Elektromer z arduina

Nedaří se vám s projektem a nenašli jste vhodné místo, kde se zeptat? Napište sem.
Pravidla fóra
Tohle subfórum je určeno pro konzultaci ucelených nápadů, popřípadě řešení komplexnějších projektů, které opravdu není možné rozdělit na menší části.
Většinu problémů jde rozdělit na menší a ptát se na ně v konkrétních subfórech.
ondraN
Příspěvky: 932
Registrován: 08 srp 2019, 20:01
Reputation: 0

Re: Elektromer z arduina

Příspěvek od ondraN » 03 zář 2020, 21:30

Kony píše:
03 zář 2020, 20:45
proudRMS = (napetiRMS * 1000)/konstanta;
Kdyz se podivas na zacatek tak konstanta je 100c takze je to samy jak pises
konstanta=50, takže ne 100 ale 200.

pokud jsi musel hodnotu proudu zvýšit ve výpočtu 8x, aby ses dostal přibližně na skutečnou hodnotu, je něco shnilého buď ve snímači nebo metodě čtení napětí z něj. Například je vstup nějak zarušený a změřené náhodné špičky ti vychýlí hodnoty min a max.
V první fázi bych zkusil změnit metodu měření. Výstup ze snímače usměrnit a změřit třeba 20 hodnot a ty zprůměrovat (filtrace šumu). Navíc si můžeš na usměrněném výstupu změřit jestli napětí odpovídá proudu a není vadný převodník.
Schema je zde.
scan0008.jpg

Kony
Příspěvky: 382
Registrován: 09 dub 2020, 11:43
Reputation: 0

Re: Elektromer z arduina

Příspěvek od Kony » 03 zář 2020, 21:48

No mrknul jsem na planek a hned prvni vec
Pises ze do prevodniku ma jit 5V a ja to mam postavene na NodeMCU, ktere ma pouze 3.3V

ondraN
Příspěvky: 932
Registrován: 08 srp 2019, 20:01
Reputation: 0

Re: Elektromer z arduina

Příspěvek od ondraN » 04 zář 2020, 06:51

Kony píše:
02 zář 2020, 22:12
Ahoj,
Mel jsem myslenku si udelat pocitani spotreby pomoci arduina.
Postaveno na Arduinu a
............
Já fakt nevím jak ti poradit, když se takovou důležitou informaci dozvím na konci diskuze, kde na začátku píšeš o arduinu.
Podívej se tedy na str. 12. obrázek 4. toho manuálu a udělej to podle něj (konverze na 3,3V). Zkus zapojit svoje mozkové závity, zjisti si, jakou má Node MCU referenci pro převodník, pro výpočet správné hodnoty napětí a zkus to nějak dobastlit.

Ludek
Příspěvky: 291
Registrován: 02 pro 2019, 08:14
Reputation: 0
Bydliště: České Budějovice

Re: Elektromer z arduina

Příspěvek od Ludek » 07 zář 2020, 14:13

Pánové, jestli mohu radit - sám jsem amatér, co tu stále hledá pomoc - tak si myslím, že nelze dosáhnout nějaké přesnosti,
bez měření fázového posuvu. Je třeba zkusit něco z knihovny emon.lib a vyzobat to z emon energy monitoru. To funguje...
Jinak ACS712 je celkem absolutně přesný, tam jen záleží na AD převodníku, ale to na přesnost pod 1% stačí. Je ale třeba měření
číst vícekrát a zprůměrovat, anebo jako v případě emon monitoru použít digitální filtr.

jankop
Příspěvky: 1030
Registrován: 06 zář 2017, 20:04
Reputation: 0
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektromer z arduina

Příspěvek od jankop » 07 zář 2020, 22:24

Z tvojí reakce na moji prvotní připomínku jsem usoudil, že se ptám tak špatně, že vůbec netušíš, čeho se to týká. AD převodník v NodeMCU je upraven děličem z rozsahu 1V na rozsah 3,3V. Jeho parametry jsou však dost špatné a je v každém případě pouze jednokanálový, což jaksi neodpovídá požadavku nepřímého měření příkonu. Tak si myslím, že Sonoff POW R2 by pro tebe byl vhodným řešením.

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektromer z arduina

Příspěvek od pavel1tu » 09 zář 2020, 10:24

Řešil jsem to, s průvlekáčem 50A/500mA (z nějaké vyřazené měřící sady) 1% přesnost, převodník 250V/25V )galvanicky oddělený - vlastní výroba dle nějakého fora).
V rozváděči je rušení, tak jsem to spáchal přímo do krytu 3f jističe, abych se vyhnul nějakým drátům,
ATmega328, zdroj 230/3,3V, INA3221 atd. - nikdy jsem nedosáhl vysoké spolehlivosti, prostě moc velké rušení v rozváděči a ATmega to nedávala.

Pak jsem našel elektroměr Maneler-9901m použitý za 150Kč, na netu jsem našel jak jej upravit aby odesílal pulzy 10x častěji a přidal jsem druhý výstup, který mne informoval o směru toku energie - byl požadován 1f, spotřeba, a směr. Toto jsem připojil do Arduina mimo rozváděč stíněným kabelem, opticky oddělené optočleny a filtrem - funguje to již 2 roky.
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 hostů