Nováček, dotaz na projekt

Nedaří se vám s projektem a nenašli jste vhodné místo, kde se zeptat? Napište sem.
Pravidla fóra
Tohle subfórum je určeno pro konzultaci ucelených nápadů, popřípadě řešení komplexnějších projektů, které opravdu není možné rozdělit na menší části.
Většinu problémů jde rozdělit na menší a ptát se na ně v konkrétních subfórech.
Jirka20
Příspěvky: 3
Registrován: 31 srp 2020, 10:43
Reputation: 0

Nováček, dotaz na projekt

Příspěvek od Jirka20 » 31 srp 2020, 10:57

Ahoj, jsem naprostý začátečník, mám Arduino starter kit s arduino Uno.
Chci si vyrobit školní projekt, dálkové zapínanou detekci pohybu a případně i dotyku, kdy výsledek detekce bude rozsvícení LED.
Dokoupil jsem - Mikrovlnný radarový senzor RCWL-0516, Doppler radar 10.525GHz mikrovlnný senzor, Arduino dálkové ovládání bezdrátové 433MHZ + přijímač, Bateriový box 6xAA 1.5V s konektorem DC 5,5/2,1mm.

Můj dotaz je, zda je začátečník schopen to dát vůbec dohromady a naprogramovat, nebo jít úplně jinou cestou.
A ještě mi dovolte pár dotazů začátečníka, to bateriové napájení je vybrané dobře k napájení UNa? Neodpálím to? Jde někde najít už napsané kody, které bych mohl pouze zkopírovat/upravit? Mám spousty otázek, ale nechci vás hned zahltit.
Vím, že jsou to možná úplně nesmyslné otázky, ale prokousávám se příručkami a forem a jde mi to pomalu.
Moc děkuji pokud si najdete čas na odpověď. Jirka

Uživatelský avatar
kiRRow
Příspěvky: 1152
Registrován: 07 kvě 2019, 07:03
Reputation: 0
Bydliště: Opava

Re: Nováček, dotaz na projekt

Příspěvek od kiRRow » 31 srp 2020, 13:55

Osobně bych doporučil zapojení arduino, tlačítko s pull up/down rezistorem, ledka ... a snažit se rozchodit stiskem zapni stiskem vypni. Examply jsou přímo součástí arduino IDE prostředí. Před jakýmkoliv dalším vývojem doporučuji naučit se pracovat s rs232 linkou, je nezbytná pro trasování programu.

analytik
Příspěvky: 148
Registrován: 26 čer 2020, 12:48
Reputation: 0
Bydliště: Děčín

Re: Nováček, dotaz na projekt

Příspěvek od analytik » 31 srp 2020, 16:02

Z pozice ajťáka s dvacetiletou praxí mohu potvrdit, že je jednodušší napsat a odladit vlastní jednoduchý kód, než okopírovat a pak se snažit upravit cizí program, kterému nerozumím.
Uvedený projekt se dá jednoduše vyřešit použitím PIR senzoru a přenosem v pásmu 433 MHz na přijímač s výstupem na LED a bzučák.

Jirka20
Příspěvky: 3
Registrován: 31 srp 2020, 10:43
Reputation: 0

Re: Nováček, dotaz na projekt

Příspěvek od Jirka20 » 31 srp 2020, 18:19

Moc děkuji za odpovědi, až se s tím někam posunu, tak zase požádám o radu, děkuju. Jirka

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Nováček, dotaz na projekt

Příspěvek od pavel1tu » 31 srp 2020, 19:19

Souhlasím s ostatními
Začni s LEd a tlačítkem, až pochopíš jak importovat a využívat knihovny a ladit program,
zprovozni a požadovaného jednu věc za druhou, klidně z příkladů na netu,
pak už zvládneš z tohoto všeho poskládat vlastní program.
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

afilip
Příspěvky: 116
Registrován: 26 črc 2017, 16:34
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Nováček, dotaz na projekt

Příspěvek od afilip » 31 srp 2020, 21:59

Rozsvítit LED pomocí RCWL-0516 při přiblížení je docela složitý úkol. Posílám ti obrázek, jak to udělat (ty ustřižené dráty je napájení +5V) :lol:
RCWL-0516.jpg

Axamith
Příspěvky: 530
Registrován: 09 srp 2017, 08:17
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Nováček, dotaz na projekt

Příspěvek od Axamith » 01 zář 2020, 05:51

analytik píše:
31 srp 2020, 16:02
Z pozice ajťáka s dvacetiletou praxí mohu potvrdit, že je jednodušší napsat a odladit vlastní jednoduchý kód, než okopírovat a pak se snažit upravit cizí program, kterému nerozumím.
Uvedený projekt se dá jednoduše vyřešit použitím PIR senzoru a přenosem v pásmu 433 MHz na přijímač s výstupem na LED a bzučák.
Do kamene tesat!!! X-krát jsem věnoval spoustu času hledání něčeho podobného mé myšlence, co bych měl jako odrazový můstek. A nakonec jsem si to napsal sám, bo se nemusím přizpůsobovat již hotovému a hlavně mám přehled o kódu a funkci.

ondraN
Příspěvky: 932
Registrován: 08 srp 2019, 20:01
Reputation: 0

Re: Nováček, dotaz na projekt

Příspěvek od ondraN » 01 zář 2020, 09:42

Tohle platí i o spoustě knihoven. Takové ty běžné, jsou už docela OK, ale u těch exotičtějších je nejlepší, při první známce problémů, zahodit a napsat si vlastní, než se snažit najít chybu v cizím kódu :?

Jirka20
Příspěvky: 3
Registrován: 31 srp 2020, 10:43
Reputation: 0

Re: Nováček, dotaz na projekt

Příspěvek od Jirka20 » 01 zář 2020, 10:07

Ještě jednou Vám všem děkuju za rady, z knížky co byla k arduinu, zvládám dělat ty základní projekty blikání led, točení motůrků atd. V podstatě opisuju kód z knížky, nebo ho nahraju (soubor - příklady - starter kit).
Celý výsledek projektu by měla být nějaká krabička, kde by bylo arduino uno, které bych napájel baterkama, s odstupem třeba 15 metrů bych dálkově arduino (nebo snímač pohybu, co bude jednoduší, asi sepnout obvod na kterém by byl připojen ten snímač ) zapnul a pak pokud bych se přiblížil třeba na 5 metrů by se detekoval pohyb a rozsvítila by se led dioda. K tomu jsem dokoupil ty věci jak jsem už psal.

analytik
Příspěvky: 148
Registrován: 26 čer 2020, 12:48
Reputation: 0
Bydliště: Děčín

Re: Nováček, dotaz na projekt

Příspěvek od analytik » 19 zář 2020, 15:29

Jirko, náhodou jsem narazil na výborně zpracovaný projekt s dopplerovským senzorem:
http://lucstechblog.blogspot.com/2018/0 ... radar.html
Autor sice užívá k dalšímu přenosu ESP8266, ale na principu to nic nemění. Při testování modulu RCWL-0516 použil jednoduché zapojení s LED.
Za pomocí parabolických reflektorů dosáhl detekce pohybu až na 40 m. Příspěvek stojí za přečtení!

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: luger a 17 hostů