.
Ve schématu od Konyho je ten trimr připojený jen jako proměnný odpor (jeden konec je nezapojený).
Stejně tak na fotce od Hanze tam vidím u trimru zapojené jen 2 vývody (ten třetí - modrý - je tam jen volně položený vedle nepájivého pole).

To je špatně.
Správně by měl být trimr zapojený tak, že bude krajními vývody připojen na GND a napájecí napětí a prostředním vývodem na pin č.3 u displeje (kontrast).

Kony
Příspěvky: 382
Registrován: 09 dub 2020, 11:43
Reputation: 0

Re: Ovladaní vetráku dle teploty a displeye

Příspěvek od Kony » 28 říj 2020, 19:28

a pokud je zapojen jen jedna strana na GND vadi to nečemu ?Funguje to

Kony
Příspěvky: 382
Registrován: 09 dub 2020, 11:43
Reputation: 0

Re: Ovladaní vetráku dle teploty a displeye

Příspěvek od Kony » 28 říj 2020, 21:39

Tohle by měl být záměr celého projektu
Přílohy
Smart tiskarna.pdf
(463.72 KiB) Staženo 135 x

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Ovladaní vetráku dle teploty a displeye

Příspěvek od pavel1tu » 28 říj 2020, 22:20

Co tam budeš mít za požární čidlo ...
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Kony
Příspěvky: 382
Registrován: 09 dub 2020, 11:43
Reputation: 0

Re: Ovladaní vetráku dle teploty a displeye

Příspěvek od Kony » 29 říj 2020, 08:39


Uživatelský avatar
kiRRow
Příspěvky: 1152
Registrován: 07 kvě 2019, 07:03
Reputation: 0
Bydliště: Opava

Re: Ovladaní vetráku dle teploty a displeye

Příspěvek od kiRRow » 29 říj 2020, 16:57

To čidlo není kouřové, ale detekuje hořlavé plyny.
Ten kód je docela slátanina ... jak to postupně budeš rozšiřovat, bude se ti nabalovat prasokód na prasokód až dojdeš do bodu, kdy bude lepší to celé smazat a napsat znovu.
Doporučuji to udělat co nejdříve. Už dopředu si ten program rozvrhnout. Věci co budu chtít pro lazení měnit, vyhodím si nahoru jako define, udělat si nějaké řídící proměnné programu (ne všechno se musí provádět vždy : nepřepisuji displej, pokud vím, že se nezměnil). Rozvrhnout samotný loop na několik sekcí ... načtení ovládacích vstupů, výpočet a provedení hlavního programu, odeslání výstupu na displej/serial ... do ethernetu (třeba jednou za 5minut).

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Ovladaní vetráku dle teploty a displeye

Příspěvek od pavel1tu » 29 říj 2020, 20:33

S tím čidlem plynů/kouře nemám dobré zkušenosti, ono se musí před vyčtením hodnot nějak "nahřívat", teplota se odhaduje dobou nahřívání - no uvidíš, za tu cenu to stojí na vyzkoušení.

Já tu mám (už dlouho) na stole něco jako IR laser + snímač, snažím se docílit detekci kouře (první předpokládám kouř) přerušením paprsku pod stropem, zatím jsem to nedotáhl z časových důvodů.
Musím tam vymyslet modulaci signálu (už se to tu probíralo s IR paprskem někde, tak to použiji), jinak to falešně detekuje při záblesku i odraženého slunečního paprsku.

Pak mám MLX90614 - IR bezkontaktní teplotní čidlo se snímáním 90st. - chci detekovat náhlý nárůst teplot za nějaký časový úsek.
Zatím mám desítky naměřených hodnot při různě velkých plamenech a různých vzdálenostech, (to děcka bavilo),
jen mi chybí nápad + jak často vyhodnocovat a jak velké rozdíly jsou už počátek požáru.

PS: kod opravdu učeš, zapřemýšlej o funkcích a formátovaném výstupu na displej pomocí "%" než to přepisování mezerama ;)
https://www.baldengineer.com/arduino-lc ... -tips.html
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 hostů